ترسیم آینده بهتر، در گرو انتخاب درست(قسمت دوم)

 
۱- آن عده که یقین دارند قبول می‌شوند باید به فکر انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر خود باشند؛ چون، انتخاب رشته، انتخاب آینده است؛ یعنی انتخاب رشته در تمام مراحل زندگی یک فرد مؤثر است؛ حتی زندگی شخصی، خانوادگی، همسر و فرزندان و آینده فرد و … هر کدام می‌تواند از انتخاب رشته او متاثر باشد. با توجه به اینکه زمان اعلام نتایج اولیه و توزیع کارنامه و فرم انتخاب رشته، بزودی فرا می‌رسد، آنهایی که اطمینان به قبولی دارند، باید از همین حالا رشته مورد علاقه و دانشگاه مورد نظر خود را با دقت مورد تحقیق و بررسی قرار دهند تا بتوانند با دید باز انتخاب رشته کنند.
 
۲- گروهی که شک دارند قبول می‌شوند، باید دقیقاً، همانند گروه نخست، بنا را بر قبولی بگذارند و به فکر انتخاب رشته باشند؛ چون اگر این گروه بنا را بر قبول نشدن بگذارند و در زمان اعلام نتایج اولیه و توزیع کارنامه، مجاز به انتخاب رشته باشند، در واقع خیلی از فرصت‌ها را از دست داده‌اند و با یک انتخاب سطحی، با عجله و به دور از آگاهی، دچار دردسرهای بعدی، نظیر تغییر رشته و مشکلات ناشی از آن خواهند شد.
 
به این ترتیب، گروه بسیاری از شما داوطلبان گرامی از جمله افرادی خواهید بود که از هم اکنون باید به فکر انتخاب رشته و تحقیق در این مورد باشید. این مرحله، مرحله‌ای بسیار حساس و مهم است و بی‌تفاوتی و بی‌اطلاعی نسبت به آن، می‌تواند آینده و توانایی جوانان را تحت تاثیر منفی قرار دهد؛ همچنان که مواجهه درست، سنجیده، منطقی و مدبرانه با این مرحله، می‌تواند نویدبخش آینده و راهی مطمین و کم دغدغه برای آنها باشد.
 
انتخاب رشته تحصیلی، انتخابی حساس است؛ زیرا کوچکترین اشتباه، بی‌تدبیری و برخورد و تصمیم‌گیری از سر احساس، می‌تواند آرزوها و آمال فرد را دچار تهدید و ناکامی سازد.
index

از طرف دیگر، گاهی، دخالت ها و دیدگاه‌های بسیاری از اطرافیان بر تصمیم گیری فرد مؤثر واقع می‌شود و به این خاطر، هرگونه اقدام یا اجبار بی دلیل و حساب ناشده اطرافیان می‌تواند داوطلبان ورود به دانشگاه را در انتخاب صحیح مسیر تحصیلی آینده خود با مشکل مواجه سازد.
 
به همین دلیل در این مرحله مهم، داوطلب باید، میزان علاقه و توانایی خود را برای ورود به رشته‌های مختلف دانشگاه بدرستی و به طور دقیق بسنجد و تصمیمی منطبق بر واقعیات و متناسب با توانایی و علاقه خود بگیرد؛ از طرف دیگر، در نظر داشتن علاقه صرف، بدون توجه به میزان توانایی و استعداد، می‌تواند فرد داوطلب را در انتخاب مسیر آینده تحصیلی و حتی کاری‌اش با مشکل مواجه سازد.
 
مرحله انتخاب رشته، مهم است؛ زیرا ارتباط مستقیمی با آینده شغلی و کاری داوطلبان دارد و آینده شغلی بیشتر افراد از این مسیر رقم می‌خورد؛ با این وجود، فرد باید در انتخاب رشته خود، رتبه و نمره تحصیلی‌اش را در نظر بگیرد و از تصمیم گیری در خلا و بدون در نظر گرفتن واقعیات مربوط به استعداد و دانایی خود بپرهیزد.
 
دلیل دیگر اهمیت این مرحله، آن است که می‌تواند مکمل تلاش‌های یکساله داوطلبان باشد. این تلاش‌ها، اگر با حرکت سنجیده افراد داوطلب در این مرحله همراه نشود، می‌تواند آنها را دچار ناکامی سازد.
 
این حساس و مهم بودن مرحله انتخاب رشته ،اقتضا می‌کند تا داوطلبان ورود به دانشگاه، با حوصله، دقت، مطالعه و استفاده از تجربه و مشورت افراد امین و مطلع، موفق به عبور از این مرحله شوند.
 
داوطلبان عزیز، باید متوجه آسیب‌هایی که این مرحله ممکن است تصمیماتشان را تحت تاثیر و تهدید خود قرار دهد، نیز باشند که در قسمت بعدی این مقاله به طور کامل درباره آنها صحبت خواهیم کرد.
 
 
منبع:هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.