جزئیات مبالغ کار دانشجویی/ آخرین وضعیت میهمانی و انتقال برای سال تحصیلی جدید

معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان از ابلاغ آئین نامه کار دانشجویی به تمام دانشگاههای کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری مهر مجتبی بذرافشان امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به خوابگاههای دانشجویی در سال تحصیلی جدید اظهار داشت: لازم است دانشجویان در سال تحصیلی جدیدی توجه ویژه ای به دانشگاههای شهریه پرداز داشته باشند چون برخی از دانشگاههای شهریه پرداز دارای خوابگاه نیستند و دانشجویان لازم است توسط صندوق رفاه در خوابگاههایی اسکان یابند که مجوز این صندوق را داشته باشند.

جزئیات انواع میهمانی

معاون دانشجویان داخل با اشاره به انواع میهمانی ها برای سال تحصیلی جدید با اشاره به میهمانی معمولی گفت: در شرایط عادی بعد از یک سال تحصیل در دانشگاه مبداء دانشجو می تواند از طریق سامانه خدمات آموزشی و داشتن شرط معدل به مدت 4 نیم سال میهمان شود و بعد از این مدت آن را به میهمانی دائم تبدیل کند.

وی درباره میهمانی مبنا اظهار داشت: در آئین نامه انتقال در سال 89 برای اولین بار میهمانی مبنا در نظر گرفته شد این میهمانی برای دانشجویانی است که در اول سال پذیرششان به عنوان دانشجو در دانشگاه مبداء بر اساس تراز علمی در حال تحصیل هستند و قصد انتقال به دانشگاه دیگر را دارند اولویت در میهمانی مبنا با دانشجویان دختر است.

بذرافشان در این باره ادامه داد: دانشجویانی که به تازگی پذیرفته می شوند از طریق سایت سازمان سنجش می توانند برای دانشگاههای دولتی و غیر دولتی و طبق حد نصاب (90 درصد آخرین نفر پذیرفته شده در دانشگاه مقصد) درخواستشان مطرح کنند که از صد درصد دانشجویان برای 25 درصد این تسهیلات در نظر گرفته شده است.

ابلاغ آئین نامه کار دانشجویی

معاون دانشجویان داخل سازمان امور دانشجویان از ابلاغ آئین نامه کار دانشجویی به دانشگاههای کشور خبر داد و گفت: در این آئین نامه به دانشجویان کمک می شود که بخشی از هزینه های تحصیلی خود را پرداخت کنند هر چند این عدد، رقم بالایی نیست اما تا سقف 20 درصد کل دانشجویان می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

وی در خصوص مبالغ کار دانشجویی به ازای هر یک ساعت گفت: در مقطع کاردانی به ازای هر ساعت 500 تا 600 تومان، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته بین 700 تا 900 تومان، کارشناسی ارشد 1200 تا 1500 تومان و در مقطع دکتری تخصصی این مبلغ بین 2 هزار تا 3 هزار تومان تعیین شده  است.

آخرین وضعیت بازنگری آئین نامه انضباطی

بذرافشان در بخش دیگر این نشست مطبوعاتی با اشاره به آئین نامه انضباطی تازه بازنگری شده گفت: فعلا بازنگری آئین نامه انضباطی را متوقف کردیم زیرا لازم بود این آئین نامه در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد اما به این دلیل که شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد برنامه های متعددی در دستور کار قرار دارد اگر آئین نامه انضباطی هم به این لیست افزوده شود باید مدتها در انتظار باشیم.

وی افزود: با این حال، بار دیگر بازبینی آئین نامه انضباطی را آغاز کردیم و پس از تصویب در وزارت علوم به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می کنیم.

معاون دانشجویان داخل با اشاره به اختیارات  واگذار شده به برخی دانشگاهها برای پیش بردن وضعیت پرونده های انضباطی اظهار داشت: فعلا در 24 استان کشور شورای بررسی موارد خاص راه اندازی شده و 4 استان بدون این شورا هستند که پرونده 3 استان در یک استان دیگر مورد بررسی قرار می گیرد.

وی درباره دانشگاههای علمی کاربردی فرهنگیان گفت: اختیار بررسی پرونده های انضباطی به دانشگاههای جامع علمی کاربردی و فرهنگیان واگذار شده است.

جزئیات سرانه فرهنگی

معاون سازمان امور دانشجویان با اشاره به سرانه های فرهنگی، ورزشی و دانشجویی که دانشگاههای غیر دولتی از دانشجویان دریافت می کنند، گفت: 131 موسسه غیر دولتی مجاز به دریافت سرانه فرهنگی هستند و برخی از دانشگاههای غیردولتی به علت عدم رعایت شرایط لازم موفق به دریافت این مجوز نشده اند.

جزئیات میهمانی و انتقالی

بذرافشان در ادامه این نشست با اشاره به آخرین وضعیت میهمانی و انتقال برای سال تحصیلی جدید افزود: کل درخواست ها 32 هزار و 147 مورد بوده که با 20 هزار و 666 تقاضا در مبداء و 14 هزار و 161 تقاضا در مقصد موافقت شد. در کل 44 درصد از دانشجویانی که متقاضی انتقال بوده اند این اجازه را دریافت کرده اند.

 

وی در خصوص شهریه ثابت و متغییری که دانشگاههای مبداء و مقصد از دانشجویان دریافت می کنند، گفت: به علت تشویق موسسات برای موافقت با درخواست ها قرار شد دانشجویان متقاضی انتقال شهریه ثابت را در دانشگاههای مبداء و شهریه متغیر را در دانشگاه مقصد پرداخت کنند.

وی با اشاره به اسامی برخی از دانشگاههای غیر دولتی که در این زمینه عملکرد مثبتی داشته اند اظهار داشت: موسسات مازیار نور، مارلیک، رشد دانش، رسام، صدرا، ابرار، سپهر اصفهان و ارشاد به علت در نظر گرفتن ظرفیت ها و توجه به تقاضاها بهترین عملکرد را در فرایند نقل و انتقال داشته اند که شایسته تقدیر معرفی شدند.

بذرافشان با اشاره به مشکلاتی که سازمان امور دانشجویان با دانشگاههای دولتی در فرایند انتقال دارد، گفت: یکی از مشکلات ما این است که به علت تقاضای زیاد در دانشگاههای دولتی از جمله تهران، شیراز، اصفهان، صنعتی اصفهان و فردوسی مشهد دانشگاهها به سختی با درخواست ها موافقت می کنند اما در کل دو دانشگاه اصفهان و فردوسی مشهد بیشترین همکاری را از شهرستان و دانشگاههای الزهرا، شاهد، عباسپور، هنر تهران و شهید رجایی بیشترین همکاری را از تهران با سازمان امور دانشجویان داشته اند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.