بهترین زمان برای مطالعه و درس خواندن چه زمانی است؟

زمان مناسب برای مطالعه از جمله موضوعاتی است که نظریه های گوناگونی درباره آن ارائه شده و بحثهای زیادی صرورت گرفته است.

هر کس بنا بر تجربه یا تحقیق خود زمان یا زمانهای خاصی را برای مطالعه پیشنهاد می کند. به راستی بهترین زمان برای مطالعه چه موقعی است؟ چه زمانی حافظه توانایی بیشتری برای به خاطر سپاری مطالب دارد؟ در چه هنگامی از شبانه روز، مغز کارایی بالاتری دارد؟ و خلاصه اینکه در چه زمانی باید درس خواند تا بتوان حد اکثر استفاده را از درس و یادگیری برد؟

پاسخ به این پرسشها متفاوت است. عده ای معتقدند شب و خصوصا آخر شب، زمانی مناسب برای مطالعه و یادگیری است و برعکس، عده ای دیگر عقیده دارند که مناسب ترین زمان برای یادگیری اوایل صبح است.

اولین نکته ای که در رابطه با زمان مطالعه بایستی به آن اشاره کنیم این است که خیالتان راحت باشد چرا که هیچ قانون ثابتی برای مطالعه نداریم،هر وقت که اماده بودید همان موقع بهترین زمان برای درس خواندن است.حال ممکن است این زمان اول صبح یا۱۰ شب باشد، مهم این است که شما در چه زمانی راحت تر هستید که درس بخوانید ولی ۳ زمان مهم در یادگیری عبارتند از:

۱۹۲۰_doctors039day2018

۱- اول صبح:  خوبست به دلیل اینکه تازه از خواب بیدار شده اید و ذهنتان منع قبلی ندارد و مطالب را به راحتی در خود نگه می دارد .پس در برنامه روزانه خود طوری عمل کنید که حتما اول صبح ها حداقل نیم ساعت بتوانید درس بخوانید.البته بعدازانجام یک یا چند حرکت کششی وخوردن میوه یا آب میوه خواندن را آغاز نمایید و بهتر است درسهای سخت را اول صبح بخوانید و با ریاضی یا ادبیات شروع کنید.

۲- آخر شب: به دلیل اینکه بعد از درس می خوابید و منع بعدی ندارید مطالب فرصت پیدا می کنند تا از نیمکره راست که جایگاه حافظه کوتاه مدت است وارد نیمکره چپ که جایگاه حافظه بلند مدت است بشوند برای همین یادگیری افزایش پیدا می کند و حیف است که شبها جلوی تلویزیون بخوابید سعی کنید روی دفتر و کتاب خوابتان ببرد و آخر شب درسهای دوست داشتنی را بخوانید نه درسهایی که حکم لالایی دارند و می خوانید و می خوابید.

۳- دو ساعت قبل از غروب آفتاب: به دلیل کاهش اشعه کیهانی و نوع رابطه خورشید با زمین اختلال حواس کم می شود پس سعی کنید این زمان صرف امور پیش پا افتاده نشود مثلا اگر می خواهید اتاقتان را مرتب کنید به جای قبل از غروب آفتاب بعد از غروب این کار را انجام دهید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.