تعطیلاتی سرنوشت‌ساز برای کنکوری‌ها(بخش دوم)

تعطیلات نوروز در بهترین حالت بین ۱۴ تا ۱۶ روز است و با تعطیلی مدارس و کلاس‌های آموزشگاه، برای اکثر دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری موقعیت بسیار ویژه و فوق‌العاده‌ای جهت رفع مشکلات درسی به نظر می‌رسد. اما واقعیت این‌جاست که عید بیشتر به جهت موقعیت زمانی، یک نقطه‌ی عطف است و افرادی که در این برهه‌ی زمانی، جهت حرکت خود را اصلاح می‌کنند، در ادامه‌ی مسیر(سه ماه باقیمانده) وضعیت بهتر و مساعد‌تری دارند. به همین دلیل داوطلبان سال‌های گذشته که در این زمان تغییری در فعالیت‌های خود ایجاد کرده و نتیجه‌ی قابل قبولی گرفته‌اند، از عید و بعد از آن به خوبی یاد می‌کنند و دانش‌آموزان و داوطلبان فعلی را هم به دوران عید متوجه می‌سازند.

قطعاً می‌پذیرید که در ۱۴یا حتی ۱۶ روز نمی‌توان فعالیت شگرف و عجیبی در حیطه‌ی منابع مطالعاتی متعدد و پرحجم کنکور انجام داد. اما اصولاً افرادی که از همین دوره‌ی زمانی دو هفته‌ای خوب استفاده می‌نمایند، در هر شرایط درسی، به جمع‌بندی تمام منابع مطالعاتی خود تا آخر فروردین یا نیمه‌ی اردیبهشت ماه امیدوار می‌شوند. همین امیدواری و روحیه‌ی مضاعف سبب می‌شود که این داوطلبان در روزهای آخر فروردین ماه که وقت آزادتری (به دلیل اتمام اغلب درس‌ها و کلاس‌ها) نصیب‌شان می‌شود با توان مطالعاتی بیشتری فعالیت‌های درسی شان را به پیش می‌برند.

در مقابل عده‌ای هم که به دلایل مختلف اعم از: خستگی روحی و روانی، تنبلی، مسافرت‌های بی‌مورد و یا برنامه نداشتن، این تعطیلات مؤثر را از دست می‌دهند، در نهایت نا‌امیدی و افت توان روحی و احساس شکست و بی‌انگیزگی، فروردین، اردیبهشت و خرداد را هم به راحتی از دست می‌دهند و چنین افرادی با هر تلاش و سابقه‌ی درسی نتایج بدی کسب می‌کنند. به همین دلیل و با توجه به این شرایط، عید با تمام زمان محدود و مشخص خود می‌تواند تا حد قابل توجهی مؤثر و حتی تعیین کننده باشد.

index

گام دوم: خانه‌تکانی

آمادگی برای تعطیلات فروردین برای خانواده‌ها از مدت‌ها قبل و در قالب خانه‌تکانی آغاز می‌شود. اگرچه‌ شما فرصت زیادی ندارید تا آماده شوید، ولی حتماً نیاز به خانه‌تکانی دارید.

مراحل خانه‌تکانی شما که قطعاً باید درسی و ذهنی باشد به صورت زیر است:

۱- مرتب‌کردن اوضاع و احوال درسی: قبل از فرا رسیدن ایام تعطیلات، درس‌ها و سرفصل‌هایی را که تا کنون مطالعه کرده‌اید، بررسی کنید. نیم‌نگاهی هم به حجم کلی کار‌هایی که باید انجام می‌دادید، بیاندازید. این بررسی و نیم‌نگاه باعث می‌شود:

الف) نسبت به آموخته‌های خود اعتماد و اطمینان بیش‌تری کسب کنید.

ب) آموخته‌ها را بر اساس میزان تسلط و نیاز تکمیلی هر کدام، دسته‌بندی کنید.

ج) اولویت‌های کاری و مطالعاتی خود را با دقت هرچه تمامتر مشخص کنید.

د) حجم کارهایی را باید انجام دهید، بررسی، مرتب‌سازی و دسته بندی کنید.

رعایت دقیق این نکات باعث می‌شوند که فعالیت‌های علمی شما دسته‌بندی و سامان‌دهی خوبی پیدا کنید.

