تست‌زنی اصولی در سه مرحله

این روز‌ها آشناترین کلمه برای کنکوری‌ها کلمه‌ی «تست» است. هر چند تعداد کمی از دانش‌آموزان و داوطلبان روش صحیح تست‌زنی در خانه و آزمون را می‌دانند.

یکی از بارزترین تفاوت‌های سال چهارم با سال‌های قبل نیاز فراوان به تست زدن و درنتیجه افزایش تسلط بر روی مطالب درسی است. به همین دلیل باید با این مسئله کاملاً منطقی برخورد کرد.

به طور کلی سه نوع تست داریم:

 • تست آموزشی

 • تست ارزیابی(سنجشی)

 • تست جمع‌بندی

o-TAKING-TEST-facebook

در ابتدا به توضیح تست آموزشی می‌پردازیم:

 • تست آموزشی:

-درس‌های عمومی

مهم‌ترین نکته برای زدن تست‌های درس‌های عمومی، فاصله‌ی زمانی بین مطالعه و تست زدن است. تست‌های درس‌های عمومی را باید 24 الی 48 ساعت پس از مطالعه کار کرد. البته تفاوت‌هایی در نحوه‌ی تست‌زنی میان درس‌هایی مانند عربی و دین و زندگی نیز وجود دارد. برای مثال در درس عربی باید هر چهار گزینه و پاسخ تشریحی آن‌ها را کاملاً مطالعه کرد؛ اما در درس دین و زندگی، مطالعه اهمیت بیش‌تری دارد و باید تعداد ساعات بیش‌تری را به مطالعه کردن اختصاص داد.

-درس‌های اختصاصی

 • همراه مطالعه مثال حل کنید: برای حل مثال می‌توانید از کتاب های حاوی نمونه سوالات امتحانات نهایی و سوالات تشریحی استفاده کنید. حتماً مثال‌های کتاب و جزوه‌ی درسی را حل کنید.

 • در کنار مطالعه تست بزنید: با شروع مطالعه هر مبحث جدید، تعدادی از تست‌های آن مبحث را کار کنید. مثلاً اگر فصل، 100 تست دارد، شما 10 تست بزنید و بقیه‌ی تست‌ها را در مراحل بعدی کار کنید.

تذکر: در تست‌های آموزشی وقت و درصد مهم نیست. سعی کنید هر تست را تا جواب آخر حل کنید، حتی اگر قرار باشد وقت زیادی صرف کنید!

 • نکته مهمی که بایستی توجه ویژه ای به آن داشته باشید این است که نباید كل تست‌های یك مبحث را در یك روز بزنید و بعد بگویید: «از ۳۰۰ تا تست امروز فقط ۱۰ تا غلط داشتم» و احساس كنید مبحث را كامل بلدید. باید تست‌های مبحث تدریس‌شده را در چند روز تكمیل كنید. مثلاً روز اول فقط تعدادی از تست‌های کتاب آبی را بزنید و تست‌ها را تك ‌تك بررسی كنید و بقیه‌ی تست‌ها را در روزها و هفته‌های بعد بزنید. بدین صورت:

 • توهم یادگیری برای‌تان ایجاد نمی‌‌شود.

 • می‌توانید چند بار مرور کنید و كاملاً به درس مسلط شوید.

 • اشكالات خود را راحت‌تر برطرف می‌كنید.

 • تست‌هایی را كه بلد نبودید و از پاسخ‌نامه نگاه كردید دوباره حل كنید. نباید فكر كنید فقط با خواندن پاسخ، آن را یاد گرفته‌اید. حتماً تست را نشان‌دار کنید و علاوه بر آن كه همان لحظه دوباره خودتان حل می‌كنید، بعداً نیز به سراغش بروید.

 • پاسخ تشریحی تست‌ها: حتماً پاسخ تمام سؤالات (چه آن‌ها كه بلد هستید و چه نیستید) را از روی پاسخ‌نامه بررسی كنید. هدف ما از زدن تست‌های آموزشی، تكمیل فرایند یادگیری است. باید همه‌ی پاسخ‌ها بررسی و نكته‌ی تست‌های مهم در جایی نوشته شوند كه دوباره آن‌ها را بخوانید. می‌توانید این نکته‌ها را به خلاصه‌ی درستان اضافه کنید.

