به من توجه کنيد!(روش مطالعه شیمی برای کنکور-بخش دوم)

  در بخش گذشته به بیان جایگاه و اهمیت درس شیمی به عنوان درسی مهم و تاثیرگذار در کنکور سراسری پرداختیم.حالا که به اهميت اين درس پي برديد، بايد تمام تلاش خود را براي مطالعه و يادگيري اين درس به کار ببريد تا بتوانيد در کنکور نتيجه خوبي را کسب کنيد. حتماً بسياري از شما مي‌پرسيد که براي مطالعه شيمي بايد چه کرد.

معمولاً داوطلبان گروه های آزمايشي تجربی و علوم رياضي و فني، شيمي را جزو درس‌هاي حفظ کردني قرار مي‌دهند؛ ولي بايد به اين موضوع توجه داشته باشيد که بيشتر مطالب شيمي مفهومي است، و تا به اين مفاهيم احاطه کافي نيابيد، مطالب حفظي، کمک چنداني به يادگيري خوب شما نمي‌کند. مباحث شيمي را به طور کلي مي‌توان به دو دسته تقسيم کرد:

1- مطالبي که بيشتر حالت حفظي داشته و مطالعه مستمر، خلاصه برداري و مرور در مورد آنها بيشتر از تست زدن کاربرد داشته و مفيد است.
2- مباحثي که مثل رياضي و فيزيک، جنبه تحليلي داشته و تست زدن و حل تمرين، کمک شاياني به تسلط در اين مباحث مي‌کند.
 
chemistry-pictures

در اين درس، مطالعه کتاب درسي، مهم‌ترين کار است. مطالب کتاب را خيلي دقيق بخوانيد و به اَشکال، زيرنويس‌ها و نمودارها و … بخوبي و با دقت توجه کنيد؛ زيرا علاوه بر اينکه از اين مطالب، سؤال طرح مي‌شود، اين موارد، شما را در درک مفاهيم درسي و در نتيجه در تست زني بهتر کمک مي‌کند. در درس شيمي، توجه به خواص فلزات، نافلزات و خواص و ويژگي‌هاي مولکول‌ها، عناصر و ترکيبات آنها و رفتارهاي غيرعادي عناصر و همچنين توجه به پيوندها و آزمايش‌ها و واکنش‌هاي شيميايي، بسيار مهم است؛
 
علاوه بر اين، احاطه کامل بر جدول مندليف و درک درست گروه‌ها و دوره‌ها لازم است. اگر مي‌خواهيد واکنش‌ها و معادله‌هاي شيميايي را بخوبي ياد بگيريد، آنها را دسته‌بندي کنيد؛ زيرا انجام اين کار به حفظ کردن آنها کمک مي‌کند. همچنين به ياد داشته باشيد که از هر فرمول و معادله به کار رفته در کتاب يا معادله‌هاي مشابه آنها که با عوض کردن عنصر و استفاده از عنصر ديگر هم گروه آن مي‌تواند ساخته شود، سؤال مطرح مي‌شود.
 
حتماً در مطالعه درس شيمي به شکل‌ها و جدول‌ها دقت کنيد؛ زيرا در سال‌هاي اخير، سطح سؤالات اين درس، در مقايسه با کنکورهاي پيشين، مشکل‌تر و مفهومي‌تر شده است و تعداد سؤال‌هايي که از شکل‌ها و جدول‌ها مطرح مي‌شوند، کاملاً قابل توجه هستند و يادگيري آنها تنها با دقت در متن کتاب امکان‌پذير است. هر سال، دو تا سه سؤال از شکل‌ها و جدول‌هاي کتاب درسي مطرح مي‌شود. گاهي از مفهوم مورد نظر، يک شکل سؤال مي‌شود و گاهي يکي از اجزاي شکل حذف و از آن سؤال پرسيده مي‌شود؛ بنابراين، بررسي دقيق اين شکل‌ها و جدول‌ها و به خاطرسپاري آنها، کاملاً توصيه مي‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.