حال و هوای اين روزهاي ما(راهکارهای کلیدی برای مقابله با استرس کنکور-بخش سوم)

ورزش کنيد
 
ورزش، يکي از جمله کارهاي مفيدي است که سلامت روح و جسم شما را بالا مي‌برد، يادگيري شما را افزايش مي‌دهد و باعث کاهش قابل ملاحظه استرس شما مي‌شود؛ پس هميشه، حتي در اين ماه‌هاي منتهي به کنکور هم، از ورزش کردن غافل نشويد.
 
با فعاليت بدني سبک به خود آرامش بدهيد و از همين حالا، نيم ساعت از وقت خود را به ورزش‌هايي همچون پياده‌روي، نرمش و ساير فعاليت‌هاي سبک اختصاص دهيد. تحرک نداشتن، از عوامل تشديد اضطراب است و بايد توجه کنيد که در دوران امتحان و کنکور، تحرک جسمي، سبب شادابي و تقويت حافظه شما مي‌شود و از بروز خستگي پيشگيري مي‌کند.
 
stressed student

مواد غذايي ضد استرس مصرف کنيد
 
نکته مهم دیگری که بایستی همواره به خاطر داشته باشید این است که براي کاهش استرس از مصرف لبنيات غافل نشويد؛ بويژه، خوردن يک ليوان شير ولرم، قبل از خواب شبانه، مي‌تواند در برقراري آرامش شما نقش بسزايي داشته باشد. نکته اينجاست که خيلي از افراد به وعده غذايي صبحانه اهميتي نمي‌دهند؛ در صورتي که نخوردن صبحانه، حتي مي‌تواند باعث ايجاد عوارضي مثل افت قند خون، سستي و بي حالي، عصبانيت، بي‌حوصلگي، افسردگي و انگيزه نداشتن براي مطالعه و در نتيجه همه اينها، افزايش ميزان استرس فرد شود.
 
علاوه بر مصرف لبنيات، يکي از چيزهايي که باعث کاهش ميزان استرس مي‌شود، مصرف دم نوش‌هاي گياهي است. دم نوش‌ها، فوايد متنوعي دارند. يکي از اين فوايد هم، کاهش استرس است. سعي کنيد که وقتي دچار استرس شديد، مقداري سنبل الطيب، گل گاو زبان، ليمو، بابونه و گياهان مشابه را دم کرده و ميل نماييد. اين کار، نتيجه خوبي به دنبال دارد و خواهيد ديد که به چه ميزان از استرس شما کاسته مي شود.
 
خوب استراحت کنيد
 
استراحت کافي، بخصوص در اين دوران که سيستم مغزي به طور مداوم در حال فعاليت است، بسيار ضرورت دارد؛ زيرا خستگي و بي‌خوابي، از عوامل عمده کاهش توان يادگيري، و در نتيجه، افزايش استرس و نگراني است. از آنجايي که در کنکور، سرعت، دقت و صحت مطرح است، بنابراين، داشتن خواب منظم و تغذيه مناسب براي داوطلبان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.
 
چون مغز محل يادگيري و حافظه مکان پردازش است، خانواده‌ها بايد به تغذيه مناسب، خواب کافي و تفريح سالم فرزندان خود توجه بيشتري داشته باشند. آن قدر حجم کار و مطالعه خود را زياد نکنيد و آن قدر به خود سخت نگيريد که هرچه به کنکور نزديک‌تر شويد، خستگي و بي حوصلگي، شما را فراگيرد. بايد آن قدر، سرحال و شاداب باشيد که وقتي به روز برگزاري کنکور مي‌رسيد با روحيه‌اي آماده، سر جلسه آزمون سراسري حاضر شويد. 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.