تمرین تست چیست؟(بخش اول)

 با وجود تب کنکور و افزایش روز افزون داوطلبان و دانش‌آموزانی که متقاضی شرکت در کلاس‌های تقویتی، جبرانی، کلاس‌های خصوصی و … هستند، دایره تبلیغات این گونه کلاس‌ها نیز در سال‌های گذشته وسعت یافته است، و کلاس‌هایی که در آغاز فعالیتشان، اهداف خود را آموزشی عنوان نموده‌اند، اکنون به کلاس‌های «تضمینی» و «قبولی صد در صد» تغییر نام یافته‌اند. یکی از موارد تبلیغاتی این کلاس‌ها، آموزش فنون تست زنی است.

همه روزه در روزنامه‌ها  آگهی تشکیل کلاس‌هایی را می‌خوانیم که در آن آگهی‌ها ادعا می‌شود گذراندن آنها موجب بالا رفتن نمره‌های داوطلبان در کنکور یا امتحان‌های دیگر خواهد شد، و متاسفانه ایجاد چنین کلاس‌هایی برای برخی از افراد به یک کسب و کار سودآور تبدیل شده است. اینکه گذراندن چنین دوره‌هایی از سوی داوطلبان، تا چه اندازه می‌تواند نمرات آزمون‌ها را بهبود بخشد، خود مساله قابل بحثی است.

images

هرگاه شرکت در چنین کلاس‌هایی واقعاً موجب افزایش نمره‌ها شود، در این صورت، داوطلبانی که می‌توانند از عهده مخارج این دوره‌ها برآیند، نسبت به کسانی که توانایی مالی شرکت در این دوره‌ها را ندارند، از امتیازی خاص برخوردار خواهند بود.آنچه مسلم است این است که آشنایی با شیوه پاسخگویی به آزمون‌ها، طبیعتاً فوایدی را با خود در بر خواهد داشت و فردی که در این مورد تجاربی دارد و از قبل می‌داند که چه کاری در پیش دارد، نسبت به افراد کم تجربه در این زمینه، از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار خواهد بود.

 
پرسش ما از شما در این مرحله آن است که آیا آشنایی به سؤالات و فنون تست زنی، آن قدر پیچیده و مبهم است که نیاز به صرف وقت بسیار برای شرکت در کلاس‌های مختلف و احتمالاً پرداخت هزینه‌های بالا را داشته باشد؟ چند درصد از افرادی که رتبه‌های خوبی در آزمون‌های سراسری کسب نموده‌اند، موفقیت خود را مرهون شرکت در این کلاس‌ها هستند؟ یکی از مواردی که در مصاحبه‌های «هفته‌نامه پیک سنجش» با نفرات برتر آزمون سراسری همواره مطرح گردیده، نظر آنها در ارتباط با شرکت در چنین کلاس‌هایی بوده است. قریب به اتفاق آنها در هیچ کلاس فوق‌العاده‌ای شرکت نکرده بودند.
 
چنانچه اشاره شد، آشنایی با تست لازم است، اما حرف اصلی آن است که آشنایی با تست، نباید برای یک داوطلب شرکت در آزمون، آن قدر مهم جلوه کند که در صورت عدم شرکت در این‌گونه کلاس‌ها، خود را نسبت به دیگران در سطحی پایین‌تر احساس کنند. نکاتی که برای آمادگی در آزمون‌های تستی باید مورد توجه قرار گیرند، نکات محدودی هستند و باید به این نکته توجه داشته باشیم که بر خلاف تبلیغات کاذب، تست زدن مهارت نیست،  بلکه مهارت اصلی، مطالعه صحیح و منظم دروس دبیرستان است، و با تسلط بر مطالب درسی و آموختن عمیق مفاهیم، پاسخگوی هر نوع سؤال، اعم از تشریحی و تستی، خواهید بود. بدیهی است دانش‌آموزی که دروس تحصیلی خود را بخوبی فرا نگرفته است، شرکت در کلاس‌های آمادگی به او نیز کمکی نخواهد کرد. چنین فردی باید تمام همّ خود را صرف آن کند که دروس دبیرستانی‌اش را خوب مطالعه کرده و عقب ماندگی‌های خود را جبران کند.
 
بنابراین، نکته اول در آمادگی برای آزمون‌ها، درک عمیق مفاهیم درسی است؛ در این صورت، یک داوطلب، قسمت عمده وظیفه خود را انجام داده است و باقی موارد، چند دستورالعمل کوتاه است که باید هنگام پاسخگویی به سؤالات تستی به آنها توجه داشت. قبل از پرداختن به این دستورالعمل‌ها نکته بسیار مهمی را متذکر می‌شویم و آن نکته این است که رمز موفقیت در پاسخگویی به آزمون‌های تستی، داشتن آرامش، حضور ذهن، سرعت انتقال و دقت عمل است، و هر یک از این موارد با تمرین قابل دست‌یابی است؛ هرچند که برخی از آنها به شکل‌گیری شخصیت یک فرد نیز بستگی دارد. دانش‌آموزی که از نظر شخصیتی اعتماد به نفس کافی ندارد، با وجود آنکه ممکن است برای امتحان آمادگی لازم را داشته باشد، در لحظات امتحان اضطرابی ناخودآگاه وجود او را فرا می‌گیرد؛ در این صورت، حضور ذهن، سرعت و دقت او نیز تحت تاثیر اضطراب کاهش می‌یابد.
 

منبع: هفته نامه پیک سنجش

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.