۲- بیرون ریختن افکار اضافی و مزاحم از ذهن:

همیشه در خانه‌تکانی، لوازم و اسبابی برای دور ریختن وجود دارد. لوازمی که نه فقط فضا را اشغال کرده‌اند، بلکه امکان استفاده‌ی مفید از سایر امکانات را هم از ما می‌گیرند. لوازم دور ‌ریختنی ذهن شما چه چیز‌هایی هستند؟ اگر به اغلب افکاری که در طول روز ذهن شما را به خود مشغول می‌کند دقیق شوید، خواهید دید که این افکار، یا تأسف از گذشته است و یا نگرانی نسبت به آینده؛ در حالی که زمانی که در آن به سر می‌برید، یعنی زمان حال، در آستانه‌ی تلف شدن و از دست رفتن است. یکی از مهم‌ترین کارهایی که در تعطیلات فروردین و با هدف استفاده‌ی مفید از زمان‌تان باید انجام دهید، دور ریختن تأسف‌هایی است که نسبت به گذشته دارید و نیز نگرانی‌هایی که پیرامون آینده، ذهن شما را اشغال کرده است و عملا کارایی و کیفیت مطالعه و یادگیری شما را به میزان قابل ملاحطه ای کاهش می دهند.

۳- گرد‌گیری داشته‌های درسی و تمیز کردن چشم‌ها در نگاه به مطالب جدید:

درس‌ها و موضوعات گذشته را خوب بررسی کنید. نکاتی که آن‌ها را خوب نیاموخته‌اید و یا آموخته‌های شما در مورد آن‌ها دارای اشکالاتی است، باید تعیین شوند و ماهیت آموخته‌های شما برای‌تان شفاف و روشن بشود. ضمناً یادتان باشد که مطالب جدید را به آموخته‌های قبلی گره نزنید. فکر نکنید برای آموختن درس‌ها و موضوعات جدید، الزاماً مطالب گذشته را کامل و دقیق بدانید. این نوع تفکر باعث می‌شود تمام وقت خود را فقط روی یک دسته از موضوعات صرف کنید. بکوشید نگاه‌تان به مطالب جدید، نگاهی تازه و نو باشد. البته ممکن است برخی موضوعات واقعاً با هم ارتباط داشته باشند و تا موضوع قبلی را خوب نیاموخته باشید، آموختن موضوع جدید امکان‌پذیر نباشد. نخست بدانید تعداد این موضوعات زیاد نیستند و در مرحله‌ی بعد باید دو موضوع را با هم مطالعه کنید. در این صورت روی موضوع نخست، سرعت و روی موضوع بعدی، تأمل شما بیش‌تر خواهد شد.

۴- منظم کردن انبار حافظه:

تمام خانه‌ها، انبار‌ی دارند و ناگفته همه می‌دانند که این انباری، جای نگه‌داری لوازم اضافی است. بنابر‌این مرتب‌کردن آن چندان اهمیتی ندارد. البته طبیعی است که اگر همین انباری مرتب باشد، لوازم بیش‌تری را می‌توان در آن جا داد. اما ذهن انسان با انبار‌ی خانه‌ها یک تفاوت اساسی دارد. چنان که گفتیم، انباری خانه‌ها جای نگه‌داری لوازم اضافی است، ولی انباری ذهن جای نگه‌داری موضوعات، نکات و مباحثی است که به آن‌ها نیاز داریم و از آن‌ها استفاده می‌کنیم. بنابراین مرتب بودن ذهن اهمیت ویژه‌ای دارد. بکوشید ذهن‌تان را مرتب کنید. افکار مشوش و پراکنده را از خود دور کنید. سعی کنید آموخته‌های خود را در ذهن، پوشه‌بندی شده و منظم کنید.

۵- آماده‌سازی اتاق و میز مطالعه:

یادتان باشد که به‌هم ریختگی محیط، در آشفتگی ذهنی و طبیعتاً نامنظم کردن تلاش علمی شما اثر مستقیم دارد. پس برای این‌که از این آشفتگی دور باشید، اتاق خود را مرتب کنید و میز مطالعه را برای استفاده‌ی مطالعاتی آماده کنید. لازم نیست تمام کتاب‌ها، دفاتر، جزوات و یادداشت‌ها همزمان با هم در معرض دید‌تان و روی میز شما وجود داشته باشند. میز مطالعه‌، انبار و قفسه‌ی نگه‌داری آن ها نیست. میز مطالعه،‌ فضای اختصاصی مطالعه است. اگر محیط میزتان به کتاب، دفتر، جزوه و یادداشتی اختصاصی داشته باشد که می‌خواهید مطالعه کنید، تمرکز کافی پیدا خواهید کرد. پس اتاق خود را مرتب کنید و میزتان را هم برای مطالعه‌ی یک عنوان آماده کنید.

یادتان باشد که تغییر چیدمان و فضا‌سازی جدید، در ایجاد روحیه‌، بسیار مؤثر است. پس اتاق و میزتان را اندکی بچرخانید. اثر این تغییر برای شما شگفت‌آور خواهد بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.