تفاوت آزمون‌های تستی و تشریحی

یکی از مسائلی که دانش‌آموزان و داوطلبان آزمون سراسری بیان می‌کنند این است که درس را مطالعه کرده‌ایم ولی نمی‌توانیم در تست موفق باشیم. دانش‌آموزان باید به این نکته توجه کنند که بین آزمون تستی و تشریحی تفاوت وجود دارد. چند مورد از این تفاوت‌ها را در زیر بیان می‌کنیم:

  • اصل رسیدن به جواب آخر

در آزمون‌های تستی رسیدن به جواب آخر خیلی مهم است ولی در آزمون‌های تشریحی هر قسمت نمره خاص خودش را دارد و به جواب آخر نمره زیادی تعلق نمی‌گیرد.

در بعضی از شغل‌ها اولین اشتباه آخرین اشتباه است. در آزمون‌های تستی هم موضوع همین است اگر دانش‌آموزان در پروسه دچار اشتباه شوند به نتیجه مطلوب نمی‌رسند. یک توصیه اکید به دانش‌آموزان دارم و آن‌هم این‌که از امروز به دنبال رسیدن به جواب آخر باشند. به دانش‌آموزان پیشنهاد می‌کنم در فرایند یادگیری حتما بعد از پایان کلاس تمرین‌هایی را که معلم در کلاس حل کرده را تا رسیدن به جواب آخر حل کنند. وقتی مثال‌های کتاب را درسی حل می‌کنند تا رسیدن به جواب آخر ادامه دهند.

images

  • اصل داشتن نمره منفی

سوال‌های تستی نمره منفی دارند ولی سوال‌های تشریحی نه. هر سه سوال غلط در آزمون‌های تستی یک سوال درست را از بین می‌برند. در محاسبه درصد تعداد غلط‌ها خیلی موثرند و از دانش‌آموزان می‌خواهیم که به شدت از غلط پاسخ دادن بپرهیزند.

  • اصل اهمیت زمان

معمولا زمان بیشتری به آزمون‌های تشریحی تعلق می‌گیرد ولی در آزمون‌های تستی دانش‌آموزان باید تعداد زیادی سوال را در زمان خیلی کمتری پاسخ دهند. به طور مثال در کنکور دانش‌آموزان 100 سوال عمومی را در 75 دقیقه پاسخ می‌دهند.

اما چگونه می‌توانند دانش‌‌آموزان به نتایج بهتری در آزمون‌های تستی برسند؟ برای این موضوع توصیه‌های زیر را داریم:

  • اول این‌که کمتر غلط بزنند.
  • مدیریت زمان و برهم نزدن ترتیب دفترچه

در آزمون نظم پاسخ‌گویی به سوالات و ترتیب دفترچه را به هم نزنند. اگر ترتیب را به هم نزنند، چیدمان دروس به‌گونه‌ای است که از لحاظ ذهنی، ذهن آماده تر برای پاسخ‌گویی است. به طور مثال در دروس عمومی ترتیب دفترچه عبارتست از: ادبیات و عربی و دینی و زبان. یعنی درس‌های زبانی و متنی یک در میان هستند. در درس ادبیات ارتباط برقرار کردن با آن به عنوان زبان مادری کار ساده‌ای تر است به همین دلیل ابتدا آمده است، عربی به عنوان یک درس دشوار و زبان انگلیسی که یک درس زبانی است به صورت یک در میان قرار گرفته‌اند. در اختصاصی‌ها هم دروس غالبا با ریاضی آغاز می‌شوند البته دانش‌آموزان تجربی زمین‌شناسی را در ابتدا دارند که تعدادی از دانش‌آموزان به آن پاسخ نمی‌دهند که من توصیه می‌کنم حتما به آن پاسخ دهند.

با چیدمان طبیعی آزمون‌ها ذهن پس از عمومی‌ها هم‌چنان آماده است به همین جهت اول ریاضی را داریم در تجربی بعد از زمین و ریاضی، زیست‌شناسی را داریم و تقریبا سعی شده که در دروس اختصاصی دروس متنی و محاسباتی یک در میان در نظر گرفته شود. شیمی یک درس متنی- محاسباتی است. پاسخ به فیزیک در شرایطی که ذهن خسته است دشوارتر از پاسخ به شیمی است به همین دلیل پس از ریاضی در رشته تجربی و همین‌طور در رشته ریاضی- فیزیک ابتدا فیزیک را داریم بعد شیمی.

  • نکته بعدی این‌که صورت سوال‌ها را با دقت بخوانند

صورت سوال، اعداد و جملات و فعل‌ها باید با دقت خوانده شوند. دانش‌آموزان اگر بخواهند بهترین رشته‌ها در بهترین دانشگاه‌ها قبول شوند نیاز است که به 7 سوال از ده سوال‌ پاسخ صحیح دهند؛ پس ما لزومی به پاسخ به همه سوال‌ها نداریم.

یکی از داوطلبان کنکور که سال گذشته در نهایت پزشکی هم قبول شد بیان می‌کرد که از بهمن ماه افزایش قابل ملاحظه‌ای در درصد درس زیست شناسی پیدا کرد به دلیل این‌که صورت سوال‌ها را با دقت بیشتری مطالعه می‌کرده است.

چگونه بین مطالعه تستی و تشریحی تعادل برقرار کنیم؟

دانش‌آموزان باید مطالب جدید را بیشتر تشریحی بخوانند یعنی 80 درصد تشریحی و 20 درصد تستی. در مورد دروسی که مسلط هستند این نسبت به 50 درصد تشریحی و 50 درصد تستی تغییر می‌کند برای دروسی که عالی هستند سهم بیشتری می‌توانند به تست اختصاص دهند.

در مقاطع دبیرستان، ضمن این‌که دانش‌آموزان نباید از تست غفلت کنند باید بیشتر تشریحی کار کنند بخصوص سال سومی‌ها که امتحان نهایی دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.