تغییر روش‌ها: راه‌حلی ساده اما مؤثر

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده‌اید که روش مطالعه و درس خواندن دانش‌آموزان موفق چیست؟ آیا آن‌ها برای همه‌ی درس‌ها یک روش کلی دارند یا برای هر درس روش خاص خودش را دارند؟ آیا روش خود را اصلاح می‌کنند یا با همان روش قدیمی همه‌ی درس‌ها را می‌خوانند؟

مطمئناً در دوره‌هایی در سال نیازمند این هستید که روش‌های خود را بررسی کنید، به استفاده از روش‌های مؤثر ادامه دهید، روش‌های کم‌بازده را اصلاح کنید و برای استفاده از روشی که مناسب شما نیست اصرار نورزید.

حال فکر کنید این دوره‌ها هر چند وقت یک‌بار باشند؛ البته به‌قدری طولانی نباشند که زمان خود را صرف یک روش نادرست کنید و آن‌قدر هم کوتاه نباشند که تأثیر یک روش را درک نکنید.

asd

چه بهتر که این دوره‌ها را به 2 تا 4 هفته -بسته به فاصله زمانی میان آزمون آزمایشی که در آن شرکت می کنید- برسانید. پس از این با هر آزمون آزمایشی روش‌های خود را برای همه‌ی درس‌ها مهندسی کنید و روش‌های نامناسب را کنار بگذارید و روش‌های مؤثر را انتخاب کنید.

عصر روز آزمون که می‌خواهید ارزیابی را شروع کنید جدولی مانند جدول زیر تشکیل دهید:

نام درس

درصد

حد انتظار

روش قبلی

راهکار جدید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نام تمام درس‌ها و درصدهای‌شان را وارد کنید. ببینید که آیا این درصد در حد انتظار شماست؟ بالاتر از حد انتظارتان است؟ یا پایین‌تر از حد انتظارتان؟ یکی از این سه گزینه را در ستون حد انتظار وارد کنید.

حالا روش خود را در طول 2 هفته‌ی گذشته بررسی کنید. اگر درسی را در حد انتظار یا بالاتر از حد انتظار زده‌اید یعنی روش این درس مناسب است؛ اما اگر درسی را پایین‌تر از حد انتظار زده‌اید نیازمند این هستید که با استفاده از کلکسیون روش‌های مطالعه موجود در سایت، پرسش از دانش‌آموزان برتر، تجربه‌ی شخصی و… روش و راهکار جدیدی را برای این درس در نظر بگیرید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.