به اهداف خود فکر کنید

انسان‌ها در زندگی دو نوع هدف دارند:

  1. اهداف کوتاه‌مدت
  2. اهداف بلندمدت

اگر در انتخاب اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت درست عمل کنیم، این اهداف در جهت همدیگر هستند و برعکس اگر در انتخاب آن‌ها دقت نشود، جلوی پیشرفت ما را می‌گیرد.

فرض کنید هدف بلندمدت شما کسب مدرک دکتری در رشته‌ی تحصیلی مورد نظرتان است. در صورتی می‌توانید به این مهم دست یابید که این هدف بلندمدت را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید. باید بدانید که تنها از این راه به هدف خود می‌رسید. درواقع با تقسیم هدف، شما به اهداف کوتاه‌مدت خود دست می‌یابید و نقشه‌ی حرکت شما مشخص می‌‌شود.

Clear strategy and leadership solutions

اکنون هدف‌هایی پیش روی شماست که به‌تنهایی هر کدام قابل دسترس است؛ ولی برای تدوین این اهداف نیاز به اطلاعات دارید و اگر بدون دانش کافی در مورد رشته‌ی مورد نظر (دانشگاه‌هایی که دارای آن رشته هستند، پیش‌نیازهای علمی این رشته، آینده‌ی شغلی آن و …) دست به تعیین اهداف کوتاه‌مدت بزنید، نه‌تنها به هدف بلندمدت خود نزدیک نمی‌شوید، بلکه حتی قدم به قدم ممکن است از آن دور شوید.

اهداف شما در بدو امر ممکن است بسیار بزرگ و دست‌نیافتنی به نظر برسند، ولی اهداف خود را نردبانی فرض کنید و پله پله برای رسیدن به پله‌ی دیگر از نردبان بالا روید. هر قدم را محکم و کامل بردارید و با انگیزه‌ی قوی حرکت کنید تا در نیمه‌ی راه کماکان قدرت ادامه دادن را داشته باشید. محدودیت‌ها و پتانسیل‌های خود را به خوبی بشناسید، سپس اقدام به تعیین اهداف کنید.

همیشه این نکته مهم را بخاطر داشته باشید که هدفی را انتخاب نکنید که با روحیه، توانایی‌ها و محیط زندگی شما سازگار نباشد. انتخاب با شماست، سپس مسئولیت آن را بپذیرید و به انتخاب‌های‌تان احترام بگذارید و انگیزه‌ی خود را حفظ کنید. هر روز برای خود انگیزه ایجاد کنید.

اگر به گذشته نگاه کنید، متوجه خواهید شد که بسیار پیش آمده برای انجام کاری بی‌نهایت هیجان‌زده بوده‌اید و پس از گذشت زمان، کم کم از شدت شور و هیجان شما کاسته شده است. ایجاد انگیزه مانند دوش گرفتن است. شما برای نظافت بدن خود باید هر روز یا یک روز در میان حمام کنید. اگر این کار را نکنید، دیگر تمیز و شاداب نیستید. انگیزه هم مانند پاکیزگی ماندگار نیست؛ باید هر روز و هر لحظه آن را تازه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.