تکنیکهای طلایی مطالعه

يکي از مشکلاتي که بسياري از داوطلبان عزيز در زمينه آمادگي براي کنکور سراسری با آن مواجه هستند چگونه مطالعه کردن است؛آنها سعي مي‌کنند تا طبق برنامه ريزي خود پيش رفته و درس بخوانند، اما شيوه مطالعاتي آنها چندان صحيح نيست و اين موضوع باعث مي‌شود تا اين عزيزان با وجود وقتي که مي‌گذارند و انرژي‌اي که صرف مي‌کنند، از تلاش خود نتيجه خوبي کسب نکنند و فقط زمان مطالعه خود را هدر دهند؛
 
به همين دليل در اين مقاله سعي کرديم که شما را با مراحل مختلف يک مطالعه خوب و نکات ريز و اصولي آن بطور کامل آشنا کنيم تا با توجه به آنها بتوانيد در وقت کمتر، موفق‌تر باشيد.يک مطالعه خوب، شامل مراحل مختلفي است و اگر شما هر يک از اين مراحل را بخوبي رعايت کنيد، مي توانيد نتيجه بسيار خوبي در کنکور بگيريد. اين مراحل، شامل موارد زير است:
treess
 

 
الف- پيش خواني 
پيش‌خواني، اولين و در واقع کلیدی ترین مرحله از مطالعه شماست. اين مرحله‌، تصويري کلي از مطالب فصل و سازمان‌بندي آن به شما به دست مي‌دهد. براي اين منظور،نخست به مرور کلي فصل مورد نظرتان بپردازيد تا با موضوعات مطرح شده در آن آشنا شويد. بعد از آن، فهرست مطالب فصل را بخوانيد و سپس عناوين بخش‌هاي اصلي و فرعي فصل را مورد توجه قرار مي‌دهيد و تصاوير و نمودارها را از نظر بگذرانيد. در اين مرحله ممکن است که سؤال‌هايي به ذهنتان خطور کند که پس از خواندن فصل به طور کامل، بتوانيد به آنها پاسخ دهيد.
 
 ب- سؤال کردن
بخش هاي هر فصل از کتاب مورد نظرتان را يکي يکي در نظر بگيريد و هر سه مرحله سؤال کردن، خواندن و به خود پس دادن را در مورد هر فصل اعمال کنيد. در هنگام خواندن مطالب هر بخش، موضوعات مهم آن را به صورت يک يا چند سؤال در نظر بگيريد تا بعداً به آنها پاسخ بدهيد. از خود بپرسيد: «نويسنده در اين بخش چه مفاهيم مهمي را در نظر داشته است؟» و سپس با توجه به عناوين کلي که قبلاً مطالعه کرده‌ايد به سؤالاتي که براي شما پيش مي آيد به دقت توجه کنيد تا هنگام مطالعه بتوانيد به آنها پاسخ دهيد. طرح سؤال باعث مي شود تا شما با تمرکز بيشتري به مطالعه ادامه دهيد و کمتر، چيزي را از قلم بيندازيد.
 
پ-  خواندن
در اين مرحله، مطالب هر بخش از فصل را براي آگاهي از معنا و مفهوم آن با دقت بخوانيد و ضمن خواندن سعي کنيد به سؤال هايي که در مرحله سؤال کردن مطرح شده بود، پاسخ دهيد. درباره مطالبي که مي‌خوانيد تامل کنيد و بکوشيد که بين آن مطالب و اطلاعات قبلي خود ارتباط برقرار کنيد. مي توانيد زيرِ واژه‌ها يا عبارت‌هاي اصلي را خط بکشيد؛ اما ميزان آن نبايد از 10 تا 15 درصد متن تجاوز کند. تا وقتي تمام مطالب بخش معيني را نخوانده يا با همه مفاهيم اصلي آشنا نشده و اهميت نسبي آنها را ارزيابي نکرده‌ايد، يادداشت بر نداريد. 
 
