حرف حساب همان تلاش شماست

اولین و پررنگ‌ترین شاخصه‌ی زندگی گذشتگان، سعی و تلاش بوده است. تلاش، عنصری است که با نگاهی گذرا به زندگی نسل‌های قبل متوجه اهمیت آن می‌شویم. یکی از برجسته‌ترین میراث‌داران دانش در ایران پروفسور حسابی است که بدون شک مطالعه‌ی زندگی و دستاوردهای ایشان خالی از لطف نخواهد بود. اما نکته‌ای که قصد دارم در این مقاله به آن اشاره کنم تلاش مداوم این دانشمند بزرگ در تمام جنبه‌ها و ابعاد زندگی است.

حسابی

 

پروفسور محمود حسابی، فیزیک‌دان، سناتور، وزیر آموزش و پرورش و بنیان‌گذار فیزیک دانشگاهی در ایران بود. زندگی ایشان از دوران کودکی تا واپسین لحظات عمر ارزشمندشان، همواره و در تمام ساعات و لحظات با تلاش و شوق برای یادگیری آمیخته بود. در کودکی قرآن و دیوان حافظ را از بر بودند و بر کتاب‌های ارزشمند ادب فارسی اشراف کامل داشتند. هم‌چنین دکتر حسابی بر چند رشته‌ی ورزشی تسلط داشته و در دوران نوجوانی مدرک نجات غریق را در رشته‌ی شنا دریافت کردند. جالب است بدانید ایشان در نواختن سازهای پیانو و ویولن نیز مهارت داشتند. اولین مدرک دانشگاهی پروفسور حسابی، لیسانس ادبیات بود؛ اما ایشان پس از کسب این مدرک از پای ننشستند و در رشته‌های بیولوژی، مهندسی راه و ساختمان، پزشکی، ریاضیات، ستاره‌شناسی و فیزیک به تحصیل و کسب مدارج عالی دانشگاهی پرداختند.

مطالعه‌ی دقیق زندگی ایشان درس بزرگی برای جامعه‌ی بشری است. انسان یک موجود تک‌بعدی نیست و برای کمال آفریده شده است؛ تنها کافی است برای رسیدن به کمال اشتیاق داشته باشد. حرف حساب زندگی این دانشمند بزرگ در یک جمله خلاصه می‌شود: انسان ظرفیت نامحدودی دارد و انسان موفق کسی است که با تمام توان از ظرفیت‌هایش استفاده می‌کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.