تأخیر ممنوع ، مثبت بیاندیش!

سلام

«گاهی وجود برخی مشکلات و یا ناآگاهی‌های ریز و درشت سبب می‌شود تا در شروع فعّالیّتی تأخیر داشته باشید.

امّا وقتی آگاهی‌تان کامل می شود و یا از مشکلات و موانع رها می‌شوید، بدون شک از آن به بعد عذر و بهانه‌ای برای توقّف و یا تأخیر و تعویق فعّالیّت‌ها ندارید و هر تأخیر مساوی با عالمانه و عامدانه دور کردن خویش از موفّقیّت است.

کسانی را سراغ دارم که پس از رفع مشکلات و یا آگاهی یافتن درست از شرایط بازهم فعّالیّت و تلاش را به تأخیر می‌اندازند.»

CleverFacebookStatusMindPictures-10528

یکی از همکلاسی‌ها حرف‌های مشاورمان را قطع کرد و گفت:«کسی که یک فعّالیّت علمی مثل درس خواندن با هدف آماده شدن برای آزمون سراسری با آن همه خصوصیّات و ویژگی‌ها را به هر دلیلی با تأخیر آغاز می‌کند ، بهتر نیست اصلاً شروع نکند؟»

مشاورمان در پاسخ دوستمان گفت:«این افراد معمولاً همین فکر را می‌کنند. می‌اندیشند؛ دیر شروع کرده‌ایم و دیگران از ما جلوترند. معلوم است که نمی‌توانیم نتیجه بگیریم. پس … . این طرز تفکّر و شیوه‌ی نتیجه‌گیری کاملاً اشتباه است زیرا از مقدّماتی درست ، نتیجه‌ای غلط استخراج شده است.

در درجه‌ی نخست منفی انگاری آفت بسیار بزرگی است که بسیاری از دستاوردها را نابود می‌کند و بسیاری از دستیابی‌ها را عملا غیرممکن می‌سازد. در مرتبه‌ی دوم آیا در مورد دونده‌ای که تا نیمه‌های مسیر یک مسابقه‌ی دو استقامت از سایرین جلوتر است می‌توان حکم قطعی داد و گفت که او برنده‌ی نهایی مسابقه خواهد بود؟ و یا نفر آخر همین مسابقه را می‌توان بازنده‌ی قطعی تلقّی کرد؟

حتماً پاسخ‌تان منفی است. پس همواره باید تلاشگر بود. امّا یادتان باشد که باید بکوشید تا تلاش‌تان همیشه همراه با اندیشه‌ی مثبت باشد.»{لیس للانسان الا ما سعی}

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.