برنامه‌ریزی‌ متناسب

برخی از دانش آموزان و داوطلبان کنکور می‌گویند: «امروز خیلی کار دارم و سرم شلوغ است، باید تمام کارهایم را امروز انجام بدهم ولی احساس می‌کنم به همه‌ی آن‌ها نمی‌رسم. چه‌کار کنم؟»

جواب همیشگی ما برنامه‌ریزی است؛ اما این‌که چه‌طور برنامه‌ریزی کنیم بسیار مهم است. آیا برنامه‌ی زمان‌بندی‌شده به ما کمک می‌کند (به اصطلاح برنامه‌ی کمی) یا برنامه‌ای که زمان‌بندی نداشته باشد (برنامه کیفی)؟

تعدادی از دانش‌‌آموزان برای خود به روش کمّی برنامه‌ریزی می‌کنند؛ اما آیا این روش برای تمام دانش‌آموزان قابل اجرا و مؤثر است؟در این مقاله تکنیکی را معرفی می‌کنم تا با یک آزمایش ساده متوجه شوید چه برنامه‌ای مناسب شماست. زمان‌دار یا بدون زمان؟

 plan2

این تکنیک را به کمک یکی از اعضای خانواده یا دوست‌تان انجام دهید. چشمانتان را برای یک دقیقه ببندید و تصمیم بگیرید بدون این‌که ثانیه‌ها را در ذهن بشمارید در این یک دقیقه قرار است به چه مواردی فکر کنید (مثلاً به  اتفاقاتی که امروز در راه مدرسه افتاد.). طرف مقابل زمان را در نظر می‌گیرد. هر گاه احساس کردید که زمان‌تان تمام شده چشمانتان را باز کنید. ممکن است دو حالت ایجاد شود:

حالت اول: افرادی که زودتر از یک دقیقه چشم خود را باز می‌کنند، جزء کسانی هستند که زمان ذهنی‌شان کم‌تر از زمان واقعی است؛ بنابراین این افراد هیچ‌گاه نباید برای خود برنامه‌ی زمان‌بندی‌شده در نظر بگیرند. بلکه بهتر است برنامه‌ی کیفی برای خود داشته باشند. چون این افراد دائم استرس زمان را دارند موجب می‌شود کارهای خود را نیمه‌کاره انجام دهند و گاهی در نهایت احساس می‌کنند هیچ کدام را اصلاً انجام نداده‌اند. مثلاً به جای این‌که بگویید از ساعت 7-5 زیست، 7.15-7 استراحت، 9-7.15 شیمی و 11-10 تست ریاضی می‌زنید، بهتر است این‌طور بگویید که امروز باید از ساعت 5 تا 11 زیست، شیمی و تست ریاضی انجام دهید؛ یعنی فقط چارچوب را تعیین کنید.

حالت دوم: عکس حالت اول است؛ یعنی کسانی که زمان ذهنی‌شان بیش‌تر از زمان واقعی است. این افراد باید برنامه‌ی زمان‌بندی‌شده داشته باشند. افرادی به قصد استراحت از اتاق مطالعه بیرون می‌آیند ولی چون زمان مشخصی ندارند می‌گویند: «الان می‌روم، 5 دقیقه‌ی دیگر می‌روم، حالا وقت هست، هنوز شب نشده و …. . از نظر عموم این دسته از افراد، آدم‌های بی‌خیال هستند.

شما هم این آزمایش را روی خود اجرا کنید تا متوجه شوید جزء کدام دسته از افراد هستید و متناسب با ویژگی خود نیاز به برنامه‌ی زمان‌بندی‌شده دارید یا برنامه‌ی بدون زمان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.