تعادل مطالعاتی در هنگام مطالعه برای کنکور به چه معناست؟

همانگونه که بارها و بارها گفته ایم رعایت تعادل یکی از مهم‌ترین کلیدهای اساسی در فرایند مطالعه به خصوص در دوران آمادگی برای آزمون سراسری شمار می آید. برای این‌که بدانید تعادل را رعایت می‌کنید یا خیر به سؤالات زیر جواب دهید:

۱٫    در مطالعه‌ی تشریحی و تستی تعادل دارید؟

۲٫    در زمان مطالعه و استراحت تعادل دارید؟

۳٫    در مطالعه‌ی دروس عمومی و اختصاصی تعادل را برقرار کرده‌اید؟

۴٫    بین درس‌های پایه یعنی درس های سال دهم و یازدهم و ذرس های سال دوازدهم تعادل را رعایت می‌کنید؟

gg

نکته مهمی که بایستی به آن توجه کنید این است که تعادل بدین معنی نیست که در یک روز به یک میزان درس‌های عمومی و اختصاصی بخوانید یا در یک روز به یک میزان تست و تشریحی کار کنید. برای این‌که مطالعه‌ی موفقی داشته باشید و تعادل را برای همه‌ی اموری که گفته شد رعایت کنید به نکات زیر توجه داشته باشید.

·       مراحل مطالعه‌ی درسی را رعایت کنید. هنگام مطالعه، مرحله‌ی تشریحی را از مراحل مطالعه حذف نکنید.

·       برای درس‌های حفظی ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از مطالعه به تست بپردازید. (تست زمان‌دار)

·       در درس‌هایی که نیاز به یادگیری دارند به پرکاری تمرین بپردازید تا هنگام تست تسلط بیش‌تری داشته باشید.

·       70 درصد مطالعه‌ی خود را برای درس‌های اختصاصی بگذارید. مثلاً اگر در هفته ۵۰ ساعت مطالعه می‌کنید ۳۵ ساعت آن را برای درس‌های اختصاصی در نظر بگیرید.

·       70 درصد از مطالعه‌تان تشریحی باشد و ۳۰ درصد باقی‌مانده را تست بزنید؛ یعنی از ۳۵ ساعتی که برای درس‌های اختصاصی پیش‌بینی کرده‌اید به طور میانگین ۲۵ ساعت آن را به تشریحی و مطالعه‌ی کتاب پرداخته و ۱۰ ساعت آن را به تست بپردازید.

·       30 درصد مطالعه را به درس‌های حفظی اختصاص دهید و از این ۳۰ درصد ۷۰ درصد آن را به مطالعه و ۳۰ درصد را به تست بپردازید.

·       در هفته ۱۶۸ ساعت در اختیار دارید. روزی ۶ الی ۷ ساعت بخوابید. به طور میانگین ۴۵ ساعت در هفته را برای خواب در نظر بگیرید. ۴۰ ساعت برای مدرسه و روزی ۳ ساعت برای فرایض دینی (نماز و …) و عوامل دیگر در نظر بگیرید که ۲۵ ساعت در هفته می‌شود؛ بنابراین ۵۸ ساعت باقی می‌ماند. چند ساعت از ۵۸ ساعت را برای مطالعه در نظر خواهید گرفت؟

·       نسبت به ضریب درس‌ها و اهمیت آن‌ها مطالعه کنید؛ یعنی اگر در هفته پیش‌بینی ۵۰ ساعت مطالعه می‌کنید، ۱۴ ساعت را برای درس زیست شناسی(برای گروه تجربی) و ریاضی (برای گروه ریاضی) و ۹ ساعت را برای درس شیمی، ۷ ساعت برای درس فیزیک و برای درس‌های عمومی هر کدام ۵ ساعت اختصاص دهید. این درس‌ها می‌تواند برای هر داوطلب متفاوت باشد و با توجه به نیاز آموزشی و هم‌چنین نقاط قوت و نقاط ضعف متغیر باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.