تمرین تست چیست؟(بخش دوم)

اینک به صورت خلاصه به نکاتی که رعایت آنها در آزمون‌های تستی لازم است، می‌پردازیم:
۱ ـ تا موضوع درسی را بخوبی فرا نگرفته‌اید، از پاسخگویی به سؤالات تستی آن درس خودداری کنید.
 
۲ـ برای آشنایی با سؤالات تستی، به هر نوع تست قناعت نکنید. فن تهیه تست، علمی بسیار گسترده مبتنی بر روان‌سنجی و علوم دیگر است که تنها متخصصان این امر صلاحیت تهیه آن را دارند؛ بنابراین، در انتخاب مجموعه‌های تست، وسواس به خرج دهید. در نظر داشته باشید که پاسخگویی به سؤالات نامعتبر تستی، جز اتلاف وقت و انحراف ذهن شما حاصل دیگری نخواهد داشت. یکی از منابع معتبر در این زمینه، تست‌های سازمان سنجش آموزش کشور است که تنها نهاد رسمی در این زمینه است.
 
۳ـ تست‌های معتبر در هر درس، دارای سؤالات محدود و مدت زمانی ثابت برای پاسخگویی است؛ بنابراین، سعی کنید که زمان مشخص شده برای پاسخگویی را رعایت کنید؛ بدین ترتیب که یک ساعت قابل تنظیم شرایط زمانی شبیه به شرایط امتحان برای خود فراهم کرده و به محض به صدا در آمدن زنگ ساعت و اتمام مهلت مقرر، از پاسخ دادن به تست‌ها خودداری کنید. ممکن است که در مرحله اول، در این زمینه بسیار کند پیش بروید، اما بتدریج سرعت لازم را کسب خواهید کرد. در صورت عدم پیشرفت در مدیریت زمان، به احتمال زیاد مشکل شما در عدم یادگیری موضوع درسی است و باید مشکل خود را در این زمینه رفع کنید.
 
images

۴ـ پاسخنامه‌هایی شبیه به آزمون سراسری تهیه نمایید و هنگام پاسخ دادن از آنها استفاده کنید و از علامت زدن روی ورقه سؤال خودداری کنید. خواندن سؤال در ورقه‌ای مجزا و پاسخ دادن در ورقه دیگر، که دانش‌آموزان دبیرستان ممکن است کمتر با آن آشنا باشند، از جمله مسایل وقت‌گیر و برهم زننده تمرکز است. این تمرین‌ها به شما کمک می‌کند تا چگونگی شرکت و حضور موفق در این نوع آزمون‌ها برای شما عادی شود.
 
۵ ـ تست‌های آزمون سراسری از نوع چهار گزینه‌‌ای است؛ یعنی از هر چهار پاسخ، تنها یکی از آنها صحیح است. هنگام پاسخگویی، از انتخاب اولین گزینه‌ای که به نظر صحیح می‌آید پرهیز کنید و در عوض به همه پاسخ‌ها توجه و دقت کافی نمایید؛ زیرا یکی از فنون تهیه تست آن است که همه پاسخ‌ها در وهله اول صحیح به نظر آید و تنها کسانی قادر به پاسخگویی باشند که مطالب درسی را بخوبی فهمیده باشند؛ تا بدین ترتیب از احتمال پاسخگویی تصادفی کاسته شود.
 
۶ ـ در آزمون‌های تستی، تنظیم وقت دارای اهمیت زیادی است و یکی از مسایلی که در این آزمون‌ها باعث اتلاف وقت دانش‌آموزان کم تجربه می‌شود، توقف بیش از اندازه روی سؤالات است. همیشه سعی کنید ضمن آنکه با دقت و آ‌رامش روی سؤال تامل می‌کنید، حساب وقت و گذر آن را نیز داشته باشید. اگر می‌بینید که سؤالی برای شما بیش از حد پیچیده است، در جواب دادن به آن اصرار نکنید؛ چه بسا در مدت زمانی که روی یک سؤال مشکل صرف می‌کنید بتوانید به چند سؤال دیگر، اما آسان‌تر، پاسخ دهید.

۷ـ آگاهی از نمره‌های یک آزمون نیز در وضعیت فردی که امتحان می‌دهد، تاثیر خواهد داشت. عده‌ای از داوطلبان، در پاسخ دادن به برخی از سؤال‌ها از حدس و گمان استفاده می‌کنند. باید توجه داشت در آزمون‌هایی مانند آزمون سراسری، که دارای نمره منفی هستند، باید از حدس و گمان پرهیز کرد؛ زیرا در چنین مواردی، پاسخ دادن به تست بر مبنای شانس، باعث از بین رفتن امتیاز پاسخ‌های صحیح خواهد شد. یادآور می‌شود که در آزمون سراسری، به سؤال بی‌جواب، نمره منفی یا مثبتی تعلق نمی‌گیرد و به پاسخ صحیح، یک نمره مثبت و به هر پاسخ غلط نیز یک سوم  نمره منفی تعلق می‌گیرد؛ بنابراین، هر سه پاسخ غلط، امتیاز یک پاسخ صحیح را از بین می‌برد.

 

منبع:هفته نامه پیک سنجش

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.