تلاش برای یادگیری، بدون قضاوت

هر کس تا وقتی کاری را امتحان نکرده باشد نمی‌تواند بفهمد که می‌تواند در آن کار موفق شود یا خیر.

به عنوان مثال اگر تا به حال تدریس نکرده‌اید هیچ‌وقت نمی‌توانید قضاوت کنید معلم خوبی می‌شوید یا خیر. تا ننوشته باشید متوجه نمیشوید که استعداد نوشتن دارید یا خیر. تا وقتی دست به آچار نشده باشید نمی‌توانید بگویید آدم فنی هستید یا خیر.

اگر این را موضوع قبول دارید پس چگونه تا وقتی هنوز مبحثی از درس را نخوانده‌اید و طعم یادگیری آن را نچشیده‌اید می‌توانید بگویید که درس را دوست ندارید و مبحث برای‌تان سنگین و غیر قابل هضم است؟

By Master isolated images, Freedigitalphotos.net p

چند نفر از شما هستید که بدون آن‌که مبحثی از درس نه‌چندان مورد علاقه‌تان را بخوانید فکر می‌کنید که نمی‌توانید به‌خوبی آن را یاد بگیرید و اصلاً سراغش نمی‌روید؟ شاید آن درس به این علت زیاد مورد علاقه‌تان نیست که همیشه از یادگیری‌اش ترسیده‌اید و به سراغش نرفته‌اید.

شاید تا به حال برای‌تان پیش آمده که بعد از مدت‌ها با خود بگویید «حالا کمی این درس را بخوانم شاید بتوانم  یاد بگیرم و آن‌قدرها هم سخت نباشد». شما آن کار را انجام دادید و متوجه شدید که از پسش برمی‌آیید.

پس قرار نیست هیچ مبحثی از درس ها به امان خدا رها شوند تا شاید روزی به سراغش بروید! قرارمان این نیست که مباحث را از ترس سخت بودن روی هم تل‌انبار کنیم و همیشه از برنامه عقب باشیم.

قرارمان این شد که مباحث را جسورانه و با کنجکاوی یاد بگیریم و برای یاد گرفتنشانتا حد امکان تلاش کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.