تأثیر۶۰ درصدی معدل سال آخر در کنکور

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور بدون اشاره به زمان‌بندی اجرای طرح جدید ساماندهی نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها از تصویب ۶۰ درصد معدل سال آخر دبیرستان و ۴۰ درصد نمره آزمون سنجش تخصصی به عنوان معیار ورود به دانشگاه‌ها خبر داد.

 

منصور کبگانیان قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور عصر سه شنبه این خبر را در حاشیه برگزاری یکصد و سی و نهمین جلسه این ستاد عنوان کرد. میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور سال گذشته (۱۳۹۹) ۳۰ درصد با تاثیر مثبت اعمال شده بود.

به طور حتم یکی از موضوعات اساسی مربوط به کنکور که همواره از سوی برخی کارشناسان مورد تاکید قرار گرفته است و آن‌ها این مسئله را از ضعف‌های کنکور سراسری مطرح می‌کنند، سنجیده نشدن صحیح میزان آموخته‌های دانش‌آموزان به شکل عمقی در کنکور سراسری است.

در کنار آن نداشتن مهارت و هنر تست‌زنی برخی از دانش‌آموزان با معدل بالا که در نهایت ناکامی آن‌ها را در ورود به دانشگاه‌ها به‌دنبال داشته است. با این سیستم حتی برخی از دانش‌آموزان مجبور به ورود و تحصیل در برخی رشته‌های دانشگاهی می‌شوند که بدان علاقه‌ای نداشته اند.

در بیست و چهارم آبان ماه سال ۹۹ و در جلسه ١٣٨ ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد که تصمیم راجع به کنکور جزء تصمیمات سخت محسوب می‌شود؛ چرا که طی ۴٢ سال نتوانسته‌ایم درباره آن تصمیم جدیدی بگیریم.

نکته بعدی این است که در کشور به هنجار سنجش و پذیرش عادت کرده‌ایم که تا بحث تغییر می‌شود آشفتگی به وجود می‌آید و از طرف دیگر میزان استرس، خودکشی، افسردگی و… ناشی از کنکور موضوع مهمی است که نادیده گرفته می‌شود.

مسئله بسیار مهم که قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور نیز عصر دیروز سه شنبه در حاشیه برگزاری یکصد و سی و نهمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور آن را ماموریت ذاتی شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست.

کبگانیان افزود:‌مسئله ساماندهی نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه ها یک بند مصرح نقشه جامع علمی کشور است که ما از ابتدا به‌دنبال اجرایی کردن صحیح آن بوده‌ایم. لیکن به دلایلی بخصوص برای اطمینان‌پذیری از برخی زیرساخت‌های کشور و مطالعات عمیق کارشناسی به تاخیر افتاده است.

وی ادامه داد: در تقسیم کاری که انجام شده است به هرحال مراجعی برای کنکور در سال‌های مختلف علاوه بر شورای عالی انقلاب فرهنگی وارد شدند و تصمیمات کلان مربوط به حوزه سنجش و پذیرش و ساماندهی کنکور برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی گذاشته شده است.

کبگانیان اظهارکرد: خوشبختانه این چندمین جلسه‌ای است که بحث ساماندهی نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها با حضور کمسیون‌های تخصصی و معاونین وزارتخانه‌ها در جلسه اصلی شورای ستاد نقشه جامع مطرح می‌شود بنابراین محوریت تصمیم‌گیری در این حوزه برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

دلیل حساب نشدن معدل دانش آموز برای ورود به دانشگاه چه بوده است؟

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور در خصوص اینکه چرا تاکنون مسئله احتساب معدل دانش‌آموزان بصورت اثرگذار در کنکور سراسری مورد توجه قرار نگرفته است، نخستین علت را اطمینان از امنیت امتحانات نهایی دانش‌آموزان و افشاء سوالات نهایی در برخی مدارس عنوان کرد.

وی ادامه داد: چراکه در استان‌های مختلف و شهرستان‌های مختلف کشور مسئله امنیت امتحانات نهایی همواره مورد سوال بوده است و ما طبق گزارش‌هایی که داشته‌ایم هنوز این اطمینان وجود ندارد.

کبگانیان درعین حال اضافه کرد: البته خوشبختانه درطول دو سه سال اخیر با استفاده از تکنولوژی‌های جدید میزان افشا سوالات نهایی به صفر رسیده است و گزارشی قابل اتکایی که از سوی معاونین وزارت آموزش و پرورش ارائه شد، خود یک مقدار شورای عالی انقلاب فرهنگی را مطمئن کرده است.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور همچنین یکی دیگر از دلائل لحاظ نشدن معدل دانش‌آموزان به صورت اثربخش در ورود به دانشگاه‌ها را، مسئله اطمینان از استاندارد بودن سوالات امتحانات نهایی ذکر کرد.

