برگ برنده‌ی تابستانی: برنامه‌ریزی مکتوب

همانگونه که پیش از این گفته ایم برنامه‌ریزی در تابستان یک برنامه‌ریزی دوبخشی است که بین بخش‌های نگاه به گذشته یعنی مطالعه دروس پایه و نگاه به آینده یعنی پیش خوانی دروس پیش دانشگاهی تقسیم شده است.

هر کدام از این دو بخش سازنده‌ی برنامه‌ریزی کل، زیرشاخه‌ها و اولویت‌های مطالعاتی متعددی دارند که شامل میزان ساعت مطالعه و حل تمرین تشریحی، تست زنی و مرور مطالب خوانده‌شده می‌شود. می‌توانیم همه‌ی جزئیاتِ برنامه را به شکل ذهنی طراحی و اجرا کنیم.

بازه‌ی طولانی تابستان، با تنوع برنامه‌ای، قبل از هر چیز، یک فرصت بسیار ارزشمند و تکرار نشدنی برای تمرین این کار است که در یک پروژه‌ی کاری طولانی و ریزبینانه چه‌قدر منظم و بابرنامه عمل می‌کنیم.

index

با همه‌ی تسلطی که بر مبحث‌شناسی درس‌های سال گذشته (نگاه به گذشته) دارید، برای موفقیت در بخش نگاه به گذشته باید با یک برنامه‌ریزی مکتوب به استقبال این درس‌ها بروید تابستان فرصت ارزشمند تکمیل یادگیری‌هاست. اگر مطلبی در مجموعه‌ی مطالعاتی شماست که نیازمند یادگیری مجدد است ولی به دلیل مکتوب نبودن در لیست مطالعات شما نیست، تا حد زیادی از هدف بخش نگاه به گذشته فاصله گرفته‌اید.

ثبت دقیق ساعت مطالعه و میزان حل تمرین در بخش نگاه به آینده، رمز موفقیت یادگیری مطالب در طول سال تحصیلی آینده است. به عبارت ساده تر باید دوره‌ی تابستان را دوره‌ی سرمایه‌گذاری بدانیم. در طول سال تحصیلی قطعاً با شرایطی روبه‌رو خواهید شد که بنا به ضرورت برنامه‌ی مطالعاتی باید تغییراتی در ساعت مطالعه ایجاد کنید. برای اعمالِ موفقِ این تغییرات باید رزومه‌ی دقیقی از مطالعه‌های اولیه را مد نظر قرار دهید. ثبت دقیق و بدون کم و کاست ساعت‌های مطالعه‌ی تابستان در دفتر برنامه‌ریزی بهترین منبع برای در اختیار داشتن این رزومه‌ی دقیق و مفید است.

موفقیت برنامه‌ی تابستان، در کنار موفقیت در نوع مطالعه‌ی درس‌های نگاه به گذشته و آینده، به موفقیت در ثبت عملکردهای هر دو بخش وابسته است. دفتر برنامه‌ریزی در تابستان دقیقاً به اندازه‌ی تمام فاکتورهای لازم دیگر برای موفقیت در کنکور پرکاربرد است. پاسخ به این سؤال که «در طول پروژه‌ی طولانی و ریزبینانه‌ی تابستان چه‌قدر منظم عمل می‌کنیم؟» تا حد خیلی زیادی به نوع کاربریِ دفتر برنامه‌ریزی در طول این پروژه وابسته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.