حافظه‌ام یا دست‌نوشته‌هایم؟

تعداد خیلی کمی از ما موقع درس خواندن نکات مهم درسی را حفظ می‌کنیم و مطمئن هستیم که این نکات تا هر زمانی که لازم باشد در ذهن ما می‌مانند و هیچ نیازی به مرور مطالب نیست. در حالی که اگر درس خواندن شامل چهار بخش باشد یک بخش مربوط به درس خواندن و سه بخش دیگر مربوط به مرور خوانده‌ها می‌شود.

مرور خوانده‌ها از چند روش میسر می‌شود: یکی از  این روش‌ها دوباره خواندن خوانده‌شده‌هاست. این روش زمانی که در آغاز راه هستیم و حجم مطالعات کم است بسیار مفید و موثر خواهد بود؛ ولی رفته رفته با افزایش حجم درس‌ها و نیز مشغله‌ها اجرای آن، زمان‌بر خواهد شد.

images

بهترین روش، نوشتن نکات مهم و حساس از نظر خود فرد است. این نکات در حین درس خواندن (ترجیحاً بار اول) در دفترچه‌ای که به این منظور تهیه شده است نوشته می‌شوند. توصیه می‌شود برای هر درس دفترچه‌ی خاص تهیه شود و نکات مفید با سلیقه و ابتکار خود فرد نوشته شود.

چرا دفترچه؟ تا قابل حمل باشد و هر جایی مانند سرویس مدرسه، اتوبوس، در صف و خلاصه هر جایی و بخصوص در زمان های مرده بتوان از آن استفاده کرد. تأکید بر این‌که چرا در اولین مطالعه نکات نوشته شود به این دلیل است که نکات به شکل اولیه در ذهن هستند و هنوز علامت‌های سؤال پاسخ داده نشده‌اند و هر نکته‌ی کوچکی نیز از قلم نمی‌افتد. البته در مرورهای دوم و سوم و بعد از تثبیت مفاهیم نیز اگر نکته‌ای به نظر برسد باید در داخل دفترچه ثبت شود.

این دفترچه نوش‌دارو است قبل از مرگ سهراب.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.