تمرکز (عوامل درونی)

یکی از عوامل کلیدی و مهمی که می‌تواند بازدهی و کارایی درس خواندن و مطالعه‌ی شما را به میزان قابل ملاحظه ای بالا ببرد تمرکز حواس است و برای بالا بردن تمرکز بایستی ابتدا عوامل برهم‌زننده‌ی آن را بطور کامل بشناسیم و سعی کنیم آن‌ها را برطرف کنیم.

به طور کلی عواملی را که باید کنترل کرد دو دسته‌اند:

– عوامل درونی

– عوامل بیرونی (محیط)

عوامل درونی: یک‌سری افکار و اندیشه‌ها درست زمانی که اصلاً به آن‌ها نیازی نداریم به سراغمان می‌آیند و مانند پشه در گوشمان وز وز می‌کنند!این افکار می‌تواند نگرانی از آینده و هدفی که در پیش گرفته‌اید باشد یا ترس از شکست و کلی فکرهای دورریختنی دیگر.در این مقاله می‌خواهم راه‌حل دور ریختن این افکار مزاحم را به شما بگویم.

bbbb

هنگام مطالعه کاغذی کنار دست‌تان باشد تا هر وقت مطلب یا فکر نامربوطی مغزتان را به خود مشغول کرد یکی دو کلمه (لغات کلیدی) راجع به آن روی کاغذ بنویسید تا بعداً در فرصتی مناسب به آن رسیدگی یا فکر کنید.

گاهی مشکل به این سادگی‌ها حل نمی‌شود. بهتر است به جای خیره ماندن به صفحات کتاب و اتلاف وقت از مطالعه دست بکشید و از دل‌مشغولی‌تان بنویسید. این کار به شما آرامش خواهد داد.

روش دیگری هم هست که جالب و هیجان‌انگیز است. کش پول دور مچتان ببندید و هر گاه تمرکزتان به هم ریخت یک بار آن را بکشید (البته آرام)! به این صورت حواستان سر جایش می‌آید و با لبخندی بر لب مشغول ادامه‌ی مطالعه‌ خواهید شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.