تا شروع سال تحصیلی جدید چه کار کنیم؟(قسمت دوم)

ب- وقتی را برای گذراندن با دوستان خود اختصاص دهید
دوستان و همسالان، یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر در رشد و تکامل شخصیت آدمی به شمار می‌آیند و دوستی این دوران باعث کسب تجاربی می‌شود که در توسعه شخصیت شما نقش دارد. این تجارب باعث ایجاد دوستی‌های عاقلانه‌تری در دوران بزرگسالی می‌شود؛ دوستی‌هایی که بر اساس علاقه و اعتماد متقابل استوار است و اولین احساس نوع‌دوستی را در نوجوان برمی‌انگیزد. در دوران نوجوانی، شخصیت اجتماعی شما در حال شکل گرفتن است و بر این اساس، رفاقت نقش عمده‌ای را در اجتماعی شدنتان ایفا می‌کند. دوستان و همسالان، شما را در «ابراز خود» یاری می‌دهند؛ چرا که یکی از نیازهای مهم این دوره، نیاز به ابراز خود است و دوستان و همسالان شما زمینه‌های ممکن را برای برآورده ساختن این نیاز، برایتان فراهم می‌نمایند.
 
شما در معاشرت با آنان در مورد افکار و عقاید خود آزادانه گفت و گو  کرده و توانایی‌ها و قابلیت‌های خود را ظاهر می‌کنید. اگر شما با دوستان خود معاشرت نداشته یا روابط خیلی محدودی داشته باشید، در ارتباطات اجتماعی‌تان با مشکلات جدی روبرو خواهید شد؛ بخصوص اینکه شما قرار است وارد یک محیط بزرگ یعنی دانشگاه شوید که بسیاری از افکار و شخصیت شما در این محیط و در کنار هم سالانتان شکل می‌گیرد؛ از طرف دیگر، گذراندن اوقاتی با دوستان خوب، باعث ایجاد انگیزه‌های مثبت در شما و طی کردن اوقاتی سرشار از شادی و لذت می‌شود؛ البته در اینجا باید حتماً تاکید کنیم که انتخاب دوست، اولین و مهم‌ترین قدم در این مسیر است و شما با مشورت با خانواده‌تان ‌باید دوستانی را انتخاب کنید که از نظر اخلاقی و تربیتی مورد تایید آنان باشند.
 
index

پ- به مسافرت بروید
یکی از کارهایی که شما، و حتی کسانی که داوطلب شرکت در آزمون سال آینده هستند، می‌توانید در روزهای باقی مانده تابستان انجام دهید، این است که زمان مناسبی را برای مسافرت چند روزه با توجه به امکانات مالی و … خود کنار گذارند.رفتن به مسافرت، یکی از بهترین کارهایی است که شما عزیزان می‌توانید انجام دهید؛ زیرا سفر کردن فواید و مزایای بسیاری دارد و باعث می‌شود تا شما پس از یک دوره مطالعه فشرده و خستگی ناشی از آن، انرژی بگیرید و خود را برای یک سال تحصیلی جدید بهتر آماده کنید. برخی از فواید سفر کردن عبارتند از:
 
۱ـ کاهش استرس و اضطراب
سفر به شما این امکان را می‌دهد که تا حد قابل توجهی، فشارهای روحی و جسمی را از خود دور کنید  و این کاهش فشار و استرس روحی، به سلامتی شما کمک خواهد کرد.
 
۲ـ تنوع در زندگی
مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می‌شود که برای مدتی از زندگی عادی خود دور شوید و همین مساله به تنهایی انرژی زیادی به شما می‌دهد. اینکه بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید، می‌تواند به عنوان نوعی درمان محسوب شود و انجام این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم جلوگیری می‌کند.
 
۳ـ تغییر در رفتار
سفر کردن، دید و احساس تازه‌ای نسبت به فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف به شما می‌دهد و کمک می‌کند که از زندگی خود بیشتر لذت ببرید. سفر کمک می‌کند تا شما افراد مختلفی را ملاقات کنید؛ ضمن آنکه اجتماعی بودن و معاشرت کردن، نوعی درمان به حساب می‌آید و باعث می‌شود که با فرهنگ‌ها و آداب و رسوم مختلف نیز آشنا شوید.
از طرف دیگر، سفر با مجموعه‌ای از فعالیت بدنی اضافی همراه خواهد بود. ممکن است که شما در برنامه سفرتان شنا در دریا یا گردش و بازدید از مکان‌های دیدنی یا والیبال ساحلی را گنجانده باشید، ولی حتی اگر بخواهید تمام روز را نیز به استراحت بپردازید، باز هم از ماندن در خانه بهتر است و بیشتر پیاده روی خواهید کرد، و در کل در مقایسه با برنامه عادی همیشگی‌تان فعالیت جسمی بسیار بیشتری خواهید داشت.
 
اگر به دلایل مختلفی امکان سفر کردن برای شما مهیا نیست، حتماً به این نکته توجه داشته باشید که نباید تمام طول روز را در خانه بمانید. در خانه ماندن، بخصوص پس از روزهایی که شما به طور فشرده مطالعه کرده و پس از آن به دلیل انتظار برای نتیجه آزمون در وضعیت مطلوبی به سر نمی‌برید، ممکن است که باعث رکود و رخوت جسمی و فکری شما شود؛ پس برای جلوگیری از بروز چنین وضعیتی، سعی کنید که یک برنامه تفریحی مختصر برای خود ترتیب دهید و یک روز تعطیل را به همراه خانواده یا دوستانتان به مناطق سرسبز و تفریحی اطراف شهرتان بروید و در صورت امکان این برنامه را چند بار اجرا کنید تا جسم و روح شما آرامش بیشتری پیدا کند.
 
 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.