حال و هوای اين روزهاي ما(راهکارهای کلیدی برای مقابله با استرس کنکور-بخش دوم)

به خود اعتماد کنيد
 
اينکه به خود، عملکرد و دانسته‌هايتان در روند آمادگي براي کنکور اعتماد داشته باشيد، باعث مي‌شود که سطح استرس شما بسيار کاهش پيدا کند. يکي از دلايلي که معمولاً باعث می شود داوطلبان آزمون سراسری دچار استرس مي‌شوند، اين است که احساس مي‌کنند همه مطالب را فراموش کرده‌اند و درس‌هاي زيادي از آموخته‌هايشان را نمي‌دانند.
 
اولاً بايد توجه کنيد که اين احساس، احساسي پوچ و واهي است. شايد به نظرتان برسد که تمام مطالب را فراموش کرده‌ايد؛ در صورتي که اين چنين نيست. شما انبوهي از اطلاعات را در مغز خود دسته‌بندي کرده‌ايد که نمي‌توانيد همه آنها را به يکباره به ياد آوريد. اگر از تلقين‌هاي منفي مانند القاي جملاتي چون «همه چيز را فراموش کرده‌ام» بپرهيزيد، مطميناً با قرار گرفتن در شرايط کنکور، همه آن اطلاعات را به ياد خواهيد آورد.
 
دوم اينکه در روز کنکور، سطح دانش شما با ديگران سنجيده مي‌شود؛ اما دانش شما اضافه يا کم نمي‌شود؛ پس جاي نگراني وجود ندارد. تنها عاملي که مي‌تواند به شما لطمه جدي بزند، اين است که در اثر اضطراب نتوانيد آنچه را که مي‌دانيد، روي کاغذ بياوريد، و تنها عاملي که مي‌تواند با همين سطح معلومات نتيجه را بهبود ببخشد، خونسردي است.
 
stressed student

به گذشته برنگرديد
 
يکي از دلايلي که برخي از داوطلبان، دچار استرس مي‌شوند اين است که احساس مي‌کنند در وقتي که در گذشته در اختيار داشته‌اند بخوبي مطالعه نکرده و در وقت باقي مانده نيز نخواهند توانست نتيجه خوبي کسب کنند يا اينکه آنها قبلاً خوب درس نخوانده‌اند؛ در حالي که دوستان و همکلاسي‌هاي آنها، در دوره موردنظر، برنامه و مطالعه بهتري داشته‌اند.
 
سؤالي از شما مي‌پرسيم و آن هم اين است که آيا دانستن اين موضوع که خوب درس نخوانده‌ايد، کمکي به شما مي‌کند؛ اگر اين­طور است، راه حل‌ها را عملي کنيد، وگرنه، وقت و انرژي باقي مانده خود را هدر ندهيد. در اين روزهاي باقي‌مانده تا کنکور به دنبال آرامش باشيد و خوب درس بخوانيد. توجه داشته باشيد چيزي که گذشت ديگر قابل دسترس نيست و از بابت آن، نبايد اندوهگين شد. قسمتي از اضطراب‌هاي ما مربوط به اعمالي است که در گذشته بايد يا نبايد انجام مي‌داديم.
 
این نکته مهم را همواره به خاطر داشته باشید که با غصه خوردن، اطلاعات شما افزايش نمي‌يابد؛ بلکه متاسفانه باعث مي‌شود که از همان اطلاعات موجود خودتان هم نتوانيد استفاده نماييد؛ پس فقط به فکر زمان حال و آن چيزي که در دسترس شماست باشيد و بهترين استفاده را از اين زمان در راستاي پيشبرد اهداف خود ببريد.
 
صحبت کنيد
 
بسياري از داوطلبان کنکور احساس مي‌کنند که کسي، شرايط خاص آنها را درک نمي‌کند و برخي از عزيزان کنکوري هم واقعاً کمتر کسي را در اطراف خود دارند که آنها را بخوبي درک کند و راه‌حل‌هايي را براي از بين رفتن استرسشان به آنها ارايه دهد؛ درحالي­که صحبت کردن درباره کنکور و مسايل استرس زاي آن، با کسي که در شرايط شما نيست، بخوبي کمک مي کند تا از استرس شما کم شود؛ زيرا اولاً خود صحبت کردن، باعث آرام شدن فرد مي‌شود، و دوم اينکه فرد مقابل هم، با صحبت‌ها و راه حل‌هايي که به شما ارايه مي‌دهد، استرس شما را از بين برده يا آن را بسيار کم مي‌کند.
 
البته بايد توجه داشته باشيد که حتماً براي صحبت کردن، کسي را انتخاب کنيد که شما را بخوبي مي‌شناسد، روحيات و توانمندي‌هاي شما را خوب درک مي‌کند و مشاوره خوبي به شما ارايه مي‌دهد؛ زيرا گاهي، صحبت کردن از اين موضوع استرس‌زا با ديگران، باعث مي‌شود تا افراد متوجه شوند که آنچه که باعث اضطراب و استرس آنها مي‌شده است، براي ديگران، چقدر بي‌اهميت و کوچک است، و همين موضوع باعث آرامش آنها مي‌شود؛ يا اينکه موجب مي‌شود که از تجربه‌هاي خوب ديگران در موارد مشابه بخوبي براي رفع مشکل استفاده کنند.
 
بهترين کار، اين است که با پدر و مادر يا يکي از اعضاي خانواده يا مشاور، درباره موضوعاتي که باعث استرس شما مي‌شوند، صحبت کنيد. ضمناً سعي کنيد که در اين مورد به سراغ دوستان کنکوري خود نرويد؛ زيرا ممکن است يا شما استرس خود را به آنها هم منتقل کنيد و يا آنها با صحبت‌هاي خود، باعث افزايش استرس و نااميدي شما شوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.