بهترین زمان مطالعه و درس خواندن

زمان مناسب براي مطالعه از جمله موضوعاتي است كه نظريه هاي گوناگوني درباره آن ارائه شده و بحثهاي زيادي صرورت گرفته است.

هر كس بنا بر تجربه يا تحقيق خود زمان يا زمانهاي خاصي را براي مطالعه پيشنهاد مي كند. به راستي بهترين زمان براي مطالعه چه موقعي است؟ چه زماني حافظه توانايي بيشتري براي به خاطر سپاري مطالب دارد؟ در چه هنگامي از شبانه روز، مغز كارايي بالاتري دارد؟ و خلاصه اينكه در چه زماني بايد درس خواند تا بتوان حد اكثر استفاده را از درس و يادگيري برد؟

پاسخ به اين پرسشها متفاوت است. عده اي معتقدند شب و خصوصا آخر شب، زماني مناسب براي مطالعه و يادگيري است و برعكس، عده اي ديگر عقيده دارند كه مناسب ترين زمان براي يادگيري اوايل صبح است.

اولین نکته ای که در رابطه با زمان مطالعه بایستی به آن اشاره کنیم این است که خیالتان راحت باشد چرا که هیچ قانون ثابتی برای مطالعه نداریم،هر وقت که اماده بودید همان موقع بهترین زمان برای درس خواندن است.حال ممکن است این زمان اول صبح یا10 شب باشدT مهم این است که شما در چه زمانی راحت تر هستید که درس بخوانید ولی 3 زمان مهم در یادگیری عبارتند از:

index

1- اول صبح:  خوبست به دلیل اینکه تازه از خواب بیدار شده اید و ذهنتان منع قبلی ندارد و مطالب را به راحتی در خود نگه می دارد .پس در برنامه روزانه خود طوری عمل کنید که حتما اول صبح ها حداقل نیم ساعت بتوانید درس بخوانید.البته بعدازانجام یک یا چند حرکت کششی وخوردن میوه یا آب میوه خواندن را آغاز نمایید و بهتر است درسهای سخت را اول صبح بخوانید و با ریاضی یا ادبیات شروع کنید.

2- آخر شب: به دلیل اینکه بعد از درس می خوابید و منع بعدی ندارید مطالب فرصت پیدا می کنند تا از نیمکره راست که جایگاه حافظه کوتاه مدت است وارد نیمکره چپ که جایگاه حافظه بلند مدت است بشوند برای همین یادگیری افزایش پیدا می کند و حیف است که شبها جلوی تلویزیون بخوابید سعی کنید روی دفتر و کتاب خوابتان ببرد و آخر شب درسهای دوست داشتنی را بخوانید نه درسهایی که حکم لالایی دارند و می خوانید و می خوابید.

3- دو ساعت قبل از غروب آفتاب: به دلیل کاهش اشعه کیهانی و نوع رابطه خورشید با زمین اختلال حواس کم می شود پس سعی کنید این زمان صرف امور پیش پا افتاده نشود مثلا اگر می خواهید اتاقتان را مرتب کنید به جای قبل از غروب آفتاب بعد از غروب این کار را انجام دهید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.