تراز چيست و هدف از آن چيست؟

در کنار برنامه‌ريزي براي دروس مختلف و مباحث گوناگون، لازم است اطلاعات مختصري در مورد تراز داشته باشيد تا با داشتن اطلاعاتي در اين خصوص بتوانيد با ذهنيتي که به‌دست مي‌آوريد، در انتخاب مباحث درسی و اهميت دادن به آن‌ها برای آمادگی برای شرکت در کنکور سراسری جدي تر و با روشي درست‌تر عمل نماييد. 

فرض نماييد از دانش آموزان كلاس شما آزمون عربي گرفته مي‌شود و شما در اين كلاس نمره ۱۴ كسب مي‌نماييد و با اين نمره شما نفر اول كلاس مي‌شويد، يك بار ديگر از آن كلاس آزموني گرفته مي‌شود و اين بار نيز شما نمره ۱۴ كسب مي‌كنيد با اين تفاوت كه نفر آخر كلاس مي‌شويد. در هر دو آزمون شما نمره ۱۴ را كسب نموديد وليكن ارزش اين دو نمره يكسان نمي‌باشد، كه اين موضوع يعني يكسان سازي ارزش نمرات، موضوع مبحث نرماليزاسيون را مي‌سازد.

به عبارتي ممكن است دقيقاً درصد نمرات خام كارنامه شما با درصد نمرات خام كارنامه دوست شما يكسان باشد وليكن رتبه‌ي شما يكسان نباشد، يعني در كنكور سراسري و آزاد هر تست كنكور ارزش خاص خود را دارد و ارزش تست شمار‌ه‌ي 5 ادبيات با تست شماره 6 يكسان نمي‌باشد و جالب است بدانيد: آن تستي كه كمترين پاسخگو را دارد، مهمتر و ارزشمندتر است.

Important-Software-Testing-Types

از اين رو در مي‌يابيد که دروس رياضيات و فيزيك گروه علوم تجربي و همچنين شيمي گروه رياضي فيزيك و رياضي و آمار گروه انساني داراي ارزش بسيار بالاتري از ضرايب در نظر گرفته شده هستند و اين موضوع به صورت خيلي واضح در درس عربي عمومي ديده مي‌شود لذا به هيچ وجه سعي نكنيد مبحث را صرفاً به دليل آن كه سخت مي‌باشد از گردونه مطالعاتي حذف نماييد. چرا که ممکن است با صرف وقت بيشتري براي آن مطلب، بتوانيد نتيجه‌اي بسيار بهتر و چشمگير به‌دست آوريد.

به طور مثال:
در درس معارف اسلامي، حتماً يك تست كنكور مربوط به روايات و احاديث و يك تست كنكور مربوط به درس وصيت نامه‌ي امام خميني مي‌باشد و اين دو تست بيشترين ارزش را در ميان تست هاي معارف اسلامي دارا مي‌باشند زيرا كمترين پاسخگو را دارند كه حتي شايد خود شما يا دوستان شما نيز دركنكور سال قبل به اين تست ها نتوانسته‌ايد پاسخ صحيح بدهيد. از اين رو وارد مباحث آماري نشديم و صرفاً با اشاره‌اي به موضوع تراز خواستيم ارزشمندي مباحث دشوارتر را متذكر شويم. و اين يعني اينکه به هيچ وجه مطالبي را که سخت‌تر به نظر مي‌رسند، رها نکنيد اگر مي‌توانيد با صرف مقداري وقت براي آن‌ها نتيجه‌ي مناسب را کسب نماييد.
 
توجه مهم:
موضوعات فوق مغاير با سخناني مي‌باشد كه شايد از گوشه وكنار مي‌شنويد و حتي گاهي به داوطلبان توصيه شده است كه ارزش تست با تست فرقي ندارد پس مي‌توانيد تست هاي دشوار را رها نموده و به سراغ تست هاي آسان تر برويد كه اين موضوع كاملاً غلط مي‌باشد زيرا تست هاي دشوار به علت داشتن پاسخگوي كمتر از بيشترين ارزش در كنكور برخوردار مي‌باشند.
 
