حال و هوای اين روزهاي ما(راهکارهای کلیدی برای مقابله با استرس کنکور-بخش اول)

چند روزي مي‌شود که مرجان، دچار دل درد و دل­پيچه‌هاي شديد شده است. گاهي حالت تهوع هم به سراغ او مي‌آيد و درس خواندن را برايش مشکل و گاهی اوقات غیرممکن مي‌کند. گاهي، چشم‌هايش بشدت درد مي‌کند و احساس مي‌کند که مطالعه برايش دشوار شده است.

مرجان، دانش‌آموز بسيار کوشا و زرنگ دبيرستان بود و سال قبل، فقط به اين دليل که رتبه‌اش براي قبولي در رشته‌هاي پزشکي خوب نبود، تصميم گرفت که انتخاب رشته نکرده، پشت کنکور مانده و امسال با تلاش و کوشش و تجربه‌هايي که از کنکور سال قبل دارد به هدفش نايل شود؛ اما با اينکه تا الان خوب مطالعه کرده و احساس مي‌کند که موفقيت و هدفش در چند قدمي اوست، دچار معضل بزرگي شده است؛ معضلي که اگر مديريت نشود، همه تلاش و چند ماه آينده کنکور او را نيز دچار مشکل خواهد کرد، و اين معضل، همان استرس است.

stressed student

 
مهدي، دانش آموز سال آخر و يک کنکوري کوشاست. او با تمام توان و يک برنامه‌ريزي عالي در حال مطالعه براي کنکور است. مهدي با اينکه بخوبي مطالعه مي‌کند و با برنامه پيش مي‌رود، اما اين روزها، چيزي نگرانش مي‌کند و اجازه نمي‌دهد که بخوبي قبل درس بخواند. اين نگراني، او را پرخاشگر و بي‌حوصله نيز کرده است و باعث شده است که اطرافياني که حال او را درک نمي‌کنند، از او دلگير و ناراحت شوند. بله، استرس، مهدي را به اين صورت نگران کرده و بازدهي او را پايين آورده است.
 
حال مرجان و مهدي، حال و اوضاع بسياري از داوطلبان آزمون سراسری است. بسياري از اين افراد مي‌دانند که دچار استرس هستند و البته، برخي از عزيزان هم نمي‌دانند که اين مشکلات از استرس آنها ناشي مي‌شود. هر چه به زمان کنکور هم نزديک‌تر مي‌شويم اين موضوع شديدتر و پررنگ‌تر مي‌شود و باعث مي‌گردد تا توان، وقت و فکر داوطلب را بيشتر به خود معطوف کند.با توجه به اينکه گروه قابل توجهي از داوطلبان در زمان نزديک به کنکور دچار استرس مي‌شوند، و از آنجايي که اين هفته‌هاي باقي مانده  تا زمان برگزاري آزمون سراسري، بسيار مهم است و نقش بسيار زيادي در نتيجه‌گيري داوطلبان دارد، در اين مقاله سعي مي‌کنيم تا شما را با روش‌هاي مقابله با استرس کنکور آشنا کنيم.
 
انواع استرس کنکور
ممکن است از خودتان بپرسيد که مگر استرس کنکور هم انواع مختلفي دارد، در جواب بايد بگوييم که بله، استرس کنکور هم مانند بسياري ديگر از استرس‌ها ممکن است کم و مثبت باشد يا اينکه زياد و مخرب و منفي باشد. استرس مثبت، سازنده و بدون مشکل است، اما استرس منفي، باعث بروز مشکلات زياد و حتي بيماري براي فرد مي‌شود.
 
در کنکور نيز همين­طور است. معمولاً، استرس، سراغ بيشتر داوطلبان مي رود و فقط افرادي که داراي اعتماد به نفس و روحيه خيلي بالايي هستند يا بخوبي مطالعه کرده‌اند يا داوطلباني که کلاً مطالعه خوبي نداشته و از کنکور امسال قطع اميد کرده‌اند، ممکن است که دچار استرس نشوند؛ در واقع، بيشتر داوطلبان، اين حس را يک يا چند بار در طي دوره آمادگي براي کنکور تجربه مي‌کنند؛ اما موضوع مهم‌تری که بایستی طبیعتا توجه خاص و ویژه ای به آن داشته باشید این است که که اولاً استرس شما شديد نباشد و در ضمن بتوانيد اين استرس را مديريت کنيد؛ حتي اگر دچار استرس بالا و شديد باشيد؛
 
پس قبل از اينکه به فکر مقابله با استرس خود برآييد، آن را بخوبي بشناسيد. اگر سطح استرس شما داوطلب عزيز، کم است يا گاهي دچار اين حس مي‌شويد، اين موضوع، خيلي مهم و مشکل‌زا نيست؛ بلکه باعث مي‌شود که شما بهتر و بيشتر درس بخوانيد، و در واقع، گونه‌اي موتور جلوبرنده اجباري براي درس خواندن و مطالعه است، اما اگر سطح استرس شما بالاست يا تعداد دفعات آن زياد بوده و يا در روزها و هفته‌هاي اخير زياد شده است، نشان مي‌دهد که شما دچار استرس مخرب شده‌ايد و براي جلوگيري از آن بايد دست به اقداماتي بزنيد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.