توصیه برترین‌های کنکور ۹۶ به پشت‌کنکوری‌ها(قسمت پنجم)

رتبه‌های برتر کنکور ۹۶ عدم‌سرگرم‌شدن با شبکه‌های اجتماعی در ایام مطالعه برای کنکور سراسری را یکی از عوامل موفقیت خود دانستند و تأکید کردند: در هیچ کلاس کنکور یا کلاس فوق‌برنامه‌ای شرکت نکردیم.

در ادامه بخش پنجم از گفت‌وگوی خبرنگاران تسنیم در سراسر کشور را با رتبه‌های برتر کنکور ۹۶ می‌خوانید:

index

 

هیچ‌وقت تسلیم کنکور نشدم/ پدر و مادرم بیسوادند/ فقط در آزمون آزمایشی شرکت کردم

صبح امروز (۱۵ مرداد ماه) با اعلام نتایج کنکور سراسری سال ۹۶ باخبر شدیم که یکی از دانش‌آموزان موفق شهرستان کامیاران با نام "فرید صابری" در رشته ادبیات و علوم انسانی که برای نخستین بار در آزمون سراسری شرکت کرده بود موفق به کسب رتبه ششم کشوری شد.

در این گفت‌وگو سعی بر این است که بیشتر با "فرید صابری" دانش‌آموز موفق کامیارانی آشنا شویم.

مشروح گفت‌وگوی تسنیم با نفر ششم کنکور سراسری سال ۹۶ در رشته ادبیات و علوم انسانی را در ادامه می‌خوانید:

تسنیم: ضمن عرض ادب و احترام، جناب صابری در ابتدا خودتان را معرفی کنید؟

صابری: " فرید صابری" هستم اهل و ساکن شهرستان کامیاران و در خانواده‌ای ۶نفره شامل سه برادر و یک خواهر به دنیا آمده‌ام و پدر و مادرم هم بیسواد هستند و در طبقه متوسط شهرستان کامیاران زندگی می‌کنیم.

بنده فرزند آخر خانواده و در حقیقت با برادر دیگرم دوقلو هستیم و وی هم در رشته علوم تجربی در کنکور سراسری سال ۹۶ موفق شدند رتبه ۴۰۰ را کسب کنند.

تسنیم: چه‌کسانی در کسب این موفقیت شما نقش داشتند و نقش خانواده از جمله پدر و مادر در این آزمون چگونه بود؟

صابری: این موفقیتی را که در کنکور سراسری کسب کردم مدیون خانواده و پدر و مادرم به‌ویژه زحمات مادرم هستم و این موفقیت تابع تلاش‌های شخصی خودم و حمایت‌های بی‌دریغ پدر و مادرم بود چراکه در طول یک سال گذشته خانواده‌ام کنارم بودند و اگر حمایت‌های آنان نبود اکنون این موفقیت و رتبه ششم کشوری هم حاصل نمی‌شد.

تسنیم: برای چندمین بار است که در کنکور سراسری شرکت می‌کنید و پیش‌بینی شما درباره رتبه خود قبل از اعلام نتیجه چه بود؟

صابری: بنده متولد بیست و ششم اردیبهشت ماه سال ۷۸ هستم و برای نخستین بار در آزمون سراسری کنکور هم شرکت کردم و توانستم با تلاش و پشتکار موفق به کسب رتبه ششم کشوری در رشته علوم انسانی شوم.

پیش‌بینی خودم از این رتبه این بود که من در آزمون‌های آزمایشی که شرکت می‌کردم همیشه رتبه‌های اول و دوم را در کشور کسب می‌کردم اما متأسفانه با وجود این‌همه موفقیت در آزمون‌های آزمایشی در دفترچه تخصصی بر اساس وقتی که سر جلسه کنکور تنظیم کرده بودم در درس فلسفه به‌دلیل کمبود زمان نتوانستم به‌خوبی امتیاز بالا کسب کنم.

تسنیم: شما در چه مدرسه‌ای در دوران دبیرستان تحصیل کرده‌اید؟

صابری: من در دبیرستان نمونه دولتی شهید صیاد شیرازی شهرستان کامیاران تحصیل کردم و برای اولین بار هم رشته ادبیات و علوم انسانی در این دبیرستان برای ما راه‌اندازی شده بود.