از كجا بفهمم وضعم چه طور است؟
شايد بارها پيش آمده باشد كه اين سؤال را از خود پرسيده باشيد! راستش را بخواهيد، يكي از اهداف اصلي شركت در كنكورهاي آزمايشي (و شايد مهم ترين آن ها) يافتن پاسخ همين سؤال است. در پاسخ به اين سؤال، ۲ نوع پاسخ بيش از ساير پاسخ ها شنيده مي‌شود:
 
۱. در هر درس، از روي نمره ام (يعني همان درصد!) مي‌فهمم كه وضع كلي ام چه طور است.
۲. در هر درس (يا در مجموع همه ي دروس) از روي رتبه ام مي‌فهمم كه وضعيتم چگونه است.

براي اين كه ببينيد كدام پاسخ تان درست است، به مثال هاي زير توجه كنيد.

مثال ۱:
علي در كلاس ادبيات مدرسه، آزموني تستي مي‌دهد. پدرش بعد از بازگشت او به خانه درمورد آزمون از او سؤال مي‌كند:

– پسرم، ادبياتت را چند درصد زدي؟
– ۹۰% پدر جان.
-آفرين پسرم، آفرين!
 
نظر شما راجع به واكنش پدر علي چيست؟ به نظر شما وضع علي در اين درس چگونه است؟ نظرتان را با پر كردن يكي از گزينه هاي زير نشان دهيد:
 
ادبيات علي بسيار خوب است.
ادبيات علي وضع متوسطي دارد.
ادبيات علي ضعيف است.
 
هر كدام از گزينه هاي قبلي مي‌تواند درست باشد.

راستش را بخواهيد، علي آن شب تا صبح نخوابيد؛ وجدانش درد گرفته بود! مي‌دانيد چرا؟ آزموني كه دبير ادبيات گرفته بود بسيار بسيار ساده بود، به نحوي كه همه ي بچه هاي كلاس ۱۰۰% سؤالات را پاسخ داده بودند و علي تنها كسي بود كه ۹۰% زده بود؛ يعني شده بود نفر آخر!

صبح، بعد از صبحانه و پيش از آن كه پدر از در منزل خارج شود، علي در حالي كه انگشتان دست‌هايش را به هم قلاب كرده بود و شست‌هايش را در فضاي بين دو دستش دور هم مي‌چرخاند به سراغ پدر كه در حال پوشيدن كفش‌هايش بود رفت.

– پدر، مي‌شود چند لحظه صبر كني. من فكر مي‌كنم لازم است يك توضيحي برايت بدهم. راستش ……

اين همه قصه سرهم كردم تا بگويم «درصد»، معيار قابل اتكايي براي اطلاع از وضعيت يك دانش آموز نيست. در يك آزمون ساده، درصدها بالا مي‌روند و برعكس، در يك آزمون سخت درصدها پايين مي‌آيند. يعني ممكن بود دبيرادبيات علي، يك امتحان بسيار سخت بگيرد كه در آن بالاترين امتياز بشود ۵۰% .

در اين حالت، امتياز ۵۰% ضعيف محسوب نمي‌شود چرا كه اين فرد با وجود امتياز ۵۰%، رتبه‌ي اول كلاس را به دست آورده است. اين جاست كه شما خوانندگان عزيز باخودتان مي‌گوييد:

-« آهان ! فهميدم؛ پس آن چيزي كه مهم است، درصد نيست بلكه رتبه است.»

اين همان پاسخ شماره ي ۲ در ابتداي مطلب است كه لازم است براي تحليل آن، مثال 2 را در ادامه ي مطلب بخوانيد با ما همراه باشيد.

مثال ۲:
رضا كارنامه‌ي آزموني را با خود به منزل مي‌برد. مادر رضا به محض رسيدن او به منزل كارنامه را ازدست او مي‌قاپد و رتبه ي كل او را نگاه مي‌كند: رتبه ي ۳.
 
«آفرين پسرم، آفرين! از اولش هم مي‌دانستم كه استعدادت به خودم رفته. حالا بدو لباس‌هايت را عوض كن، دست و رويت را هم بشوي كه غذا سرد مي‌شود.»

