بعد از عيد براي کنکور خواند و دانشگاه صنعتي شريف قبول شد(بخش اول)

«موفق نمي‌شود»؛ اين تصور بسياري از دبيران بود؛ چون تلاشش کم بود و کوتاهي هاي بسيار داشت. مي‌گفتند که درس‌ها را خوب نمي‌خواند و به برنامه‌اي که هر دبير مي‌دهد، پايبند نيست.
 
بارها و بارها با او صحبت کردم و از او خواستم که اين يک سال را جدي بگيرد و مطمين باشد که اگر واقعا بخواهد و تمام سعی و تلاش خود را بکار بگیرد حتماً موفق مي‌شود؛ چون پايه ضعيفي نداشت و اگر قول مي‌داد، روي قولش مي‌ايستاد؛ اما متاسفانه او درس خواندن را جدي نمي‌گرفت و با شوخي و لبخندهاي ناشي از شيطنت از کنار حرف‌هايم مي‌گذشت. اين روند ادامه داشت تا بعد از تعطيلات نوروز.
 
بعد از تعطيلات نوروز، اولين روزي که او را ديدم، در نگاهش چيزي بود که توجهم را جلب کرد؛ آن نگاه سهل‌گير و راحت طلب در چشم هايش ديده نمي‌شد و جايش را به نگاهي جدي و البته سر در گم داده بود.در اولين فرصت سراغم آمد و گفت تصميم گرفته است که خيلي جدي درس خواندن را شروع کند؛ اما فکر مي‌کند که ديگر خيلي دير شده و با دو ماه درس خواندن راه به جايي نخواهد برد.
 
images

به او گفتم که من هم فکر مي‌کنم بهتر بود که خيلي زودتر شروع مي کرد و اکنون نمي‌تواند اميد کسب رتبه‌اي عالي داشته باشد؛ اما از قديم گفته‌اند که: «ماهي را هر وقت از آب بگيري تازه است» و بدون شک، دست روي دست گذاشتن و مدت باقي مانده را به حسرت خوردن و اي کاش گفتن گذراندن، فايده نخواهد داشت و اصلاً بيا به نتيجه فکر نکن و فقط وقت باقي مانده را با جديت درس بخوان و اجازه نده که افکار منفي خود يا اطرافيان، انرژي‌ات را بگيرد و نااميدت کند.
 
به او توضيح دادم که دوره بعد از عيد، دوره بسیار سرنوشت ساز و  مهمي است؛ به اين دليل که هر چه به پايان يک برنامه مطالعاتي نزديک‌تر مي‌شويم، اهميت زماني که در اختيار داريم بيشتر مشخص مي‌شود و بارها دیده شده که در همین زمان به ظاهر اندک،نتایج بسیار فوق العاده ای توسط داوطلبان آزمون سراسری کسب شده است.
 
براي مثال، بارها مشاهده شده است کساني که در نيمسال دوم، شاگرد اول شده‌اند، لزوماً کساني نبوده‌اند که در نيمسال اول هم شاگرد اول بوده‌اند و اين امر نقطه اميد براي کساني است که احساس نااميدي مي‌کنند و فکر مي‌کنند که ديگر زماني براي جبران ندارند و نمي‌توانند پيشرفت کنند؛ برعکس کسي که قصد دارد پيشرفت کند، مطمين باشد که با جديت و تلاش و خوب درس خواندن خواهد توانست به اين هدف خود برسد.
 
قول داد که به حرف‌هايم گوش کند و با جديت هرچه تمامتر و بر مبنای یک برنمه ریزی دقیق و اصولی، مطالعه درس‌ها را شروع کند. از فردا کار ما شروع شد .پيش از هر چيز قرار شد که طبق يک برنامه جلو برود و دچار چند برنامگي نشود؛ چون در اين صورت، نتيجه‌اش تنها سردرگمي و کلافگي خواهد بود.
 
همچنين قرار شد که بررسي کند و ببيند که در چه درس هايي قوي تر است و در چه درس هايي ضعف بيشتري دارد؛ ضمناً در هر درس به چه مباحثي مسلط است و در چه مباحثي ضعف جدي دارد؛ تا بداند که کدام مباحث را بايد حذف کند و کدام يک را بايد مطالعه کند تا تسلّط کاملي نسبت به آنها بيابد و در کدام مباحث بايد به مرور و تست زدن بپردازد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.