حفظ تعادل مطالعاتی؛ ضامن موفقیت در زمان باقی مانده تا کنکور ۹۸(بخش دوم)

ب- تعادل در مطالعه دروس اختصاصی و عمومی
 
یکی از موضوعات بسیار مهم، ایجاد تعادل در مطالعه است. ما معمولاً عادت‌های مختلفی داریم؛ مثلاً معمولاً درس‌هایی را که دوست داریم،بیشتر و درس‌هایی را که به آنها علاقه نداریم، کمتر می‌خوانیم. این عادت، عادت غلطیاست که برخی از داوطلبان با آن دست به گریبانند. توجه داشته باشید که کنکور، مطالعه و امتحان علاقه‌مندی‌ها نیست، بلکه امتحانی از همه دروس است، و افراد موفق کسانی هستند که علی رغم میلشان، تعادلی در خواندن همه دروس ایجاد می‌کنند، و تا آنجایی که برایشان مقدور است، همه دروس، حتی اگر امکان‌پذیر باشد، برخی از بخش‌های هر درس را مطالعه می‌کنند.
 
ideas1

      یکی از عوامل موفقیت، ایجاد توازن و تعادل درمطالعه است، این تعادل،اول با برنامه‌ریزی شخصی و در قالب ساعات مطالعه‌ای که در هر درس دانش‌آموز برای خودش محاسبه می‌کند، ایجاد می‌شود. سپس ایجاد تعادل در مطالعه دروس عمومی و اختصاصی است که راه موفقیت را هموار می‌کند. در شیوه‌های مطالعه و رویکردی که دانش‌آموزان برای افزایش بهره‌وری در مطالعه دارند، یکی از استراتژی‌های بسیار مهم، این است که دانش‌آموزان در ایام عید و دوره بعد از آن، وقت بیشتری را برای مطالعه دروس متنی و همچنین دروس عمومی در نظر بگیرند. خواندن دروس عمومی، به جهت اینکه زودبازده‌تر هستند، امکانی را فراهم می‌کند تا در کنکور بتوانید نتایج بهتری بگیرید و خود این موضوع، مهم‌ترین دلیل است برای این نکته که تاکید می‌کنیم در این دوره به دروس عمومی توجه بیشتری داشته باشید؛ البته درس‌های عمومی از نظر ماهیت و ساختار فرّار هستند و به همین دلیل، لازم است که در زمان باقی مانده تا کنکور، درس‌های عمومی را در مقایسه با قبل بیشتر بخوانید تا بتوانید با حضور ذهن بیشتری در آزمون سراسری حاضر شوید. هر چه به پایان سال تحصیلی و کنکور نزدیک‌تر می‌شویم سهم مطالعه‌ درس‌های متنی، که درس‌های عمومی نیز از جمله‌ آنهاست، در مقایسه با سال گذشته، افزایش می‌یابد. دلیل این افزایش، امکان فراموشی بیشتر این درس‌ها در مقایسه با درس‌های محاسباتی است؛ ضمناً این درس‌‌ها زودبازده‌تر هستند و با آنها می‌شود راحت‌تر و سریع‌تر وضعیت درسی را بهبود بخشید.
 
     معمولاً داوطلبان در آغاز سال، هفتاد درصد زمانشان را به مطالعه درس‌های اختصاصی و سی درصد را به دروس عمومی تخصیص می‌دهند. بعد از عید نیز،بخش بیشتر مطالعه را دروس اختصاصی تشکیل می‌دهد؛ با این تفاوت که در این دوره، شما باید در مقایسه با قبل از عید، زمان بیشتری را برای دروس عمومی در نظر بگیرید. هر چه به کنکور بیشتر نزدیک می‌شویم، با توجه به اینکه درس‌های حفظی و متنی باید بیشتر مطالعه شوند، طبیعی است که سهم زمان مطالعاتی آنها بیشتر می‌شود؛ البته دانش‌آموزان همواره در تمام مدت تحصیل باید دروس اختصاصی را بیشتر از دروس عمومی مطالعه کنند؛ مثلاً باید شصت درصد از زمان را به دروس اختصاصی و چهل درصد را به دروس عمومی اختصاص دهید؛ نه اینکه فقط درس‌های اختصاصی بخوانید و بعد بگویید: «درس‌هایعمومی، آسان است؛ آخر سال، فقط عمومی می‌خوانم.» کسانی که این اشتباه را مرتکب می‌شوند، نمی‌توانند در آن روزهای آخر به نتیجه دلخواه برسند.
 
    اگر شما از جمله داوطلبانی هستید که از ابتدای سال با برنامه ریزی خوب و مناسبی به مطالعه ادامه داده‌اید، الان هم می‌توانید با خیالی آسوده به خوبی بین دروس عمومی و اختصاصی تعادل ایجاد کنید، اما اگر جزو گروهی هستید که «کج‌دار و مریز» مطالعه کرده یا اصلاً مطالعه نداشته‌اید، باید سعی کنید که بین دروس عمومی و اختصاصی، دست به انتخاب بزنید؛ اینکه: کدام دروس اختصاصی و عمومی مهم‌ترند؟ شما کدام یک از دروس را بیشتر بلدید یا در کدام‌ها ضعف دارید؟ در میان فصول هر درس، کدام فصل‌ها بر حسب بودجه‌بندی سؤالات کنکور مهم‌تر بوده و توانایی شما در این فصل ها چقدر است و … وقتی به سؤالاتی از این قبیل پاسخ دادید، با توجه به وقتتان دست به انتخاب بزنید؛ مثلاً به عنوان یک داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی، که شیمی و زبان را تا حدودی مطالعه کرده است، از بین عمومی‌ها تمرکز بیشتر خود را روی ادبیات و عربی، و در دروس اختصاصی، روی زیست‌شناسی و فیزیک بگذارید و سپس وقت خود را به دو قسمت شصت درصد و چهل درصد تقسیم کرده و این درس‌ها را مطالعه کنید؛ البته این مورد، یک مثال بود و همان‌گونه که قبلاً اشاره کردیم شما باید با توجه به اطلاعات و کاستی‌ها و وقت خود، به خوبی برنامه‌ریزی کنید. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که در درس‌های عمومی و اختصاصی، نقاط قوت آن را مشخص کرده و آنها را حفظ کنید و نیز برای سایر درس‌هایتان هدف‌گذاری کنید تا به تدریج آنها را به نقاط قوت خود تبدیل نمایید.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.