تکنيک‌‌هاي بهبود مطالعه

سرعت مطالعه در افراد مختلف متفاوت است .. بعضي ها يک کتاب رمان 300 صفحه اي رو در يک روز تموم مي‌کنند و اگه ازشون سوال بشه حتي مي‌تونن جزئي ترين وقايع اون کتاب رو شرح بدن و برخي ديگه همون کتاب رو پس از يک ماه هم هنوز تنونستند تموم کنند. خب همه ما قبول داريم که مطالعه و روخواني يه تکنيکه و شايد به جرات بتوان گفت که مطالعه مستمر کتاب و روزنامه، تاثير بسزايي در تقويت اين تکنيک خواهد شد. اگه دقت کرده باشيد خيلي از افراد جامعه ما حين مطالعه کتاب به کارهاي ديگري چون مشاهده تلويزيون ، شنيدن راديو ، غذا خوردن ، فکر کردن و بسياري اعمال ديگه نيز مي‌پردازند.

بعضي ها حين مطالعه کتاب، بعد از هر يک يا چند پاراگراف مکث مي‌کنند و مطالب رو در ذهنشون حلاجي مي‌کنند و به صفحه بعد مي‌روند و برخي هاي ديگه در حين مطالعه و در پايان هر جمله به سرعت اون مطلب رو تفسير کرده و عبور مي‌کنند. تعداد کثيري هم در حين مطالعه، به ياد خاطرات شيرين و تلخ گذشته مي‌افتند و تا چندين بار در ذهنشون مرورش نکنند دست بردارد نيستند. خيلي ها هم موقع مطالعه خوابشون مي‌بره اصلا انگار مطالعه از قرص خواب هم براشون با ارزشتره .. همه اين مسائل مطرح شد تا بدونيد ما به روشهاي مختلفي مي‌تونيم کيفيت مطالعمون رو بهبود بديم و از وقتمون نهايت استفاده را ببريم.

آقاي Dennis Doyle يکي از اساتيد کهنه کار و با سابقه آموزش فن مطالعه يکي از دانشگاه‌هاي معتبر جهان است. ايشون در زمينه مطالعه بهتر و سريعتر، يک مطلب کوتاه و جالب رو در اينترنت قرار داده‌اند. همچنين در ادامه اين مطلب، تکنيک‌هاي مختلف مطالعه نيز بيان شده است.در اين مقاله کوتاه ، از سرعت کتابخواني به عنوان يک عادت در ميان مردم ياد شده که به چند روش مي‌توان اين عادت را تغيير داد. البته لازم به ذکر است که عادت مطالعه به راحتي فراموش نخواهد شد ولي پس از تمرين و ممارست به نتيجه قابل توجهي دست خواهيد يافت.

english-clipart-books3

روش اول (دقت و تمرکز):

اين روش به شما مي آموزد که اعمالي را قبل از شروع به مطالعه کتاب انجام دهيد. شايد اين اعمال دقايقي از وقت شما بگيرد ولي در عوض درک بهتري از مطالب آن کتاب نصيبتان خواهد شد. مشاهده سريع عناوين فصول مختلف کتاب، تصاوير و ساختار کلي کتاب از اين دسته اند. پس از پايان اين اعمال سه سوال را از خودتان بپرسيد:

– هدف اصلي کتاب چيست ؟

– کتاب به چه سبکي نگارش شده است؟

– هدف نويسنده کتاب چيست ؟

خب البته بدون انجام اين اعمال، به درستي نميتوان براي اين پرسش ها پاسخي يافت.

روش دوم (هنگام مطالعه با خودتان صحبت نکنيد):

اکثر مردم به دو روش هنگام مطالعه با خود صحبت مي‌کنند.

– يا اينکه هنگام مطالعه تمام مطالب را به صداي آهسته لب خواني مي‌کنند.

– يا اينکه پس از مطالعه براي حفظ شدن مطالب، يک دور هم براي خودشان مرور مي‌کنند.

روش سوم:

تحقیقات گسترده ای که توسط متخصصان آموزشی انجام شده است نشان داده که افراد در حين مطالعه، به جهت انتقال کلمات به مغز مکث‌هايي مي‌کنند، اين وقفه هاي کوچک در خواننده‌هاي خوب بسيار کمتر از خوانندگان ضعيف‌تر مي‌باشد. اين روش به شما مي‌آموزد که چگونه از وقفه‌هاي حين مطالعه خود بکاهيد.

روش چهارم (جلوگيري از تکرار يه کلمه يا جمله):

خوانندگاني که سرعت آنها پائين است يک کلمه يا جمله را چندين بار تکرار مي‌نمايند. اين عادت بد (دوباره و سه‌ باره خواني جملات) که تاثير چنداني در درک بهتر مطلاب ندارند باعث کاهش قابل ملاحظه سرعت مطالعه مي‌گردد. مطمئنا مطالعه يکباره مطالب حتي با سرعت آرام ، تاثير بيشتري نسبت به مطالعه چندباره خواني دارد. حتما با خود تمرين کنيد که مطالب را اينگونه مطالعه کنيد.

روش پنجم (سرعت مطالعه خود را تغيير دهيد):

اين روش به شما مي‌آموزد که مي‌بايست سرعت مطالعه شما به نسبت نوع متن مورد نظر تغيير کند. به عنوان مثال سرعت مطالعه متن يک قرارداد مسلما بسيار پائينتر از سرعت مطالعه يک متن از روزنامه بايد باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.