تست‌زنی اصولی برای کنکور در سه مرحله

این روز‌ها آشناترین کلمه برای کنکوری‌ها چه کنکوری های ۹۷ و چه کنکوری های ۹۸ که کم کمک بطور جدی وارد مرحله مطالعه برای آزمون سراسری شده اند، کلمه‌ی «تست» است. هر چند تعداد کمی از دانش‌آموزان و داوطلبان روش صحیح تست‌زنی در خانه و آزمون را می‌دانند.

یکی از بارزترین تفاوت‌های سال چهارم با سال‌های قبل نیاز فراوان به تست زدن و درنتیجه افزایش تسلط بر روی مطالب درسی است. به همین دلیل باید با این مسئله کاملاً منطقی برخورد کرد.

به طور کلی سه نوع تست داریم:

 • تست آموزشی

 • تست ارزیابی(سنجشی)

 • تست جمع‌بندی

images

در ابتدا به توضیح تست آموزشی می‌پردازیم:

 • تست آموزشی:

-درس‌های عمومی

مهم‌ترین نکته برای زدن تست‌های درس‌های عمومی، فاصله‌ی زمانی بین مطالعه و تست زدن است. تست‌های درس‌های عمومی را باید ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از مطالعه کار کرد. البته تفاوت‌هایی در نحوه‌ی تست‌زنی میان درس‌هایی مانند عربی و دین و زندگی نیز وجود دارد. برای مثال در درس عربی باید هر چهار گزینه و پاسخ تشریحی آن‌ها را کاملاً مطالعه کرد؛ اما در درس دین و زندگی، مطالعه اهمیت بیش‌تری دارد و باید تعداد ساعات بیش‌تری را به مطالعه کردن اختصاص داد.

-درس‌های اختصاصی

 • همراه مطالعه مثال حل کنید: برای حل مثال می‌توانید از کتاب های حاوی نمونه سوالات امتحانات نهایی و سوالات تشریحی استفاده کنید. حتماً مثال‌های کتاب و جزوه‌ی درسی را حل کنید.

 • در کنار مطالعه تست بزنید: با شروع مطالعه هر مبحث جدید، تعدادی از تست‌های آن مبحث را کار کنید. مثلاً اگر فصل، ۱۰۰ تست دارد، شما ۱۰ تست بزنید و بقیه‌ی تست‌ها را در مراحل بعدی کار کنید.

تذکر: در تست‌های آموزشی وقت و درصد مهم نیست. سعی کنید هر تست را تا جواب آخر حل کنید، حتی اگر قرار باشد وقت زیادی صرف کنید!

 • نکته مهمی که بایستی توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که نباید کل تست‌های یک مبحث را در یک روز بزنید و بعد بگویید: «از ۳۰۰ تا تست امروز فقط ۱۰ تا غلط داشتم» و احساس کنید مبحث را کامل بلدید. باید تست‌های مبحث تدریس‌شده را در چند روز تکمیل کنید. مثلاً روز اول فقط تعدادی از تست‌های کتاب آبی را بزنید و تست‌ها را تک ‌تک بررسی کنید و بقیه‌ی تست‌ها را در روزها و هفته‌های بعد بزنید. بدین صورت:

 • توهم یادگیری برای‌تان ایجاد نمی‌‌شود.

 • می‌توانید چند بار مرور کنید و کاملاً به درس مسلط شوید.

 • اشکالات خود را راحت‌تر برطرف می‌کنید.

 • تست‌هایی را که بلد نبودید و از پاسخ‌نامه نگاه کردید دوباره حل کنید. نباید فکر کنید فقط با خواندن پاسخ، آن را یاد گرفته‌اید. حتماً تست را نشان‌دار کنید و علاوه بر آن که همان لحظه دوباره خودتان حل می‌کنید، بعداً نیز به سراغش بروید.

 • پاسخ تشریحی تست‌ها: حتماً پاسخ تمام سؤالات (چه آن‌ها که بلد هستید و چه نیستید) را از روی پاسخ‌نامه بررسی کنید. هدف ما از زدن تست‌های آموزشی، تکمیل فرایند یادگیری است. باید همه‌ی پاسخ‌ها بررسی و نکته‌ی تست‌های مهم در جایی نوشته شوند که دوباره آن‌ها را بخوانید. می‌توانید این نکته‌ها را به خلاصه‌ی درستان اضافه کنید.

