توصیه های کارشناسان به داوطلبان آزمون کنکور

با نزدیک شدن به روز برگزاری کنکور سراسری سال 1393،دغدغه و نگرانی داوطلبان نسبت به موضوع تمرکز بیشتر می‌شود و بسیاری از آنها از این مسئله شکایت دارند که نمی‌توانند تمرکز و توجه لازم را به متون درسی خود داشته باشند.

بسیاری از داوطلبان کنکور، مهم‌ترین عامل فقدان تمرکز خود را ناشی از شلوغ بودن و سر و صدای محیط می‌دانند و اغلب بخاطر سرو صدا، یا یک محیط نامناسب، در زمینه تمرکز دچار مشکل می‌شوند بنابراین باییستی سعی کنید برای افزایش تمرکز در مکان آرامی حضور یابید و بنشینید.

به نقل از خبرگزاری پانا، کارشناسان اعلام کرده‌اند که با انجام تعدادی تمرین ساده می‌‌توان قدرت تمرکز را چند برابر کرد:

vb

* به چیزی جز موضوع مطالعه فکر نکنید. دقت کنید که هنگام تمرکز بر روی مطالعه به رویا فرو نروید و خواب آلوده نباشید و هنگامیکه احساس می‌‌کنید فکرتان به مسائل دیگر مشغول شده، مطالعه را متوقف کنید تا دوباره متمرکز شوید.

* به تدریج پیش بروید و ذهن خود را خسته نکنید تا به نتیجه بهتری دست یابید.

* خواب نامنظم، فعالیت‌ها و عادات غذایی نامناسب می‌تواند بدون تردید علت مشکلات تمرکز باشد. دستیابی به یک رژیم مناسب غذایی و رعایت آن می‌تواند عملکرد فیزیولوژیکی مغز شما را در بالاترین سطح حفظ کند.

* تنظیم زمان و برنامه‌ریزی مطالعه بر مبنای اوج و افت توان جسمی، این اطمینان را می‌دهد که توانایی بدنی شما برای تمرکز در بهترین شکل آن فراهم شده است.

* صحبت با خود در هنگام مطالعه می‌تواند فعالیت‌ها و رفتارها را در ما برانگیزد و مورد تشویق قرار دهد، به سروسامان دادن آنچه بعدا انجام می‌دهیم کمک کند و همچنین از این طریق بر جریان پیشرفت خود نظارت پیدا می‌کنیم. البته اگر همین گفتگوی با خویش بیش از اندازه ارزشیابانه یا انتقادی صورت گیرد بر تمرکز اثر منفی می‌گذارد.

به یاد داشته باشید افراد مختلف قدرت تمرکز متفاوتی دارند. برخی افراد دارای قدرت تمرکز بالاتر و برخی (دارای قدرت تمرکز) پایین‌تری هستند. مهم نیست که شما قدرت تمرکز کمی دارید فقط باید آن را تقویت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.