تعطیلاتی سرنوشت‌ساز برای کنکوری‌ها(بخش سوم)

تعطیلات نوروز در بهترین حالت بین ۱۴ تا ۱۶ روز است و با تعطیلی مدارس و کلاس‌های آموزشگاه، برای اکثر دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری موقعیت بسیار ویژه و فوق‌العاده‌ای جهت رفع مشکلات درسی به نظر می‌رسد. اما واقعیت این‌جاست که عید بیشتر به جهت موقعیت زمانی، یک نقطه‌ی عطف است و افرادی که در این برهه‌ی زمانی، جهت حرکت خود را اصلاح می‌کنند، در ادامه‌ی مسیر(سه ماه باقیمانده) وضعیت بهتر و مساعد‌تری دارند. به همین دلیل داوطلبان سال‌های گذشته که در این زمان تغییری در فعالیت‌های خود ایجاد کرده و نتیجه‌ی قابل قبولی گرفته‌اند، از عید و بعد از آن به خوبی یاد می‌کنند و دانش‌آموزان و داوطلبان فعلی را هم به دوران عید متوجه می‌سازند.

قطعاً می‌پذیرید که در ۱۴یا حتی ۱۶ روز نمی‌توان فعالیت شگرف و عجیبی در حیطه‌ی منابع مطالعاتی متعدد و پرحجم کنکور انجام داد. اما اصولاً افرادی که از همین دوره‌ی زمانی دو هفته‌ای خوب استفاده می‌نمایند، در هر شرایط درسی، به جمع‌بندی تمام منابع مطالعاتی خود تا آخر فروردین یا نیمه‌ی اردیبهشت ماه امیدوار می‌شوند. همین امیدواری و روحیه‌ی مضاعف سبب می‌شود که این داوطلبان در روزهای آخر فروردین ماه که وقت آزادتری (به دلیل اتمام اغلب درس‌ها و کلاس‌ها) نصیب‌شان می‌شود با توان مطالعاتی بیشتری فعالیت‌های درسی شان را به پیش می‌برند.

در مقابل عده‌ای هم که به دلایل مختلف اعم از: خستگی روحی و روانی، تنبلی، مسافرت‌های بی‌مورد و یا برنامه نداشتن، این تعطیلات مؤثر را از دست می‌دهند، در نهایت نا‌امیدی و افت توان روحی و احساس شکست و بی‌انگیزگی، فروردین، اردیبهشت و خرداد را هم به راحتی از دست می‌دهند و چنین افرادی با هر تلاش و سابقه‌ی درسی نتایج بدی کسب می‌کنند. به همین دلیل و با توجه به این شرایط، عید با تمام زمان محدود و مشخص خود می‌تواند تا حد قابل توجهی مؤثر و حتی تعیین کننده باشد.

index

گام سوم: عملکرد

اگر‌چه در این نوشته، قصد پرداختن به کار‌هایی که باید انجام دهید را نداریم (زیرا هر فرد، خودش بهتر می‌تواند برای تعطیلات نوروز، برنامه‌ریزی کند) اما برای این‌که اصل گفتار رها شده و ناقص نماند، فهرست برخی از کارهایی را که لازم است انجام دهید، ذکر می‌کنیم.

۱- رفع خستگی و تجدید قوا را فراموش نکنید.

۲- محدودیت‌ و اهمیت وقت را تحت هیچ شرایطی از یاد نبرید.

۳- نحستین گام مهم، جبران عقب‌ماندگی‌های درسی است.

۴- اگر عقب‌ماندگی درسی ندارید، مرور آموخته‌های قبلی وظیفه‌ی اصلی شماست.

۵- دروس خواندنی را کامل کنید و در دروس تحلیلی، پس از مرور کوتاه یاداشت‌های‌تان به تست‌زنی بپردازید.

۶- در صورت مساعد بودن شرایط و موقعیت، انجام یک مسافرت کوتاه ۲ یا ۳ روزه، برای تجدید قوا مناسب است. یادتان باشدکه مسافرت غیر‌ضروری، فعالیت‌ها را دچار اختلال خواهد کرد.

۷- این اصل مهم را به خاطر داشته باشید که انجام استراحت کوتاه‌مدت، باعث تقویت عملکرد شما خواهد شد.

۸- انجام ورزش‌های روزانه‌‌ی سبک، امکان استفاده از هوای بهاری را بیش‌تر می‌کند. افزایش طراوت و شادابی روحی و جسمی، توان ذهنی را بالا می‌برد.

۹- یادتان باشد که برخی فعالیت‌های ذهنی، منافاتی با نرمش‌های سبک ندارند. مثلاً می‌توان حفظ لغت را توأم با حرکات نرمشی انجام داد.

۱۰- دید و بازدیدها حتماً تأثیر مثبت دارند، اما مشروط بر آن‌که، برنامه‌ریزی شده و تحت کنترل برنامه‌ای باشند.

به این ترتیب می‌توان امید داشت تعطیلات عید به بهترین وجه مورد استفاده قرار گیرد، حتی اگر در آن از مسافرت طولانی و چندین روزه خبری نباشد!پس از همین امروزبرای روزهای باقی مانده ایام تعطیلا عید نوروز، برنامه‌ریزی کنید تا در پایان تعطیلات افسوس نخورید و برای کنکور سراسری بیشتر از قبل آماده شده باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.