تمرینی برای هدایت مسیر تفکر

تا به حال دقت کرده‌اید بعضی روزها حس درس خواندن بسیار زیادی دارید و حتی چندین ساعت برای یک درس وقت می‌گذارید و خسته نمی‌شوید و با خودتان می‌گویید: «امروز درس خواندن چه‌قدر چسبید!» و بعضی روزها هم برعکس حوصله‌ی درس خواندن ندارید و به قول خودتان حس درس خواندن نیست!

ما در اینجا اصلا به این حس درس خواندن کاری نداریم چرا که کنترل این حس فقط و فقط دست خود شماست. نه هوای گرفته‌ی پاییز در آن مؤثر است و نه صورت معلم ریاضی‌ات! باید بدانی درس خواندن هیچگونه شرط و شروطی نمی‌خواهد و وظیفه‌‌ی توست. حالا برای کنترل این افکار چه باید بکنید؟

images

زمانی که احساس کردید حوصله‌ی کافی برای درس خواندن ندارید می‌توانید با راهکارهای کوچک و ساده به سطح کافی از انرژی و انگیزه برسید. برای مثال به قطعه‌ی زیبایی از یک موسیقی گوش دهید یا خودتان هم قطعه‌ای از ترانه را بخوانید. همین کار باعث تغییر روحیه‌تان خواهد شد یا راجع به موضوع دلپذیری فکر کنید.

برای مثال به موفقیت‌هایی که تا کنون به دست آورده‌اید یا به خاطره‌ای دلپذیر از کلاس یا معلمتان فکر کنید که برای مطالعه‌تان ایجاد رغبت کند. فقط به موضوعات دلچسب فکر کنید و راه ورود کلمات و جملات مأیوس‌کننده مانند نمی‌توانم و نمی‌شود و … را بر ذهن خود ببندید.

حالا می‌خواهم تمرینی برای ایجاد انگیزه کافی در حین مطالعه به شما پیشنهاد دهم: کارهای لذت‌بخشی را که باعث انگیزه‌تان در درس خواندن می‌شود گوشه‌ی کتاب یا جزوه‌تان یادداشت کنید تا هر زمان که احساس خوبی نداشتید با مراجعه به آن‌ها حال و هوای‌تان عوض شود. مراجعه به این‌ها فقط چند لحظه طول می‌کشد و مسلماً بهتر از آن است که درس خواندن را برای مدت طولانی کنار بگذارید. حتماً امتحان کنید،پشیمان نمی شوید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.