 • بعد از مدتی که یکی‌ یکی تست زدید و بررسی کردید و مبحث را به‌ طور نسبی یاد گرفتید می‌توانید گروهی (مثلاً ۲۰تا ۲۰تا) تست بزنید و بررسی کنید و حتی درصد بگیرید (البته هرگز زمان نگیرید). هدفتان در این مرحله، رسیدن به پاسخ درست و دقت در پاسخ‌گویی باشد.

 • حتماً تست‌ها را نشان‌دار کنید تا دفعه‌های بعد بدانید از کدام تست‌ها باید استفاده کنید. این کار مخصوصاً هنگام مرور، خیلی مفید خواهد بود. برای مثال از الگوی زیر استفاده کنید:

(ص: صحیح، غ: غلط، ن: نزده، !: نکته‌دار و …)

 • تست ارزیابی

پس از آن‌که یک مبحث را تا حد خوبی یاد گرفتید و به مقدار کافی تست آموزشی زدید‌ (حدود دوسوم تست‌های هر مبحث)، نوبت به تست‌های ارزیابی می‌رسد. این تست‌ها باید حدود دو هفته بعد از یادگیری و تست آموزشی شروع شود.

۱- ابتدا تست‌های نکته‌دار و غلط را به ‌صورت آزمون برگزار کنید (همان‌هایی که در تست‌های آموزشی علامت زدید).

تذکر: در این مرحله، هم‌ زمان و هم درصد بگیرید و اگر اصلاً درصدتان مناسب نبود (مثلاً زیر ۵۰ درصد)، بازگردید و بار دیگر مطالعه کرده و تست آموزشی بزنید تا نقاط ضعفتان برطرف شود.

۲- اگر درصد مناسبی کسب کردید،‌ از تست‌های باقی‌مانده (حدود یک‌سوم تست‌های هر مبحث که به‌ عنوان تست آموزشی استفاده نکردید) از خودتان آزمون بگیرید و اشکالات خود را برطرف کنید.

۳- هدف از این مرحله یاد گرفتن تست‌زنی در زمان استاندارد کنکور است. این مرحله می‌تواند در هفته‌ی‌ قبل از آزمون کانون انجام شود.

۴- پس از زدن تست‌های ارزیابی به ‌صورت آزمون (ترجیحاً در پاسخ‌برگ وارد کنید) با دقت پاسخ‌های خودتان را بررسی کنید و نکته‌های مهم را در جایی که نکته‌های تست‌های آموزشی را می‌نوشتید (مثلاً برگه‌ی خلاصه‌ی درس مورد نظر) یادداشت کنید.

 • تست‌های جمع‌بندی

بعد از یادگیری نسبتاً کامل (مطالعه و تست آموزشی) و افزایش سرعت و تسلط (تست ارزیابی) در مباحث یک فصل یا حتی یک درس و کتاب خاص، نوبت به این مرحله می‌رسد. معمولاً این مرحله در پنجره‌های باز یعنی تابستان،‌ پایان ترم اول، عید نوروز و… و آزمون‌های جمع‌بندی است.

۱- ابتدا تست‌های نکته‌دار و مهم دوباره زده شوند و زمان و درصدگیری داشته باشند.

۲- سعی کنید پاسخ تست‌ها مخصوصاً تست‌های نکته‌دار یا آن‌هایی را که نزدید یا غلط زده‌اید، کامل بررسی کنید.

تذکر: بعد از پایان این مرحله، بار دیگر مطالب یک فصل برای‌تان مرور شده و به تسلط رسیده‌اید. بهتر است این مرحله پس از گذشت مدت نسبتاً زیادی از مطالعه و یادگیری انجام شود تا خیلی بهتر خود را بسنجید. البته در این فاصله به‌ روش‌های دیگر مثلاً تست ارزیابی و مطالعه‌ی خلاصه‌ها، مباحث را مرور کنید تا از یادتان نرود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.