جای هدف، روی دیوار است نه در ذهن!

شايد جمله‌‌ي بالا در نظرتان عجیب باشد اما کافي است فقط يک بار امتحان کنيد، آن‌گاه اعجازش را درک خواهيد کرد.برخی از دانش‌آموزان دنبال راهکار براي تقويت و افزايش انگيزه هستند و از عدم تمرکز بر برنامه‌ها و بي‌انگيزگي شکایت دارند.

یکی از راه‌های پيشنهادی اين است که ابتدا هدفمان را مشخص کنیم. نیاز نیست هدف عجیب و غریب و بلندمدت باشد. همه‌ی ما برای رسیدن به موفقیت نیاز به اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت داریم. قبولی در کنکور سراسری در رشته‌ی مورد علاقه یا راه‌یابی به دانشگاهی خاص می‌تواند هدف بلندمدت باشد و در راستای همین هدف پیشرفت در آزمون‌ها می‌تواند هدف کوتاه‌مدت باشد.

نکته‌ی مهم و کلیدی این است که این هدف بایستی مکتوب شود و همیشه در دیدرس قرار داشته باشد تا سوخت موتور تلاش و انگیزه‌ی شما بطور کامل تأمین شود.

277745501989251189_Hn3FaR8O_c

برای این منظور يک پلاستيک شفاف به هر ابعادي که دوست داريد تهيه کنيد و آن را به يکي از ديوار‌هاي اتاقتان بچسبانيد (سعي کنيد نايلوني که تهيه مي‌کنيد تا حدودي ضخيم باشد که به‌راحتي پاره نشود). اندازه‌ي نايلون حتي مي‌تواند به اندازه‌ی ديوار باشد.

حالا شما يک تخته‌ي بزرگ با ابعادي باورنکردني در اتاقتان داريد و براي تهيه‌ی آن هزينه‌اي بسيار اندک صرف کرده‌ايد .يک ماژيک وايت‌برد تهيه کنيد. مي‌توانيد اهدافتان را از ريز و درشت و بلندمدت و کوتاه‌مدت روی آن بنويسيد تا هميشه و در تمام مراحل مطالعه و درس خواندن جلوي چشمتان باشد و هر روز به آن‌ها نگاه کنيد تا موجب تقویت انگيزه‌تان شود .

نوشتن افکار و اهداف موجب نظم‌دهی به ذهنتان می‌شود و شما را از مرداب پریشانی و آشفتگی ذهنی بیرون می‌آورد. شما با خیالی آسوده با مسیری روشن به راهتان ادامه می‌دهید و با تمرکز کتمل بر تک تک مسائل، هر روز بیشتر از گذشته به موفقیت بیش‌تر نزدیک می‌شوید. ضرري ندارد! حتماً يک بار امتحان کنيد و آن‌گاه است که به عمق جمله‌ي فوق پي خواهيد برد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.