 ت- به خود پس دادن
پس از خواندن هر بخش سعي کنيد که مفاهيم اصلي را به خاطر بياوريد و اطلاعات اصلي و کليدي را از حفظ با خود بگوييد. مفاهيم را به زبان خودتان بازگو کنيد و اطلاعات را ترجيحاً با صداي بلند، و در صورتي که تنها نيستيد، آهسته بگوييد و زير لب تکرار کنيد. مطالبي را که به ياد مي آوريد با متن کتاب تطبيق دهيد تا مطمين شويد که آنها را به صورت کامل و درست حفظ کرده‌ايد. به کمک روش به خود پس دادن مطالب به کمبود اطلاعات خود پي مي‌بريد و مي‌توانيد که آنها را در ذهن خود سازماندهي کنيد.
 
ث- خلاصه برداري کردن
يکي از کارهاي مهمي که نقش اساسي در يادگيري شما خواهد داشت اين است که پس از به خود پس دادن، همه مطالب مهم و اصلي را به صورت خلاصه در دفتري مخصوص خلاصه برداري کنيد تا بعد بتوانيد از آن استفاده نماييد. به خاطر داشته باشيد که خلاصه برداري شما نبايد به دليل وسواس و حساسيت شما، همه مطالب يا حجم زيادي را دربر بگيرد و نيز نبايد از مطالب مهم خالي باشد؛ بلکه بايد جامع و کامل باشد و در مرحله بعدي آمادگي براي کنکور که تقريباً در خردادماه است و مرور مطالب را دربر مي‌گيرد، شما را از خواندن دوباره کتاب بي نياز کند. پس از آنکه بخشي از فصل را به اين شيوه مطالعه کرديد، به بخش بعدي بپردازيد و دوباره، مراحل سؤال کردن، خواندن، به خود پس دادن و خلاصه برداري را تکرار کنيد.
 
ج- مرور
مرور، يکي از مهم‌ترين مراحل يادگيري و آمادگي براي کنکور است. اگر مطالبي را که قبلاً مطالعه کرده‌ايد، مرور نکنيد، بخشي از آن يا همه آن را فراموش خواهيد کرد؛ بنابراين حتماً مي‌بايست مرورهاي مداوم و پيوسته را در برنامه درسي هفتگي خود بگنجانيد. براي انجام اين کار مي‌توانيد در پايان ساعات مطالعه يک درس، زماني را براي مرور مطالب درنظر بگيريد و سپس در پايان هر هفته يا هر دو هفته، بسته به حجم مطالب و نيز سختي و آساني هر درس، ساعاتي را براي مرور درس ها در برنامه درسي خود بگنجانيد، و در نهايت همه شما عزيزان بسته به ميزان درسي که مطالعه کرده ايد، زماني را پس از عيد حتماً به مرور نهايي دروس خود اختصاص دهيد.
 
چ- آزمون
پس از مرور مطالب، بايد به آزمون و تست زني بپردازيد. تست زني نشان مي دهد که شما تا چه حدي از مطالب را ياد گرفته ايد و چه اشکالاتي داريد. مي توانيد تست زني را در چندين مرحله انجام دهيد؛ مثلاً در پايان هر هفته درسي خود، ساعاتي را به تست‌زني تمريني دروس مختلف اختصاص دهيد و اين کار را پيوسته ادامه دهيد تا اينکه بعد از عيد و بخصوص در خرداد ماه به تست زني سرعتي بپردازيد. پس از انجام تست‌زني و ديدن اشکالات خود، در همان روز يا ساعت بعدي مطالعه آن درس در برنامه درسي‌تان به سراغ مطالبي برويد که آنها را غلط زده‌ايد و دوباره آن مباحث را مرور کنيد. به اين ترتيب خواهيد ديد که شما، يک بار ديگر، مطالب را مرور کرده و سطح يادگيري خود را بالا برده‌ايد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.