تصمیم‌های زودبازده

ماه‌های پایانی کنکور که فرا می‌رسد، سخت‌کوش‌ها و موفق‌ها به جمع‌بندی آموخته‌های خود می‌پردازند و خود را برای این آزمون بزرگ و سرنوشت ساز آماده می‌کنند. گروهی دیگر در کناری ایستاده و به فرصت‌های ازدست‌رفته، زمان طولانی پشت سر گذاشته‌شده و تفاوت ظاهری‌شان با سخت‌کوش‌ها خیره می‌شوند. این یعنی بدترین اتفاق ممکن در بدترین زمان ممکن.

این نکته مهم را بخاطر داشته باشید که همیشه فرصت برای گرفتن و اجرا کردن چند تصمیم محکم، مفید و مبتکرانه وجود دارد. باید بپذیرید که تمرکز بر موارد منفی عملاً بی‌نتیجه خواهد بود. کارها و تصمیم‌های زودبازده راه‌حل خوبی برای این شرایط خواهد بود.

index

در زمان کوتاه باقی‌مانده باید تصمیم‌های زودبازده بگیرید و به اهمیت تلاش کردن حتی به اندازه‌ی 75 روز واقف باشید. قطعاً اندوخته‌ی مطالعاتی شما روی نشانگر صفر نیست. این یک نقطه‌ی مثبت است که باید از همین جا شروع کرد. در روزهای باقی‌مانده روی درس‌های نقاط قوت‌تان (خواه دروس عمومی خواه دروس اختصاصی) تمرکز کنید و بیش‌ترین حجم مرور مطالب را به این درس‌ها اختصاص دهید.

قسمت‌های مهم‌تر و پرسؤال‌تر درس‌های نوسانی و درس‌های نقاط ضعف خود را فراموش نکنید. تسلط پیدا کردن بر سؤالات کنکور سراسری نقش بسیار مؤثری در یافتن اشکالات عمده‌ی شما خواهد داشت. هم‌چنین اصلی‌ترین قسمت‌های هر درس را که نیاز به مرور یا یادگیری مجدد دارند برای‌تان مشخص خواهد کرد. پس این مورد را هم به لیست تصمیم‌های زودبازدهتان اضافه کنید.

تسلط یافتن بیش‌تر روی دروس عمومی هم در زمان کوتاه امکان‌پذیر است و هم نتایج آن به سرعت در کارنامه‌‌های‌تان خود را نشان خواهد داد و یک منبع روحیه‌بخش جدید از دل کارنامه‌ی خودتان متولد خواهد شد؛ روحیه‌ی مثبتِ حقیقی و قابل باوری که متعلق به عملکرد و تصمیم‌های خودتان است.

رها کردن مطالعه‌ی یک درس همیشه آخرین انتخاب در بین آخرین گزینه‌ها برای کسی است که به آخر خط تلاش کردن خود رسیده است. پس هنوز برای گرفتن این تصمیم خیلی زود است.

همه ما بخوبی آموخته‌ایم که تلاش کردن تا خود خط پایان، جلوبرنده و سودمند است. آموخته‌ایم که برای ناامید شدن همیشه زود است. دلسرد شدن از تلاش‌های بزرگ و ستودنی‌تان را به بعد از شنیدن سوت پایان بازی منتقل کنید. حتی بعد از سوت پایان هم برای ناامید شدن زود است. حتی لحظه‌ی پایان یک شروع تازه است و هر شروع یک تولد دوباره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.