تجربه های نیم سال اول را در نیم سال دوم بهبود ببخشیم

یک نیم سال تحصیلی را پشت سر گذشته اید اما نباید از کنار آن به راحتی رد شد و باید به نکاتی دقت کرد که قطعا در عملکرد نیم سال دومتان تاثیر زیادی خواهد گذاشت . پس با دقت به این نکات توجه کنید.

  • تحلیل و بررسی عملکرد نیم سال اول خودمان :

در این تحلیل باید به نقاط قوت خود توجه داشته باشیم و سعی کنیم که این دلایل این پیروزی بر درس ها را شناسایی کنیم تا بتوانیم در درس های دیگر نیز این روش را تعمیم دهیم و موفقیت خود را چند برابر کنیم .

ما در این تحلیل دو کارنامه در اختیار داریم که می توانیم با این دو کارنامه به طور موشکافانه روند درسی خود را بررسی و تجزیه و تحلیل کنیم .

اولین کارنامه ، کارنامه ترم اول مدرسه می باشد که ما باید با دقت بیشتری به آن توجه داشته باشیم . دومین کارنامه ، کارنامه نیم سال اول آزمون های آزمایشی می باشد که نشان دهنده تغییر شما در آزمون آخر نسبت به  آزمون های ابتدایی می باشد .

پس از آن به دنبال دلایل ضعف خود در یک درس بروید و حتما عواملی که باعث ایجاد ضعف شده است را به طور کامل شناسایی کرده و یادداشت کنید.در ادامه سعی داشته باشید که تلاشتان را انجام دهید تا این عوامل را به مرور زمان از بین ببرید.

a-creative-secret-to-problem-solving

  • برنامه ریزی :

برای نیم سال دوم خود حتما یک برنامه ریزی کامل داشته باشید . در این برنامه ریزی اولین اقدام باید ثابت نگه داشتن نقاط قوت باشد و دومین گام باید از بین بردن نقاط ضعف باشد . در برنامه ریزیتان حتما از دفتر برنامه ریزی خود که در نیم سال اول تکمیل کرده اید استفاده کنید و توانایی های خود را سنجیده و طبق این توانایی ها برنامه خود را تنظیم کنید .

  • هدف گذاری :

در نیمسال دوم خود سعی کنید که هدف گذاری های مختلف داشته باشید . اولین هدف گذاری ، هدف گذاری های کوتاه مدت می باشد که ما می توانیم این نوع هدف گذاری را در آزمون های آزمایشی اجرا کنیم . دومین هدف گذاری ما ، هدف گذاری های میان مدت می باشد که ما برای زمان های یک ماهه ، دوماهه و … انجام می دهیم . به عنوان مثال از الان می توانیم برای نوروز خود و امتحانات میان ترم دوم هدفگذاری را انجام دهیم . سومی هدف گذاری ، هدف گذاری های بلند مدت می باشد که ما در این نوع هدف گذاری برای مدت زمان بیشتری مانند امتحانات ترم دوم این کار را انجام می دهیم .

سعی کنید که هدف های خودتان را مکتوب کنید تا هم اثر بخشی بیشتری داشته باشد و هم در ذهنتان هک شود و یادتان نرود که هر روز اهدافتان را شارژ کنید .

  • منابع مطالعاتی و روش های مطالعه :

قطعا دانش آموزان با گذراندن یک ترم تحصیلی تجربه هایشان در زمینه های مختلف بیشتر شده است . در این مدت برای درس های مختلف روش های مطالعاتی گوناگونی را اجرا می کردند . این روش ها در بعضی درس ها جواب داده است اما در بعضی درس ها نیز جوابگو نبوده است . سعی داشته باشید که روش های مطالعه مناسب درس ها را با توجه به توانایی های خود یاد بگیرید و نقاط ضعف را به این گونه پوشش دهید .

در استفاده از منابع مطالعاتی دقت داشته باشید که منابعی که به شما استرس وارد می کند را از خود دور کنید . کتاب درسی را نیز به هیچ عنوان از یاد نبرید و همواره مطالعه آن را در اولیت برنامه مطالعاتی خود قرار دهید و این نکته مهم را همواره به یاد داشته باشید که جزوه دبیران شاید به تنهایی کامل کننده مطالب درسی نباشد .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.