رضا لام تا كام هيچ نگفت! آرام رفت تا لباسش را عوض كند و دست هايش را بشويد. دست‌هايش راكه گرفت زير شيرآب، داشت با خودش فكر مي‌كرد كه آيا به مادرش بگويد اين كارنامه مربوط به همان كلاس نيمه خصوصي است كه دوشنبه عصرها مي‌رود يا نگويد. كلاسي كه كلاً ۵ نفر در آن حضور داشتند! آري او در يك آزمون ۵ نفره در يك كلاس نيمه خصوصي، سوم شده بود. به نظر خودش آن قدر ها هم مستحق تشويق نبود.

سؤال اول: آيا به نظر شما « رتبه» براي تعيين وضعيت دانش آموز، ملاك مناسبي است؟
 
(حتماً آن لطيفه ي بي مزه ي معروف را شنيده ايد كه : يك بنده خدايي با خودش كشتي گرفت، دوم شد! حالا به نظر شما آيا اين رتبه ي ۲ استحقاق دريافت مدال نقره را دارد!؟)

سؤال دوم: اگر شما به جاي رضا بوديد، سر سفره، حقيقت را آن چنان كه بوده براي مادرتان شرح مي‌داديد؟
 
بديهي است كه اگر رتبه‌ي رضا در يك آزمون ۱۰۰ هزار نفري شده بود «۳» ما اين مطلب را جور ديگري مي‌خوانديم!

پس رتبه نيز معيار دقيقي براي تخمين وضعيت داوطلب در آزمون نيست. رتبه، يك عنصر مرتبط با جمعيت شركت كننده است و از آن جايي كه هيچ يك از آزمون‌هاي آزمايشي (اعم از خصوصي يا دولتي)  جمعيتي حتي در حد ۱۰%  جمعيت كنكور سراسري هم ندارند، رتبه‌ي هيچ يك، به تنهايي، ملاك دقيقي براي تخمين وضعيت داوطلب نخواهد بود.
 
تبصره:
بعضي ها سعي مي‌كنند اين مشكل را با تناسب بستن حل كنند. مثلاً فرض كنيد يك گروه آزمايشي در كنكور سراسري (در سهميه‌ي يكي از مناطق) ۱۵۰۰۰۰ نفر شركت كننده داشته باشد. حالا فردي كه در يك كنكور آزمايشي با ۱۵۰۰ نفر جمعيت شركت مي‌كند و رتبه‌اش هم شده ۱۵۰ ممكن است با خودش يك تناسب ببندد كه:

تجربه ثابت كرده است كه اين نحوه‌ي محاسبه، غالباً غلط از آب در مي‌آيد و در بسياري موارد، رتبه‌ي فرد بسيار بهتر از اين عدد مي‌شود،  زيرا جمعيت كل شركت كننده در كنكور سراسري به طور ميانگين ضعيف‌تر از جمعيت‌هاي شركت كننده در كنكورهاي آزمايشي است. البته در مواقعي ممکن است برعکس باشد و اين بستگي به سطح آزمون آزمايشي مربوطه و جمعيت شرکت‌کننده در آن دارد که اگر آزموني ضعيف با شرکت کنندگاني در سطح پايين درسي باشند، اين رتبه ممکن است از اين هم پايين‌تر باشد. پس به هيچ وجه نمي‌توان به نتيجه‌اي که از اين تناسب به‌دست مي‌آيد، اطمينان کرد.

برايتان بگوييم كه طبق آمارهاي اعلام شده توسط مسؤولان سازمان سنجش، به عنوان مثال ميانگين درصد درس رياضي در كنكور سراسري ۸۶ در رشته‌ي علوم تجربي ۴% بوده است (يعني تقريباً به طور ميانگين فقط ۱ پاسخ صحيح از ۳۰ سؤال كه مي‌شود ۳.۳%)، آن وقت شما هم قبول مي‌كنيد كه جمعيت شركت كننده در كنكور سراسري به طور ميانگين بسيار ضعيف‌تر از جمعيت افراد با انگيزه‌اي است كه در كنكورهاي آزمايشي معتبر، شركت مي‌كنند. پس تناسب  بستن هم در اين ميان روش صحيحي نيست.

