تصمیمات جدی برای یک جمع‌بندی خوب

دوران جمع‌بندی از جمله روزهای سرنوشت‌ساز یک داوطلب کنکوری به شمار می‌رود که با تصمیماتی که در این دوران اتخاذ می کند می‌تواند نتایج کنکور خود را تغییر دهد.

مهمترین و بهترین روش در این دوران،روش سه روز یکبار است که شما به نوعی جلسه کنکور را برای خود شبیه سازی می کنید و با توجه به محدود بودن روزها و تعداد مباحثی که در دو روز و نیم می‌خواهید در برنامه‌ی خود قرار دهید تصمیماتی که برای هر نیم‌روز می‌گیرید حیاتی و تأثیرگذار است. تصمیم‌گیری یعنی اطلاعاتی که به موجب آن می‌توانید کاری را انجام دهید. تصمیاتی که برای هر سه روز می‌گیرید می‌تواند جایگاه شما را یک پله تغییر دهد.

images

مهم‌ترین اصل در دوران جمع‌بندی درس خواندن با آرامش و بدون توجه به نتیجه است. در این دوران درس‌هایی را که در آن‌ها قوی هستید، رها نکنید. با تست، آن‌ها را مرور کنید تا فراموش نشوند.

روش بقچه‌ای برای جمع‌بندی اصلاً پیشنهاد نمی‌شود. با این روش کتاب اول را برمي‌داريد و شروع به خواندن مي‌کنيد و نگران باقي مطالب خواهید بود. وقتي نيمي از کتاب‌ها را مي‌خوانيد يک نگراني ديگر هم داريد که آیا کتاب‌هاي اولي را که خوانديد یادتان هست یا نه.با توجه به بودجه‌بندي مباحث، موضوعاتي را که مي‌خواهید حذف کنید کنار بگذارید. اين کار باعث مي‌شود حجم کار کم‌تر شود.مهم‌ترین تصمیم، اولویت‌بندی مباحث بر اساس نتایج و دستاوردهایی است که در هر سه روز به دست می‌آورید. ابتدا از نقاط پایدار خود شروع کنید.

نقاط قوت خود را از طریق روش منظومه‌ای تثبیت کنید؛ یعني ابتدا تست کار کنید و بعد از اين‌كه حل كرديد پاسخ را نگاه كنيد و سرنخ‌های آن را کشف کنید و از روي كتاب، مطلب را پيدا كنيد و آن را مطالعه کنید. درواقع کتاب را به طور معکوس مطالعه‌ کنید. این کار يك تفاوت عمده دارد. اين بار مباحثی را از کتاب می‌خوانید که به آن نیاز دارید. برای قسمت‌هايي كه مسلط‌ هستيد تست کار ‌کنید و قسمت‌هایي را كه مسلط نيستيد بيش‌تر به مطالعه ‌بپردازید. با این روش می‌توانید تمام نقاط ضعف خود را به یادگیری کامل تبدیل کنید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.