به من توجه کنيد!(روش مطالعه شیمی برای کنکور-بخش اول)

درس شيمي در گروه‌هاي آزمايشي علوم رياضي و فني و علوم تجربي، يک درس اختصاصي محسوب مي‌شود و سه برابر دروس عمومي ضريب دارد؛ اما با توجه به اولويت‌هاي انتخاب رشته و اينکه رشته مربوط به آن اولويت در چه زير گروهي باشد، ضريب آن نسبت به ديگر دروس اختصاصي تغيير مي‌کند.
 
در گروه آزمایشی علوم تجربی درس شیمی دارای ضریب 9 است و این خود نشان دهنده اهمیت بالای این درس برای داوطلبان رشته تجربی است.در گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، جايگاه درس شيمي پس از رياضي و فيزيک و ساعات مطالعه آن کمتر از درس‌هاي رياضي و فيزيک است. براي شما داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، شيمي درس خاصي محسوب مي‌شود؛ زيرا هميشه بي سر و صدا و فريبکارانه رتبه را بالا و پايين مي‌برد. بالا بودن نمره درس شيمي، تاثير بسيار زيادي در کسب رتبه داوطلبان دارد؛ زيرا درس شيمي از دروسي است که داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني کمتر به آن اهميت مي‌دهند و معمولاً درصد کمي در اين درس به دست مي‌آورند.
 
images

 
چون داوطلبان اين گروه آزمايشي بر اين باورند که اين درس در موفقيت آنها در رشته‌هاي مهندسي تاثير چنداني ندارد؛ درحالي­که داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني که تمايل بيشتري براي انتخاب رشته‌هايي مانند: «مهندسي پليمر»، «مهندسي نفت»، «مهندسي شيمي»، «مهندسي مواد»، «مهندسي نساجي»، «مهندسي معدن» و «شيمي محض و کاربردي» دارند بايد توجه داشته باشند که براي انتخاب اين رشته‌ها، درس شيمي از ضريب بالاتري برخوردار است و به همين دليل بايد زمان بيشتري را به اين درس اختصاص دهند. همچنين براي انتخاب رشته‌هايي مانند: «مهندسي معماري»، «مهندسي عمران» و «مهندسي کشاورزي» درس شيمي ضريب نسبتاً بالايي را داراست.
از طرف ديگر، از آنجايي که قسمت زيادي از درس شيمي حفظي است و برخي از داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني، توجه کمتري به آن نشان مي‌دهند و حتي زمان کمتري در مقايسه با بعضي از دروس عمومي براي اين درس در نظر مي‌گيرند، در مقابل، داوطلباني که براي درس شيمي وقت مناسبي مي‌گذارند، در مقايسه با ديگر داوطبان اين گروه، از يک جهش قابل توجه در رتبه و تراز کل برخوردار مي‌شوند، و با توجه به نزديک بودن رقابت ميان عمده شرکت‌کنندگان در دروس رياضي و فيزيک، شيمي درس تعيين شده مي‌شود و باعث جهش رتبه اين دسته از داوطلبان مي‌شود.
 
علاوه بر اين، با توجه به اينکه اکثر داوطلبان گروه آزمايشي علوم رياضي و فني در درس شيمي درصد بالايي نمي‌زنند، اين درس از انحراف معيار بسيار بالايي برخوردار است؛ به گونه‌اي که اگر درصد بالايي در درس شيمي بزنيد، اين درس براي بهتر شدن رتبه شما در کنکور معجزه مي‌کند؛ پس نتيجه مي‌گيريم که يادگيري خوب درس شيمي، مي‌تواند شما را در صعود به سوي موفقيت به طور چشمگيري کمک کند.
 
بنابراين، حتي اگر به مطالعه درس شيمي علاقه‌اي نداريد، علاقه‌هاي فردي خود را هنگام انتخاب رشته به کار گيريد؛ نه هنگام مطالعه درس‌ها؛ چون زمان مطالعه هر درس در برنامه مطالعه هفتگي ما، با توجه به حجم و ضريب آنها در کنکور در برنامه‌ريزي لحاظ مي‌شوند. علاقه يا علاقه نداشتن ما به يک درس، نقشي در ساعت مطالعه ما ندارد؛ بنابراين، براي بهتر شدن رتبه و تراز خود سعي کنيد که با درس شيمي به هر شکلي شده است کنار بياييد و مطالعه آن را به شکل پيوسته در برنامه خود لحاظ کنيد تا به آساني و بدون فشار زياد روي دروس تخصصي ديگر که فراگيري آنها بمراتب سخت‌تر از درس شيمي است، از رتبه‌هاي قابل توجهي برخوردار شويد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.