توصیه های کلیدی برای موفقیت تحصیلی

در این مقاله سعی داریم بطور اجمالی روی چند موضوع به دانش آموزان تذکرهایی موثر و کاربردی برای موفقیت و پیشرفت تحصیلی ارایه دهیم. این موارد عبارتند از:

· پیش‌خوانی کنید.

پیش خوانی در واقع اولین و مهمترین مرحله یادگیری بشمار می رود که متاسفانه تعداد بسیار زیادی از دانش آموزان این مرحله را انجام نمی دهند.پیش‌خوانی، باعث یادگیری عمیق‌تر می‌شود.با اين روش مي‌توانيد به نوع يادگيري درس‌هاي جديد به جاي طول، عرض بدهيد. (حداقل 70 درصد مطلب و مبحث جدید را سر کلاس یاد می‌گیرید.) و در عین حال مطالعه‌ی قبل از معلم، هر چند سطحي و سريع باشد، کمک زيادي به سرعت يادگيري مي‌کند.

index

· درس هر روز را همان روز بخوانید.

ما از دانش‌آموزان می‌خواهیم بعد از تدریس آن‌چه را یاد گرفته‌اند بنویسند. با این کار بازیابی هم صورت می‌گید به طور مثال درست این است که هنگام حفظ شعر یک بار آن‌را بخوانیم و بارها سعی کنیم به ذهن بیاوریم.

بازیابی در پیشرفت تحصیلی خیلی کمک می‌کند. دانش‌آموزان در خود کلاس هم باید مهارت گوش کردن را یاد بگیرند و بعد از کلاس بیان کنند که در کلاس درس، چه گفته شده است. به این ترتیب چون می دانیم بعد از مطالعه و درس خواندن یا گوش دادن باید بازیابی کنیم بیشتر توجه می‌کنیم و دقت ما بیشتر می‌شود.

· سعی کنید مطلب را به دیگران تدریس کنید.

دکتر پرویز جبه دار مارالانی بیان می کردند هنگامی که در یکی از دانشگاه‌های آمریکا درس می خواندند نه به این خاطر درس می‌خواندند که نمره بالا بگیرند بلکه تصمیم‌ داشتند بتوانند در دانشگاه این مباحث را تدریس کنند الان هم کتاب مدارهای ایشان از مهم‌ترین کتاب‌های رشته برق است. با این قصد که بعد از آن قرار است به دیگران یاد بدهید تمرکز در یادگیری راندمان مطالعه ما بیشتر می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.