بـرای آنـهایی که می خواهند عیـد امسال درس بخوانند!

با فرا رسیدن فصل بهار، سه نوع رفتار و برنامه ریزی عمده در بین دانش آموزان و داوطلبان کنکور سراسری دیده می شود:

۱-  بعضی ها از این فرصت برای رفع خستگی و تجدید قوا استفاده می کنند.

۲-  عده دیگری عقب ماندگی های درسی خود را جبران می کنند.

۳-  گروهی دیگر دروسی را که قبلا آموخته اند دوره و جمع بندی می کنند.

در این دوره که اکثرا دانش آموزان با شتاب و جدیت بیشتری درس می‌خوانند، اگر به هر دلیل و بهانه‌ای نتوانید از وقت خود استفاده کنید، از دیگران عقب خواهید ماند و این یک هشدار جدی برای شما به حساب می آید.

index

پس با این اوصاف، دیگر رفتن به مسافرت معنایی ندارد. حتی اگر فکر می‌کنید که با همراه بردن کتاب در مسافرت می‌توانید درس بخوانید، سخت در اشتباهید! تجربه می‌گوید، چنین اتفاقی نادر است.البته اگر واقعا خسته هستید و به تغییر محیط و آب و هوا احتیاج دارید، چاره‌ای نیست، به یک مسافرت کوتاه دو روزه بروید.

در شرایطی که سخت مشغول کار هستید رفتن به یک مسافرت غیر ضروری، فعالیت شما را دچار وقفه می کند. در این صورت، تمرکز و شتاب درس خواندن شما مختل می‌شود. پیش بینی کنید که اساسا در ایام نوروز چند ساعت وقت برای مطالعه دارید و برای مطالعه هر درس چند ساعت می‌توانید اختصاص دهید. آن دسته از داوطلبانی که تاکنون برنامه متعادل (نرمال) نوشته اند این موضوع را بهتر می‌توانند پیش بینی نمایند.

سعی کنید تخمین دقیقی از ساعات مطالعه خود بزنید. مثلا بگویید من در هفته اول می‌توانم پنجاه ساعت درس بخوانم سپس این پنجاه ساعت را بین دروس مختلف تقسیم کنید. به اهمیت هر درس و وضعیت خود در هر یک از دروس توجه ویژه ای داشته باشید. اگر هنگام تنظیم برنامه رویاپردازی کنید و تصمیمات بلند پروازانه بگیرید نه تنها نتیجه بهتری کسب نخواهید کرد بلکه فرصت طلایی ای که در اختیار دارید را هم به سادگی از دست خواهید داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.