تعطیلاتی سرنوشت‌ساز برای کنکوری‌ها(بخش اول)

تعطیلات نوروز در بهترین حالت بین ۱۴ تا ۱۶ روز است و با تعطیلی مدارس و کلاس‌های آموزشگاه، برای اکثر دانش آموزان و داوطلبان آزمون سراسری موقعیت بسیار ویژه و فوق‌العاده‌ای جهت رفع مشکلات درسی به نظر می‌رسد. اما واقعیت این‌جاست که عید بیشتر به جهت موقعیت زمانی، یک نقطه‌ی عطف است و افرادی که در این برهه‌ی زمانی، جهت حرکت خود را اصلاح می‌کنند، در ادامه‌ی مسیر(سه ماه باقیمانده) وضعیت بهتر و مساعد‌تری دارند. به همین دلیل داوطلبان سال‌های گذشته که در این زمان تغییری در فعالیت‌های خود ایجاد کرده و نتیجه‌ی قابل قبولی گرفته‌اند، از عید و بعد از آن به خوبی یاد می‌کنند و دانش‌آموزان و داوطلبان فعلی را هم به دوران عید متوجه می‌سازند.

قطعاً می‌پذیرید که در ۱۴یا حتی ۱۶ روز نمی‌توان فعالیت شگرف و عجیبی در حیطه‌ی منابع مطالعاتی متعدد و پرحجم کنکور انجام داد. اما اصولاً افرادی که از همین دوره‌ی زمانی دو هفته‌ای خوب استفاده می‌نمایند، در هر شرایط درسی، به جمع‌بندی تمام منابع مطالعاتی خود تا آخر فروردین یا نیمه‌ی اردیبهشت ماه امیدوار می‌شوند. همین امیدواری و روحیه‌ی مضاعف سبب می‌شود که این داوطلبان در روزهای آخر فروردین ماه که وقت آزادتری (به دلیل اتمام اغلب درس‌ها و کلاس‌ها) نصیب‌شان می‌شود با توان مطالعاتی بیشتری فعالیت‌های درسی شان را به پیش می‌برند.

در مقابل عده‌ای هم که به دلایل مختلف اعم از: خستگی روحی و روانی، تنبلی، مسافرت‌های بی‌مورد و یا برنامه نداشتن، این تعطیلات مؤثر را از دست می‌دهند، در نهایت نا‌امیدی و افت توان روحی و احساس شکست و بی‌انگیزگی، فروردین، اردیبهشت و خرداد را هم به راحتی از دست می‌دهند و چنین افرادی با هر تلاش و سابقه‌ی درسی نتایج بدی کسب می‌کنند. به همین دلیل و با توجه به این شرایط، عید با تمام زمان محدود و مشخص خود می‌تواند تا حد قابل توجهی مؤثر و حتی تعیین کننده باشد.

index

گام اول: اهمیت تعطیلات

۱- به دست آوردن فرصت طلایی: اوقاتی که برای لحظه‌لحظه‌اش خودتان می‌توانید تصمیم بگیرید و برنامه‌ریزی کنید. البته این نکته بسیار کلیدی و مهم به خاطر داشته باشید که این برنامه‌ریزی باید مشخصات یک برنامه‌ریزی قابل اجرا را داشته باشد. نه آن قدر باز که خودتان احساس کسالت کنید و نه آن‌قدر فشرده که در همان یکی دو روز نخست، عطای برنامه را به لقایش بخشیده و از اجرای آن صرف‌نظر کنید.

۲- آزاد شدن از قید و بند‌های مدرسه: برخی فکر می‌کنند وقتی مدرسه نمی‌روند یعنی این‌که می‌توانند استراحت بیش‌تر داشته باشند و تا ساعت‌ها بخوابند. در حالی که یک داوطلب کوشا، تفاوت بین حضور در مدرسه با دنبال‌کردن کار مطالعاتی در منزل را در استراحت بیش‌ترجست‌و‌جو نمی‌کند، بلکه در این می‌بیند که تقیدات انضباطی مدرسه را ندارد و در حقیقت به دور از تنش‌های رایج در مدرسه، فعالیت‌های مطالعاتی را دنبال خواهد کرد.

تنظیم وقت، زمان استراحت، نوع لباس و سایر مواردی که در مدرسه در اختیار شما نیست و برای شما قید و بند ایجاد می‌کند، مواردی هستند که در ایام تعطیلات کاملاً در اختیار شماست و خودتان در مورد آن‌ها تصمیم می‌گیرید.

۳- هماهنگی بیش‌تر و کنترل بهتر در بازدید‌ها و مهمانی‌ها و سفر‌ها: چون تمام زمانی که دارید در اختیار شماست، بهتر و راحت‌تر می‌توانید خود را و نیز دید و بازدید‌ها و میهمانی‌ها و احیاناً سفر‌هایی را که ممکن است در پیش داشته باشید با یکدیگر هماهنگ کنید. در حالی که اگر این زمان را در اختیار نداشتید، تمام این موارد برای شما تبدیل به بهانه‌ای اضطراب‌آمیز می‌شد.

۴- بهتر شدن وضعیت آب و هوا، برای مطالعه‌کردن در فضای آزاد: هوا بسیار لطیف می‌شود. این لطافت به همراه ورزش، گاه و بیگاه نسیم بهاری مناسب‌ترین و دلنشین‌ترین فضا و موقعیت را ایجاد می‌‌کند تا از فضای بسته‌ی اتاق و ساختمان خارج شوید و جسم و دل و روح را به فضای باز و طبیعت بسپارید و آن‌گاه مطالعه در فضای باز و تأثیر آب و هوای پر از نشاط بهاری را بر میزان مطالعه و سطح یادگیری، تجربه کنید.

۵- زنده‌شدن دل و جان به همراهی بیداری طبیعت: همان‌گونه که روز‌های آغازین فصل بهار، فرصتی شگفت‌انگیز برای درختان و تمام طبیعت است که رویشی تازه را آغاز کنند. این فرصت‌ بسیار مغتنم و ارزشمند برای شما نیز فراهم است که ذهن و فکر و روح خود را در مسیر همین رویش قرار دهید و همزمان با تمام طبیعت به شکوفایی برسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.