به خودت ايمان داشته باش(بخش چهارم)

شکست ها را ناديده بگيريد
این اصل مهم را همواره به خاطر داشته باشید که اگر روي شکست ها و نقايص تمرکز کنيد، آنها بزرگتر خواهند شد و آن گاهشکست هاي بيشتري نصيب شما خواهد شد؛ پس راهي براي ناديده گرفتن شکست ها بيابيد.
 
اگرشکست ها سنگين هستند و فراموش کردن آنها مشکل است، آن شکست‌ها را روي يک تکه کاغذ بنويسيدو سپس آن کاغذ را نابود کنيد و توجه خود را از آن بگردانيد و فکر کردن و صحبت کردندرباره آنها را متوقف کنيد؛ ضمناً از کساني­که خاطرات آن شکست‌ها را در ذهن شما تداعي مي کنند دوري نماييد و به سوي موفقيت حرکت کنيد. بجنبيد؛ منتظر چه هستيد!
 
believe-in-yourself1

 بردن را نهادينه کنيد
خوب است که موفقيت هاي قبلي خود را روي يک کاغذ يا حتي روي ديوار بنويسيد و آنها را ثبت کنيد و يک بايگاني از آنها داشته باشيد و با هر کسي که ميتوانيد درباره آنها صحبت کنيد و کاميابي هاي خود را جشن بگيريد؛ همچنين خود را  به اين مساله عادتدهيد که موفقيت هاي ديگران را ببينيد و روي آنها تمرکز نماييد. هر چه بيشتر روي موفقيت تمرکز کنيد، آن را  بيشتر کسب خواهيد کرد. همين الان، اين کار را انجام دهيد. درآينده اي نزديک پيشرفت‌ها و موفقيت‌هاي ديگر خود را نيز لمس خواهيد کرد.
 
اکنون آن را انجام دهيد
يکي از خصوصيات اصلی و برجسته افراد موفق، اقدام سريع و بدون وقفه پس از انتخاب دقیق و هوشمندانه هدف است. اين موضوع باعث مي‌شود تا در کار شما تعللي پيش نيايد و در مسیر دستیابی به هدف دچار شک و ترديد نشويد.
 
کنترل خود را به دست ترس ندهيد
ترس چيست و اصولاً چرا ما مي‌ترسيم؟ ترس چيزي نيست جز يک احساس و هيجان که  آن را در ذهن خود مي پرورانيم و مشکل از آنجا شروع مي‌شود که اين احساسات و هيجان­ها بر زندگي ما اثر نا‌مطلوب مي‌گذارند. ما از انجام بعضي از کارها وحشت داريم؛ چون مي‌ترسيم که با شکست مواجه شويم. اين مساله ممکن است به خاطر‌ شکست­هايي باشد که واقعاً در گذشته تجربه کرده‌ايم يا حتي واقعاً چنين شکستي را تجربه نکرده‌ايم، ولي از اينکه ممکن است شکست بخوريم، مي‌ترسيم. بيشتر مواقع، ما از چيزي مي‌ترسيم که حتي يک بار هم با آن روبرو نشده‌ايم. آيا اين نکته، احمقانه نيست؟ حقيقت اين است که ما مي‌توانيم انواعي از شکست‌ها را در ذهن خود تصور کنيم؛ آن گاه باور مي‌کنيم که اين شکست‌ها به حقيقت خواهد پيوست و حتي براي رسيدن به هدف تلاش هم نمي‌کنيم، و همين جاست که دچار خطا شده‌ايم؛ چون به خاطر يک احتمال، حتي از تلاش کردن مي‌ترسيم و موفقيت بدون تلاش و کوشش معنايي ندارد. مارک تواين سخن جالبي در اين زمينه دارد. او مي‌گويد:
«من در زندگي خود سختي‌هاي زيادي را تحمل کرده‌ام؛ در حالي که تعداد کمي از آنها واقعاً رخ داده‌اند.» منظور اين است که بسياري از اين مشقات در ذهن او بوده‌ و هيچ گاه در دنياي بيرون براي او تحقق پيدا نکرده‌اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.