وی یکی از آسیب‌های موجود در امتحانات نهایی را نظام ناهماهنگ و ناعادلانه تصحیح بخصوص سوالات تشریحی عنوان کرد و افزود: چراکه این شیوه تصحیح و سلایق در استان به استان و معلم با معلم متفاوت که این مسئله نیز مرتفع شده است و با توزیع رندوم و توزیع سوال به سوال در کل کشور نظام تصحیح یکنواخت و عادلانه‌ای ایجاد شده است.

وی ادامه داد:همچنین مصوب شد که آزمون تخصصی که همان آزمون سراسری کنکور است نیز به میزان ۴۰ درصد برای ورود به دانشگاه‌ها نقش داشته باشد و بخشی هم به ارزشیابی یا اندازه‌گیری استعداد و هوش و شخصیت شناسی اختصاص یابد.

کبگانیان تصریح کرد: مصوب شد که حد نصابی برای دروس عمومی ارائه شود که البته با توجه به هر کد رشته این حدنصاب متفاوت خواهد بود.

وی گفت:دانشگاه‌ها نیز برای هرکد رشته می‌توانند حد نصابی را تعیین کنند، به طوریکه دانشگاه‌هایی که برای رشته‌های فنی مهندسی نیاز حداقلی به دروسی همچون ریاضی دارند، حد نصابی را می‌توانند اعلام کنند، البته قبل از شروع مراحل کنکور باید به شکل قطعی در شورای سنجش و پذیرش به تصویب برسد.

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور اظهار داشت:‌ وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم و بهداشت نیز باید به تدریج زیرساخت‌های لازم را برای پیاده کردن این سیاست‌ها انجام دهند.

زمانبندی اجرای طرح جدید ساماندهی نظام پذیرش دانشگاه‌ها

قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور با اشاره به زمانبندی اجرای طرح جدید ساماندهی نظام سنجش و پذیرش در دانشگاه‌ها درعین حال گفت:

این طرح مربوط به سال جاری نیست و افرادی که در حال خواندن دروس و آمادگی برای کنکور سال آینده هستند باید بدانند اگر سیاست و طرحی در این زمینه تصویب شود، زمان اجرا آن اعلام خواهد شد و زمان کافی را خواهیم گذاشت که این دوره انتقال به درستی انجام شود.

کبگانیان گفت: مکانیزم ما به این شکل است که در این مقطع طبق وظایف ستاد نقشه جامع علمی کشور، سیاست‌های اجرایی سنجش و پذیرش را تصویب می‌کنیم سپس این به شورای سنجش و پذیرش ابلاغ می‌شود و طبق سند آمایش آموزش عالی از دست اندرکاران طرح مفصل اجرایی را خواهیم خواست.

وی تاکید کرد: طرح ارائه شده باید با سیاست‌های سند آمایش آموزش عالی کشور هماهنگ باشد و انشالله در شورای عالی انقلاب فرهنگی کل طرح تصویب خواهد شد.

کبگانیان ادامه داد: بنابراین پروسه جدی نیازمند مقداری دقت نظر است و عجله‌ای در کار نیست اما این کار شروع شده و باید حتما کامل شود.

در کنکور سال گذشته دیپلمه­‌های ریاضی و فیزیک، علوم­ تجربی،‌ علوم ­انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را سال ۱۳۹۸ یا ۱۳۹۹ و در نظام آموزشی جدید(۳-۳-۶)‌ اخذ نموده و امتحانات دروس پایه دوازدهم آن­‌ها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده­ بود؛

مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام جدید ۳-۳-۶) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به­ صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ شد.

همچنین آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم ­تجربی،‌ علوم ­انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۷ در نظام آموزشی قبلی اخذ نموده‌­ و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به­ صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده بود؛

مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام قدیم)‌ به­ میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تأثیر مثبت بوده است.

داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی،‌ علوم ­انسانی و علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش­ دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۹۰ اخذ نموده‌ بودند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به­ صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزارشده­ بود؛

مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش ­دانشگاهی (پایه دوازدهم ـ سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم) به­ میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و با تأثیر مثبت اعمال شده است.

 در مجموع میزان تأثیر سوابق تحصیلی داوطلبان کنکور سال ۹۹ حداکثر ۳۰ درصد  و به ­صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ  شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.