براي بهتر مشخص شدن اين موضوع يك تناسب را هم براي نفر اول همان آزمون ببنديد:

در حالي كه ممكن است ايشان در آزموني بزرگ‌تر هم نفر اول شوند نه صدم!

حال حق داريد كه بگوييد:
«درصد، از اين نظر كه مي‌گين به درد نمي‌خوره. رتبه رو هم كه مي‌گين كارآيي نداره. پس ما چه كار كنيم؟»

جواب ما يك عبارت دو كلمه‌اي بسيار ساده است: « نمره‌ي تراز». در اينجا اصلاً قصد نداريم به صورت تخصصي فرمول نمره‌ي تراز را توضيح دهيم. فقط مي‌خواهيم بگوييم که يك چيزي هست به نام نمره‌ي تراز، كه نشان دهنده‌ي وضعيت داوطلب در بين داوطلبان ديگر است و مشكلات نمره‌ي خام (درصد) يا رتبه را ندارد (البته در محاسبه‌ي آن، همه‌ي عوامل فوق الذكر به كار گرفته شده است).

اگر در يك آزمون، جزو رتبه‌هاي مياني باشيد (مثلاً رتبه‌ي ۸۰۰-۷۰۰ در يك آزمون ۱۵۰۰ نفري)، نمره‌ي ترازي در حدود ۵۵۰۰ خواهيد آورد (فعلاً كاري نداشته باشيد كه چه طوري محاسبه شده):

۱۲۰۰۰ – ۹۰۰۰ – ۵۵۰۰
 
جمعيت پيشرو در آزمون، معمولاً ترازي بالاتر از  ۹۰۰۰ – ۸۰۰۰  مي‌آورند و انتظار داريم رتبه هاي برتر حتي تراز حدود ۱۲۰۰۰ – ۱۱۰۰۰ داشته باشند.
 
توجه:
اين نمرات تراز، با توجه به نحوه‌ي محاسبه‌ي تراز در كنكور سراسري، محاسبه شده‌اند. وضعيت محاسبه در دانشگاه آزاد متفاوت است. بنابراين نمره‌ي تراز، وضع ما را درميان جمعيت شركت كننده نشان مي‌دهد. اگر پدر علي در مثال 1، به نمره‌ي تراز فرزندش نگاه مي‌كرد، گول درصد ۹۰ فرزندش را نمي‌خورد و با ديدن نمره‌ي تراز پايين (كه يقيناً پايين تر از ۵۵۰۰ (ميانگين) بود، حتي شايد بيش از ۵۵۰۰ تا پايين تر از آن !) متوجه مي‌شد كه علي در منحني جمعيت شركت كننده در قسمت‌هاي انتهايي قراردارد.

سوال: در مثال ۲، انتظار داريد نمره‌ي تراز رضا در چه حدود باشد؟
۱۰۰۰
۵۵۰۰
۹۰۰۰
۱۱۵۰۰

توجه داريد كه رضا در يك آزمون ۵ نفري، سوم شده است. اين بدان معناست كه او در ميان جمعيت قرار گرفته است، (دو نفر رتبه‌ي بهتر از او دارند و دو نفر رتبه‌ي بدتر از او) بنابراين انتظار داريم كه نمره ي تراز او حول و حوش ۵۵۰۰ باشد.
 
(البته اميداواريم كارشناسان و خبرگان فن به ما خرده نگيرند. خودمان هم مي‌دانيم در يك آزمون با تعداد كم شركت كننده، به اين محاسبات اشكالاتي وارد است. هم چنين ميزان انحراف معيار نمرات و … را هم باور كنيد كه بلديم! منتها قصد ما از اين مثال هاي ساده، فقط ساده كردن موضوع جهت تفهيم بهتر مطلب براي دانش آموزان شرکت کننده در کنکور است تا شركت كنندگان راحت تر بتوانند ازنمره‌ي تراز در تخمين وضعيتشان استفاده كنند.).
 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.