تعادل مطالعاتی و آرامش فکری

چالشی که اغلب داوطلبان کنکوری با آن مواجه هستند برقراری تعادل در زمان مطالعه است که اغلب باعث آشفتگی ذهنی و استرس داوطلبان می‌شود. همانگونه که بارها و بارها گفته ایم مبحث تعادل، مهم‌ترین و اساسی‌ترین موضوع در بحث کیفیت مطالعه به شمار می آید.

کليد رسیدن به تعادل مطالعاتی، استفاده از دفتر برنامه‌ریزی به طور منظم و مستمر است. براي رسيدن به تعادل به جدول مطالعه هفتگی خود اهمیت ویژه ای بدهید. وقتي اين جدول هفتگي را پر مي‌کنيد متوجه مي‌شويد کدام درس را خوب خوانده و در کدام درس کم‌کاري کرده‌ايد. هر دانش‌آموز تعادل ویژه‌ی خود را دارد که باید با تمرین و ممارست به آن تعادل برسد. مهمترین این تعادل‌ها به شرح زیر هستند:

images

1. تعادل بین درس‌های عمومی و اختصاصی

داوطلبان باید برای اختصاص دادن زمان مطالعه بین دروس عمومی و اختصاصی، زمان بیش‌تری به مطالعه‌ی درس‌های اختصاصی بدهند. در ابتدای سال حدود 70 درصد زمان مطالعه‌ی خود را به درس‌های اختصاصی و 30 درصد زمان مطالعه را به درس‌های عمومی اختصاص دهند.هر چه به زمان برگزاری کنکور نزدیک‌تر می‌شوند باید به زمان مطالعه‌ی درس‌های عمومی بیفزایند. 

2. تعادل درس‌های پایه و پیش‌دانشگاهی

از دیگر مشکلاتی که داوطلبان کنکوری با آن مواجه هستند این است که نمی‌دانند چگونه برنامه‌ریزی مطالعاتی داشته باشند تا بتوانند تعادل بین درس‌های پایه و پیش برقرار کنند که اگر با برنامه‌ی آزمون های آزمایشی که در آن شرکت می کنند هماهنگ باشند تعادل بین مطالعه‌ی پیش و پایه خودبه‌خود ایجاد می‌شود.

3. تعادل بین مطالعه‌ی تستی و تشریحی

موفقیت در کنکور نیاز به درک مفهومی مطالب (و نه صرفاً حفظ کردن فرمول‌های تستی) دارد. توصیه می‌شود که داوطلبان حدود 70 درصد زمان مطالعه‌ی خود را به مطالعه‌ی تشریحی و 30 درصد را به تست زدن اختصاص دهند. هر چه به زمان کنکور نزدیک‌تر می‌شوند به زمان تست‌زنی افزوده می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.