تسنیم: بفرمایید دلیل موفقیت خود را در چه می‌دانید؟

صابری: اگر اجازه بدهید برای پاسخ به این سؤال شما از مفهومی از یکی از بزرگان به‌نام آندرنو استفاده کنم که مفهوم "هستی با ترس" را عنوان می‌کند؛ به این معنا است که هر ساله هزاران و صدها هزار نفر در کشورمان کنکور را تجربه می‌کنند و این ترس ترسی است که همه دارند و خود من هم این ترس را داشتم چراکه به‌صورت خودآگاه یا ناخودآگاه در وجود همه افراد بوده و قرار است این ترس تا ابد وجود داشته باشد.

تسنیم: در طول شبانه‌روز چند ساعت مطالعه می‌کردید؟

صابری: من متأسفانه مانند بیشتر دانش‌آموزان شهرستان کامیاران به‌دلیل کمبود امکانات آموزشی و محرومیت در سال دوم دبیرستان به‌علت کمبود مشاوره و اطلاعات نتوانستم خوب درس بخوانم اما از سال سوم دبیرستان سعی کردم بهتر و بیشتر تلاش کنم و درس بخوانم به‌طوری که در طول شبانه‌روز ۱۰ تا ۱۱ ساعت مطالعه می‌کردم و در زمستان گذشته تا ۱۲ ساعت مطالعه کردن را تثبیت کردم.

تسنیم: چه رشته‌ای را انتخاب خواهید کرد و علت انتخاب این رشته چیست؟ در چه دانشگاهی قصد ادامه تحصیل دارید؟

صابری: به‌احتمال بسیار زیاد رشته فلسفه در دانشگاه تهران را انتخاب می‌کنم.

تسنیم: توصیه شما به دیگر کنکوری‌ها در سال‌های آینده چیست؟

صابری: توصیه من به کنکوری‌های امسال و سال‌های آینده این است که اگر به هر دلایلی در کنکور امسال موفق نشدید و اتفاقی که می‌خواهد بیفتد، آنچه مهم است افق اخلاقی است و کنکور چیزی غیرانسانی است و «هیچ‌وقت خود را تسلیم کنکور نکنیم» و به‌خاطر کنکور خود را سرزنش نکنیم و از نفرتی که از کنکور خواهیم داشت خود را حفظ کنیم چون در این میان می‌توانیم تصمیم بگیریم و تمام انرژی خود را برای شرکت در کنکور بگذاریم.

تسنیم: آیا شما در مؤسسات و برنامه‌های فوق‌برنامه کلاسی شرکت داشتید؟

صابری: من خودم فقط در آزمون‌های آزمایشی یکی از مؤسسات خصوصی شرکت می‌کردم اما تأکید من بر خودآموزی است چراکه به تثبیت مطالب کمک می‌کند و خودم تمام مطالب را یاد گرفتم و اگر افراد تلاش کنند خودشان مطالب را یاد بگیرند بهتر می‌توانند موفق شوند.

تسنیم: چقدر در ایام پیش از کنکور از رسانه‌ها استفاده کردید؟

صابری: دوران کنکور برای من سخت بود و یک دیوار سخت و بتونی و سیاهی بود که اگر دوستان و حمایت خانواده نبود نفسم قطع می‌شد و از طریق رسانه‌های جمعی با برخی دوستانم صحبت می‌کردم و در این میان یک دوست صمیمی که خود وی دانشجوی فوق جامعه‌شناسی دانشگاه تهران است و ۵ سال از من بزرگتر است داشتم که برخی مباحث درسی را با آن در میان می‌گذاشتم.

بدون شک بخش عظیم تحمل آن دوران را مدیون و وامدار این دوست عزیزم هستم و از وی تشکر و قدردانی بی‌نهایت را دارم.

تسنیم: در پایان چه صحبتی دارید؟

صابری: در تمام طول این سال‌ها موضوعی که برای من مهم بوده و روز به روز این نکته هم برایم جالب بود و متوجه آن شدم «امر آموزش» بود و اساساً آموزش برای استان کردستان که استانی محروم است امری کلیدی بوده و می‌تواند نوعی تشابه با کشور ژاپن را داشته باشد.

آموزش بهترین پتانسیل از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌تواند به‌روی منابع انسانی داشته باشد و از طرف دیگر آموزش را باید خیلی جدی گرفت چرا که می‌تواند افراد متخصص در حوزه‌های مختلف منابع انسانی تربیت کند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

 

۲ comments on “توصیه برترین‌های کنکور ۹۶ به پشت‌کنکوری‌ها(قسمت پنجم)

  1. مهدیه می‌گه:

    سلام
    جمع بندی فیزیک مسعودی در چه سالی تدریس شده؟
    من جمع بندی فیزیک رو دارم که دو سال پیش خریدم، ۲۰ تا dvd داره . میخواستم بدونم تغییری داشته یا نه؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.