جمع‌بندی کنکور به روش سه روز یک‌بار و نکاتی کلیدی درباره‌ی آن

همانگونه که بارها گفته شده است بهترین روش برای مرور و جمع بندی دروس در دوران نزدیک به زمان برگزاری کنکور سراسری روش سه روز یکبار است. این روش ۱ + ۳‌ مرحله دارد:

قبل از شروع، با توجه به کارنامه‌ی آزمون‌های گذشته در هر درس هدف‌گذاری چند از ۱۰ را انجام دهید.یعنی دقیقا مشخص کنید که در هر درس قرار است به چند تست پاسخ بدهید.

۱) برگزاری آزمون (۸ صبح تا ۱۲ ظهر)

یک مجموعه از سوالات کنکورهای سراسری سال های گذشته(۹۰-۹۶) را انتخاب کرده و در شرایط کاملاً مشابه کنکور پاسخ دهید. حواستان باشد که حتماً از پاسخ‌برگ، مداد، ساعت، صندلی و… استفاده کنید.

تکنیک‌های مدیریت زمان (ضربدر و منها و زمان‌های نقصانی) را با در نظر گرفتن استراتژی بازگشت به کار ببندید تا اولاً برای سؤال‌هایی که بلدید، وقت کم نیاورید و ثانیاً سؤال‌های دشواری که از قبل هم امید چندانی به حل کردنشان نداشتید، ذهن‌تان را آشفته نکند و البته از همه مهم‌تر با نشان‌دار کردن سؤال‌ها مراقب باشید که در جلسه‌ی آزمون به سؤالی شانسی و تصادفی پاسخ ندهید و هنگام ارزیابی، عملکرد بهتر و دقیق‌تری داشته باشید.

index

۲) تصحیح و تحلیل آزمون (۱۲:۳۰ تا ۱۵:۰۰ بعد‌‌ازظهر)

در پایان آزمون و پس از نیم‌ساعت استراحت به تصحیح پاسخ‌برگ خود بپردازید. در هر درس به تحلیل مبحثی و سؤال به سؤال بپردازید و وضعیت خود را در هر مبحث مشخص کنید. نتیجه و کارنامه را با هدف‌گذاری اولیه‌ی خود مقایسه کنید و میزان انطباق آن را بررسی کنید. مباحثی از هر د‌رس را که غلط جواب د‌اد‌ه‌ یا پاسخ نداده‌اید‌، یاد‌د‌اشت کنید.

اکنون باید‌ برای دو روز و نیم باقی‌ماند‌ه، برنامه‌ریزی مبتنی بر استراتژی شخصی خود داشته باشید‌. بهتر است ابتد‌ا د‌ر هر د‌رس، یک تا دو اولویت مهم را انتخاب کرده و روی آن‌ها تمرکز کنید. در هر نیم‌روز به ۲ الی ۳ درس بر اساس رشته‌ی تحصیلی خود بپردازید. منابع و ابزارهای مطالعاتی لازم را هم از قبل با تدبیر صحیح انتخاب کرده و آماده داشته باشید. روش مطالعه‌ی هر مبحث را هم مشخص کنید. ممکن است در مبحثی نیاز به مطالعه‌ی تشریحی دوباره و حل مسئله داشته باشید یا صرفاً نیاز به تمرین تست‌های بیش‌تر و مرور نکات مهم و فرّار آن داشته باشید. این نیاز را خودتان باید تشخیص دهید. یکی از ویژگی‌های نوابغ، قدرت تشخیص اولویت‌هاست. مردمان شهری که در هراس سونامی یا سیل باشند، قطعاً فرصت و امکان جمع‌آوری همه‌ی وسایل منزل را ندارند. البته آزمون سراسری نه سونامی است و نه زلزله!

۳) ترمیم و درمان موضعی به روش شیرینی کشمشی:

اکنون وقت اجرای د‌قیق برنامه‌ی از پیش تهیه‌شد‌ه و مبتنی بر ذهن شفاف خودتان است. با مدیریت بر خود، ترس و اضطراب بیهوده را از خود دور کرده و پنج نیم‌روز را با مطالعه‌ی مهم‌ترین مباحث با بهترین و مؤثرترین شیوه و ابزار مطالعاتی سپری کنید. نگران د‌وره‌ی مطالب نباشید‌. با این روش یقین داشته باشید که همه‌ی نقاط ضعف و قوت شما خودشان را به شما نشان داده و هیچ مبحثی مغفول و مهجور نمی‌ماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.