 • بعد از مدتی كه یكی‌ یكی تست زدید و بررسی كردید و مبحث را به‌ طور نسبی یاد گرفتید می‌توانید گروهی (مثلاً ۲۰تا ۲۰تا) تست بزنید و بررسی كنید و حتی درصد بگیرید (البته هرگز زمان نگیرید). هدفتان در این مرحله، رسیدن به پاسخ درست و دقت در پاسخ‌گویی باشد.

 • حتماً تست‌ها را نشان‌دار کنید تا دفعه‌های بعد بدانید از كدام تست‌ها باید استفاده كنید. این كار مخصوصاً هنگام مرور، خیلی مفید خواهد بود. برای مثال از الگوی زیر استفاده کنید:

(ص: صحیح، غ: غلط، ن: نزده، !: نكته‌دار و …)

 • تست ارزیابی

پس از آن‌كه یك مبحث را تا حد خوبی یاد گرفتید و به مقدار كافی تست آموزشی زدید‌ (حدود دوسوم تست‌های هر مبحث)، نوبت به تست‌های ارزیابی می‌رسد. این تست‌ها باید حدود دو هفته بعد از یادگیری و تست آموزشی شروع شود.

۱- ابتدا تست‌های نكته‌دار و غلط را به ‌صورت آزمون برگزار كنید (همان‌هایی كه در تست‌های آموزشی علامت زدید).

تذکر: در این مرحله، هم‌ زمان و هم درصد بگیرید و اگر اصلاً درصدتان مناسب نبود (مثلاً زیر 50 درصد)، بازگردید و بار دیگر مطالعه كرده و تست آموزشی بزنید تا نقاط ضعفتان برطرف شود.

۲- اگر درصد مناسبی كسب كردید،‌ از تست‌های باقی‌مانده (حدود یک‌سوم تست‌های هر مبحث كه به‌ عنوان تست آموزشی استفاده نكردید) از خودتان آزمون بگیرید و اشكالات خود را برطرف كنید.

۳- هدف از این مرحله یاد گرفتن تست‌زنی در زمان استاندارد كنكور است. این مرحله می‌تواند در هفته‌ی‌ قبل از آزمون کانون انجام شود.

۴- پس از زدن تست‌های ارزیابی به ‌صورت آزمون (ترجیحاً در پاسخ‌برگ وارد كنید) با دقت پاسخ‌های خودتان را بررسی كنید و نكته‌های مهم را در جایی كه نكته‌های تست‌های آموزشی را می‌نوشتید (مثلاً برگه‌ی خلاصه‌ی درس مورد نظر) یادداشت كنید.

 • تست‌های جمع‌بندی

بعد از یادگیری نسبتاً كامل (مطالعه و تست آموزشی) و افزایش سرعت و تسلط (تست ارزیابی) در مباحث یك فصل یا حتی یك درس و كتاب خاص، نوبت به این مرحله می‌رسد. معمولاً این مرحله در پنجره‌های باز یعنی تابستان،‌ پایان ترم اول، عید نوروز و… و آزمون‌های جمع‌بندی است.

1- ابتدا تست‌های نكته‌دار و مهم دوباره زده شوند و زمان و درصدگیری داشته باشند.

2- سعی كنید پاسخ تست‌ها مخصوصاً تست‌های نكته‌دار یا آن‌هایی را كه نزدید یا غلط زده‌اید، كامل بررسی کنید.

تذکر: بعد از پایان این مرحله، بار دیگر مطالب یك فصل برای‌تان مرور شده و به تسلط رسیده‌اید. بهتر است این مرحله پس از گذشت مدت نسبتاً زیادی از مطالعه و یادگیری انجام شود تا خیلی بهتر خود را بسنجید. البته در این فاصله به‌ روش‌های دیگر مثلاً تست ارزیابی و مطالعه‌ی خلاصه‌ها، مباحث را مرور كنید تا از یادتان نرود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.