تمرکز کن تا موفق شوي(بخش اول)

از يکي از فيلسوفان و مرتاضان هندي پرسيدند: آيا پس از اين همه دانش و فرزانگي و رياضت هنوز هم به رياضت مشغولي؟ گفت: آري. گفتند: چگونه؟ گفت: وقتي غذا مي خورم صرفاً غذا مي خورم و وقتي مي خوابم فقط مي خوابم.

اين شايد بزرگترين ثمره تمرکز است. آيا من و شما هم هنگام غذا خوردن مي توانيم تمام توجهمان را روي غذا خوردن و لذت و مزه غذا معطوف کنيم، يا اينکه معمولاً از افکار مربوط به گذشته و آينده آشفته هستيم و چون به خود مي آييم مي بينيم غذايمان تمام شده و جــز  پــرشدن معده هيچ نفهميده ايم. تمرکز واقعي يعني اينکه اگر شما در طول روز به پنج فعاليت مختلف مشغوليد، در هر فعاليت صرفاً به آن فکر کنيد و از افکار مربوط به کارهاي ديگر آسوده باشيد.

موفقيت زندگي روزانه ما تماماًً به میزان تمرکز ما بر امور روزانه ارتباط دارد. اگر شما قادر باشيد به هنگام کار فقط روي کار خود، به هنگام ورزش صرفاً روي انجام حرکات، در هنگام مطالعه فقط روي موضوع کتاب و به هنگام انجام فعالیت هنري از قبيل موسيقي، نقاشي، خطاطي و… به فعاليت هنري خود توجه و تمرکز کنيد، عملاً موفقيت شما به ميزان چشمگيري افزايش مي يابد.

c18223315aba361c3395e39fad0bcf31

تمام نوابغ جهان کساني بودند که از قدرت تمرکز فوق العاده اي برخوردار بودند.آشفتگی ذهني، عملاً شما را به هيچ عنوان موفق نمي کند. وقتي کار مي کنيد به خانواده مي انديشيد، وقتي در خانواده به سر مـي بـريد از شغل خـود نگـرانيد و وقتي ورزش مي کنيد در انديشه تحصيل هستيد و وقتي درس مي خوانيد فکرتان هزار سو مي رود. اين عملاً اتلاف وقت و مؤثر نبودن است.

نکته مهمی که بایستی همواره به خاطر داشته باشیم این است که همه ما توانايي متمرکز شدن را داريم. نوشتن يک داستان، نواختن پيانو يا مجذوب يک فيلم سينمايي شدن، همگي به تمرکز نياز دارند. ولي گاهي اوقات افکار شما پراکنده است و ذهنتان از موضوعي به موضوع ديگر کشيده مي‌شود. در چنين مواقعي است که نياز داريد ياد بگيريد چگونه حافظه خود را تقويت کنيد؟ تقویت حافظه عبارت است از يادگيري هاي منظم ذهني و مرتب کردن عواملي که يکباره به ذهن ما خطور مي‌کنند. در این سلسله از مقالات به بیان راهکارهایی کلیدی و موثر برای افزایش تمرکز و تقویت حافظه خواهیم پرداخت.

افزايش فعاليت ها

اگر يک مطلب را سرسري بخوانيد، تمرکز شما به راحتي برهم مي‌ريزد. در عوض براي هر قسمت ، سرتان را تکان دهيد و به دنبال پرسش بگرديد. براي اين مرحله بايد بگوييد "چگونه مي‌توانم سطح فعاليتم را در حين مطالعه بالا ببرم؟" سپس مطالعه کنيد تا جواب اين پرسش را پيدا کنيد. اين کار ساده را انجام دهيد. پرسشهايي که براي هر قسمت طرح مي‌کنيد مرکزيتي به افکار شما مي‌دهند و باعث مي‌شوند که روي مطلب مورد مطالعه مسلط شويد. همچنين هنگامي که درس مي‌خوانيد مي‌توانيد ليستي از پرسشها را تهيه کنيد و براي پيدا کردن جواب پرسشها ، به درس گوش دهيد. هر از گاهي، مکان خود را تغيير دهيد. در جايي که خيلي سرد است، ننشينيد. جا به جا شدن، به حرکت خون در بدن کمک مي‌کند و باعث مي‌شود که اکسيژن بيشتري به مغز شما برسد و شاداب و سرحال باشيد.

چوب خط زدن براي افکار مزاحم

کارتهاي کوچکي درست کنيد و آنها را به 3 قسمت مساوي تقسيم کنيد. يک قسمت را به صبح ، يک قسمت را به بعد از ظهر و قسمت سوم را به شب اختصاص دهيد. هر بار که تمرکزتان به هم ريخت و حواستان پرت شد، يک خط در قسمت مخصوص به آن بکشيد. براي هر روز يک کارت براي خود تهيه کنيد. وقتي به اندازه کافي ماهر شديد خواهيد ديد که تعداد خطها روز به روز کاهش مي‌يابد و اين واقعاً جالب و هیجان انگیز است.

One comment on “تمرکز کن تا موفق شوي(بخش اول)

  1. zahra می‌گه:

    باسلام! استاداحمدی حرفای شما کاملا درست اصلا من همین یذره امیدی هم ک برام مونده بخاطر حرفای استاداحمدی هسش ک همش توگوشمه ولی من دقیقا همینو میگم ک من خودم باید برای خودم برنامه بریزم ولی ینی من روزایی نیس ک خسته بشم؟سردرگم بشم؟کم بیارم؟ خب تواین مواقع  ک من احتیاج ب کسی دارم ک کمک کنه ک راهو بهم نشون بده ک بهم امید بده و فقط نخواد سعی کنه با الفاظ بازی کنه تو این مواقع کی کمکم کنه؟ من نمیگم تیزهوشم نمیگم درسم عالیه ولی اگ ی ادم باتجربه ای کمکم کنه میتونم. استاداحمدی مشکل من اینکه کسی رو نمیشناسم ک بهم کمک کنه!از خود این موسسه ک باوجود اینکه من نصف محصولاتم دارم ولی خب کسی باورم نداره و خب حقم دارن ای کاش لیست افرادی ک خرید میکردن و داشتین! الان من از کی کمک بگیرم؟ ک بامن باشه و کنترلم کنه حداقل. شما بگید من چیکارکنم برای یه لحظه خودتونو بذارید جای من تو اوج استرسایی ک همه دارن ازت جلو میزنن ولی سردرگمی بهت غلبه کرده و واقعا احتیاج ب خرفایی داری ک علمی هسن چیکار میکردین؟؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.