به من توجه کنيد!(روش مطالعه شیمی برای کنکور-بخش سوم)

در دو بخش گذشته به بیان جایگاه و اهمیت درس شیمی به عنوان درسی مهم و تاثیرگذار در کنکور سراسری و نیز اهمیت توجه ویژه به کتاب درسی به عنوان منبع اصلی مطالعه درس شیمی پرداختیم.حالا که به اهميت اين درس پي برديد، بايد تمام تلاش خود را براي مطالعه و يادگيري اين درس به کار ببريد تا بتوانيد در کنکور نتيجه خوبي را کسب کنيد.

تعداد مساله‌ها در آزمون درس شيمي نيز در مقايسه با سال‌هاي گذشته بيشتر شده و اين موضوع، نيازمند تنظيم وقت صحيح به منظور حل آنهاست. در اين گونه سؤال‌ها بيشتر مفاهيم و جملات متن کتاب درسي مورد پرسش قرار مي‌گيرد. طرح اين گونه سؤالات به معناي آن است که مطالعه خط به خط و متن کتاب‌هاي درسي لازم است و بر مطالعه جزوات ديگر اولويت دارد.

مطالبي که در حاشيه متن صفحه کتاب مطرح مي‌شوند، هم مثل مطالب متن درس‌ها اهميت دارد و از تمام آنها سؤال طرح مي‌شود. برخي از مطالب مهم درسي در قالب تيترهايي چون " دانشمندان" يا در قالب "فکر کنيد" به صورت طرح سؤال تدريس شده و تمام پرسش‌هاي مطرح شده در کتاب نيز در قالب مطالب "بيشتر بدانيد" آمده‌اند. مطالعه اين «بيشتر بدانيد»ها براي کنکور اهميت کمتري دارد و به خاطر سپردن جزييات آنها اولويت ندارد.

Chemikalien_Reagenzglaeser_Fluessigkeit_Bunt_CC-Vision_18_15056

اگر مي‌خواهيد درصد بسيار خوبي در اين درس به دست آوريد، سعي کنيد که مباحث مربوط به بخش تست‌هاي استوکيومتري را بخوبي مطالعه کنيد و در حل و تست زني اين بخش، تبحر لازم را به دست آوريد. تعداد سؤال‌هايي که احتياج به محاسبه‌هاي عددي و استوکيومتري دارند، حدود 30 درصد کل سؤال‌هاي شيمي است و قابل توجه است.
 
بنابراين، بهتر است که اين مشکل خود را حل کنيد؛ زيرا بيشتر دانش‌آموزان سر جلسه کنکور، به دليل کمبود وقت، به حل تست‌هاي استوکيومتري نمي‌رسند، و اگر شما اين بخش را بخوبي مطالعه کنيد و در حل آن تبحر لازم را به دست آورده باشيد، مي‌توانيد درصد بسيار خوبي کسب کرده و به آساني پيش بيفتيد؛ علاوه بر اين، بسياري از مسايل عددي در شيمي، مثل مسايل ترموديناميک، سينتيک و تعادل‌ها، مسايل ساده‌اي هستند و کنار گذاشتن آنها به هيچ وجه توصيه نمي‌شود. بهتر است که با کمي وقت گذاشتن و حل مسايل نمونه، بيشتر به اين‌گونه مسايل تسلط پيدا کنيد.
 
براي يادگيري کامل مطالب حفظي شيمي که بخشي از مباحث اين درس را تشکيل مي‌دهد و گاهي پايه‌اي هستند، استفاده از فيش برداري و مرور آنها بسيار مفيد است. يکي از مهم‌ترين کارهايي که در مطالعه هر درسي از جمله شيمي بايد انجام دهيد، اين است که نکته برداري و خلاصه نويسي را فراموش نکنيد. اين کار باعث مي‌شود تا شما از تلاش و مطالعه خود نتيجه بهتري به دست آوريد.
 
براي انجام اين کار، پس از اينکه هر يک از مباحث را به شکل دقيق مطالعه کرديد، در دفتري مجزا از آن مطالب خلاصه برداري کنيد (خلاصه‌برداري از مطالب حفظي اين درس به صورت فلش کارت يا فيش جعبه «لايتنر» در به خاطر سپردن آنها بسيار مؤثر است و بشدت توصيه مي‌شود)؛ در ضمن، وقتي در حال مطالعه کتاب هستيد، زير نکات مهم کتاب را نيز خط بکشيد و در نهايت در مرورهاي پايان هفته و نيز پايان ماه و در جمع‌بندي نهايي، به سراغ مطالبي که زير آنها را خط کشيده و آن مطلب را خلاصه‌برداري کرده‌ايد، برويد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.