به کمک حافظه بشتابيد!(بخش اول)

 ما بسياري از مطالب را خوب به ياد مي‌آ‌وريم و برخي دیگر را سريعاً فراموش مي‌کنيم. چرا حافظه ما همواره يکسان عمل نمي‌کند و چرا برخي از افراد حافظه بهتري دارند؟

حافظه خوب، به جز در موارد استثنايي، هديه خاص براي افراد خاص نيست؛ بلکه بيشتر، محصول تلاش آگاهانه و سازمان يافته هر فرد است که از نياز به دانستن و به ياد آوردن موفقيت آميز ناشي مي‌شود؛ حتي با کمي تمرين و مقداري آگاهي کلي از عواملي که در ايجاد يک حافظه بهتر مؤثرند، به نتايج مثبتي مي‌توان دست يافت. حتماً تا به حال در شرايطي اين موضوع را تجربه کرده‌ايد که با وجود تلاش و کوشش بسيار نتوانسته‌ايد مطلبي را به خاطر بسپاريد و مجبور شده‌ايد که آن را دوباره بخوانيد.

اينکه حافظه هر فردي از شما داوطلبان عزيز نتواند موضوعاتي را حفظ کرده و براي طولاني مدت به خاطر سپارد به عوامل مختلفي بستگي دارد و شما به عنوان يک داوطلب کنکور سراسری ، بايد سعي کنيد تا تمام اين موارد را در مسير آمادگي براي آزمون سراسری رعايت کنيد. با توجه به اينکه در مقالات قبل به مواردي همچون برنامه ريزي و تمرکز براي يادگيري بهتر اشاره کرديم، در اين مقاله هم براي اينکه شما را براي يک مطالعه خوب و پربازده آماده کنيم به برخي از رموز يک حافظه خوب، يعني عواملي که مي توانند در ايجاد حافظه قوي مؤثر باشند و باعث شود تا شما مطالب را به صورت جامع تر و بهتري در حافظه خودتان حفظ کنيد، اشاره مي کنيم.

images

دانستن، مؤثرترين راه براي يادگيري است وراه شما براي يادگيري مؤثر مستلزم شناخت موارد زير است:
1-    خودتان
براي اينکه بتوانيد حافظه خود را به منظور يادگيري بهتر تقويت کنيد و از آن به بهترين روش ممکن استفاده نماييد،اولین و مهمترین گام این است که بایستی خودتان را بخوبي بشناسيد و به خصوصيات خود بخوبي آگاه باشيد: اينکه در چه ساعاتي از روز، يادگيري بهتري داريد؟ آيا خواندن را دوست داريد؟ حل مسايل؟ حفظ کردن؟ از بر خواندن؟ عادت‌هاي مطالعه شما چيست؟ چگونه اين عادت ها به وجود آمده اند؟ کدامشان خوب است و کدامشان بد؟ آيا شرايط محيطي شما مناسب هستند؟ چه چيزهايي در کنترل شما هستند و چه چيزهايي خارج از آن؟ چه چيزي باعث مي‌شود تا شما خودتان را وقف يادگيري يک مطلب کنيد؟ و …
 
2-   توانايي شما براي يادگيري
بعد از شناخت خودتان، گام بعدي اين است که توانايي‌تان را در خصوص يادگيري ارزيابي کنيد و طبق آن براي مطالعه و آمادگي براي کنکور، برنامه‌ريزي کنيد. به خاطر داشته باشيد تا زماني که شما نتوانيد برآورد درستي از توانايي هايتان داشته باشيد، نمي‌توانيد يادگيري ماندگار و قابل قبولي داشته باشيد.
 
پاسخ به سؤالاتي مانند اينکه: چه تجاربي درباره نحوه يادگيري خود داريد؟ وقتي که مطالعه مي کنيد، آيا از خود مي پرسيد که متوجه مطلب شده ايد يا نه؟ آيا بايد سريع‌تر پيش برويد يا آهسته‌تر؟ آيا قبل از ادامه مطالعه به زماني براي فکر کردن در مورد مطلب نياز داريد يا نه؟ آيا براي پردازش و جا افتادن مطلب در مغزتان نياز به مباحثه با دوستان خود داريد يا نه؟ آيا برنامه شما با نقاط ضعف و قوتتان همخواني دارد؟ چقدر به مطلبي که مي‌خوانيد، علاقه داريد؟ چقدر زمان براي يادگيري يک مطالب لازم داريد؟ و…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.