توصیه برترین‌های کنکور ۹۶ به پشت‌کنکوری‌ها(قسمت هشتم)

رتبه‌های برتر کنکور ۹۶ عدم‌سرگرم‌شدن با شبکه‌های اجتماعی در ایام مطالعه برای کنکور سراسری را یکی از عوامل موفقیت خود دانستند و تأکید کردند: در هیچ کلاس کنکور یا کلاس فوق‌برنامه‌ای شرکت نکردیم.

در ادامه بخش ششم از گفت‌وگوی خبرنگاران تسنیم در سراسر کشور را با رتبه‌های برتر کنکور ۹۶ می‌خوانید:

index

حفظ قرآن در این موفقیت بسیار سهیم بود/کسب روزی حلال پدرم سبب افتخارآفرینی من شد

زینب ابن علی دانش آموز دبیرستان فرزانگان کاشان رتبه چهار کشوری در رشته انسانی را کسب کرده است و به همین جهت خبرگزاری تسنیم با این دانش آموز موفق به گفت‌وگو نشست که تقدیم خوانندگان می‌شود.

تسنیم: به چه دلیل رشته انسانی را برای ادامه تحصیل انتخاب کردید؟

ابن علی: در ابتدا به رشته انسانی علاقه نداشتم و از آنجا که مادرم دوست داشت در حوزه علمیه تحصیل کنم و از طرفی ترس از آن داشتند که تحصیل در رشته تجربی مرا از رفتن به حوزه دور کند مرا به رشته انسانی فرستادند اما به مرور زمان به رشته علاقه‌مند شدم در حالی که در ابتدا علاقه چندانی نداشتم.

تسنیم: چه عواملی سبب شد به رشته انسانی علاقه مند شوید؟

ابن علی: مدرسه به ویژه مدیریت و معاونت مدرسه در افزایش علاقه‌مندی من به رشته انسانی نقش به‌سزایی داشتند و مدیر و معاون مدرسه هر زمان که مرا می‌دیدند به من انرژی مثبت می‌دادند و این تاثیر گذار بود و از نظر کادر آموزشی مدرسه این مسائل تاثیر خود را داشت اگر چه من در ظاهر این تاثیرگذاری را بروز نمی‌دادم.

تسنیم: از چه زمانی به صورت جدی برای کنکور شروع به درس خواندن کردید؟

ابن علی: من درس خواندن برای کنکور را از تابستان سال گذشته شروع و درس خواندن برای کنکور را به صورت جدی از نوروز آغاز کردم و مدرسه موجب می‌شد که من به کسب رتبه‌های برتر فکر کرده و برای آن تلاش کنم اما برای رتبه تک رقمی هیچ فکر نکرده بودم اما کادر مدرسه مرا به کسب رتبه تک رقمی ترغیب می‌کردند در حالی که اصلا شهرت را دوست نداشتم و درس را برای درس دوست داشتم.

تسنیم: احساس شما قبل و بعد از کنکور چگونه بود؟

ابن علی: از آنجا که کنکور بعد از ماه رمضان بود و می‌خواستم روزه‌های خود را بگیرم استرس داشتم که مبادا ساعات مطالعاتی من در ماه رمضان کم شود ولی برکتی که در ماه رمضان وجود داشت موجب شد تعداد ساعات مطالعاتی من بیشتر از یک هفته به کنکور باشد و حتی تاریخ ادبیات را تا شب کنکور می‌خواندم و هنوز تمام نکرده بودم و استرسی تحت عنوان استرس کنکور نداشتم.

تسنیم: حال و هوای شما در زمان کنکور چگونه بود؟

ابن علی: از آنجا که فضای مناسبی در کنکور ایجاد شده بود استرسی نداشتم و اصلا احساس نداشتم که در جلسه کنکور هستم و به کنکور به دید یک امتحان معمولی نگاه می‌کردم و در عین حال برای تمامی سوالات به غیر از ۱۰ تست آخر ریاضی قبل از آنکه پاسخ تستی را در پاسخنامه وارد کنم "بسم الله الرحمن الرحیم" و "یا فاطمه الزهرا" می‌گفتم و این نشان دهنده آرامش من بود.

تسنیم: آیا از پاسخ به سوالات کنکور راضی بودید؟

ابن علی: خیر؛ زیرا آن چنان که خودم می‌خواستم به سوالات ریاضی پاسخ نداده بودم زیرا در آزمون‌های قبل از کنکور بهتر به سوالات جواب می‌دادم و فکر می‌کردم از آنجا که به سوالات ریاضی به خوبی پاسخ ندادم بقیه دروس نیز همانند ریاضی پاسخ دادم و این موجب ناراحتی من می‌شد و حتی فکر نمی کردم به این خوبی امتحان داده باشم.

تسنیم: با چه کسی اولین برخورد بعد از امتحان کنکور داشتید؟

ابن علی: بعد از کنکور اولین نفر با مادرم برخورد داشتم و به او گفتم که از نحوه پاسخگویی به سوالات کنکور راضی نبودم و وی با وجود آنکه ناراحت شده بود به من گفتند که به خدا توکل کن زیرا مادرم تلاش مرا دیده بود و وقت خود را به بطالت نگذرانده بودم و به همین جهت مادرم گفتند که به خدا توکل کن.

تسنیم: آیا برای انتخاب رشته فکر کرده‌اید؟

ابن علی: من فقط منتظر بودم تا رتبه من مشخص شود و به همین جهت به انتخاب رشته فکر نکرده بودم اما از آنجا که دوست دارم در حوزه درس بخوانم سعی می‌کنم در رشته‌ای درس بخوانم که دروس آن با حوزه همخوانی داشته باشد و به همین جهت ممکن است در رشته الهیات، حقوق، فلسفه و یا ادیان عرفان درس بخوانم و فکر نمی‌کنم به غیر از کاشان اجازه تحصیل در دانشگاه شهر دیگر داشته باشم.

تسنیم: موفقیت خود را مدیون چه عواملی هستید؟

ابن علی: علاوه بر کسب روزی حلال پدرم که تاثیر بسیار زیادی دارد تربیت مادر نقش مهمی ایفا می‌کند به گونه‌ای که روزی حلال پدر موجب پایه ریزی این موفقیت شده و تربیت صحیح مادر این بنا را می‌سازد و از آنجا که خدا به من لطف کرده حافظ کل قرآن هستم و براساس تحقیقات حفظ قرآن موجب افزایش ۱۰ برابری کارایی حافظه می‌شود یکی دیگر از علل موفقیت خود را حفظ کردن قرآن می‌دانم.

تسنیم: حفظ قرآن در تحصیل شما چه تاثیری داشت؟

ابن علی: در زمانی که کلاس راهنمایی بودم از سطح سایر همکلاسی‌های خود پایین‌تر بودم زیرا سایر همکلاسی‌های من کلاس‌های تقویتی می‌رفتند اما از آنجا که من حافظ قرآن بودم کادر آموزشی مدرسه با من برخورد شایسته‌تری داشتند و این برای من مهم بود که نه به خاطر ثروت پدرم بلکه به دلیل شخصیت قرآنی که داشتم از من احترام می‌گرفتند و این موهبت قرآن است که سبب می‌شود به دل مدیریت مدرسه بیندازد تا از من احترام بگیرند.

 

منبع:خبرگزاری تسنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.